Skip to main content

Gönderen Konu: Kaşıntının Nedeni Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) Olabilir

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

A
  • *
  • ÜST YÖNETİCİ
  • İleti: 636
Günlük hayatta kaşınmayan insan yoktur. Vücudumuzda sinir olan her yerde gerek ağrı, gerekse kaşıntı sık görülen bir durumdur. Bu nedenle çok fazla ciddiye aldığımız söylenemez. Fakat bazı kaşıntıların altında yatan neden genelde hastalık olmaktadır. Özellikle kıllı bölgelerde olan kaşıntının nedeni folikülit dediğimiz kıl kökü iltihabı ile alakalı olmaktadır. Peki nedir bu folikülit neden olur? Yazının devamında bu hususlara bakalım.

Ciltte yüzeysel ve derin olarak görülebilen folikülit saç/kıl  folikülünün etrafında görülen bazen hafif müdahale gerektirmeden bazen de tedavi isteyen enfeksiyonlardır. Bu sayımızda folikülit için hazırlayabileceğimiz Rivanol, Talk, Çinko oksit içeren majistral formülümüzü bulabilirsiniz.


Folikülit genellikle bir veya daha fazla saç folikülünün etrafındaki küçük, beyaz başlı sivilceler şeklinde ortaya çıkar her bir saçın büyüdüğü minik cepler oluşur. Bir çok enfeksiyon, kaşındırıcı ve ara sıra ağrılı olmasına rağmen, yalnızca folikülün üst kısmını etkileyen yüzeysel enfeksiyonlardır. Yüzeysel folikülit çoğu kez birkaç gün içinde kendi kendine geçer fakat derin veya tekrarlayan folikülit tıbbi tedavi gerektirebilir. Folikülitin belirti ve semptomları enfeksiyon tipine bağlı olarak değişiklik gösterir. Hastalığın yüzeysel olan çeşidinde, küçük sivilceler bir ya da daha fazla kıl foliküllerinin çevresinde gelişirler. Folikül sivilcesini akneden ayırmak için tek yol, folikül sivilcesinde lezyon ortasında kıl sapı görmenizdir. Sivilceler bazen irin (püstül) içerirler ve kabuk bağlamış ya da kırmızı ve kan dolmuş bir bölge ile çevrelenmiş olabilirler. Enfeksiyon kaşıntılı olabilir ya da bazı yerlerde hassas olabilir. Ancak genellikle ağrılı olmaz. Tüm kıl folikülünü etkileyen derin folikül iltihabı, iyileştirildiğinde yaralar bırakabilen geniş, ağrılı, irin dolu sivilceler gibi daha şiddetli belirtiler ve semptomlar gösterebilir.

YÜZEYSEL FOLİKÜLİT

Psödomonas foliküliti (sıcak banyo küveti folikül iltihabı): Bu folikülit formuna neden olan pseudomonas bakterileri, klor ve pH seviyeleri iyi düzenlenmeyen banyo küvetleri dahil olmak üzere geniş yüzeyli ortamlarda çok iyi gelişmektedir. Bakteriye maruz kaldıktan yaklaşık 12 ila 48 saat sonra, irin dolu kabarcıklar (püstül) şeklinde gelişebilen kırmızı, yuvarlak ve kaşındıran çıkıntılar gelişmesi muhtemeldir.

Berber kaşıntısı: Kaşındırıcı, beyaz ve irin dolu şişlikler erkeklerin sakal bölgesinde ve bazen de kadınların bacak ve koltuk altlarında belirirler. Berber kaşıntısı denilen kıl foliküllerine Staphylococcus aureus (staf) bakterisi neden olur. Stafilokok basili denilen bakteriler her zaman derimizde yaşamasına rağmen, genellikle bir kesikten ya da diğer yaralardan vücudumuza girdikleri zaman sorun yaratırlar.

Tinea barba (sakal mantar hastalığı): Bir bakteriden ziyade mantar tarafından oluşturulan bu tip folikülit erkeklerde sakal bölgesinde gelişmektedir. Berber kaşıntısı gibi, Tinea barba kaşıntılı ve beyaz yumrulara neden olur. Bu kabarcıkları çevreleyen deri kızarmış olabilir.

Psödo folikülit (Yalancı folikülit): Sakal bölgesindeki kıl foliküllerinin enflamasyonu olan pseudofolliculitis barbae, kıvırcık sakalları olan erkekleri etkilemektedir. Tıraş edilen kıllar kıvrılarak cilde geri girdiğinde gelişir. Enflamasyona ve nadir vakalarda yüzde ve boyunda koyu renkli skarlara (keloit skarlar) yol açar.

Pitrosporum foliküliti: Özellikle genç ve orta-yaş yetişkinlerde yaygın olan bu iltihap, sırt ve göğüs bölgesinde bazen de boyun, omuzlar, kol üst kısımları ve yüzde kronik, kırmızı ve kaşıntılı sivilceler oluşturur. Maya benzeri bir mantar olan ve püstülleri akneyi andırmasına rağmen kepeğe neden olan  Malassezia furfur tarafından oluşturulur.

Herpes foliküliti: Uçuktan sonra tıraş olmak herpes simplex virüsünün neden olduğu küçük, sıvı dolu bir kabarcık bazen herpes enfeksiyonunu komşu kıl foliküllerine yayabilir.

DERİN FOLİKÜLİT

Gram-negatif folikül iltihabı: Bu iltihap bazen, akne nedeniyle uzun-dönem antibiyotik tedavisi gören insanlarda gelişir. Antibiyotikler, zararlı organizmaların (gram-negatif bakteriler) aşırı büyümesine yol açarak normal bakteri dengesini değiştirirler. Bazı insanlarda, gram-negatif bakteriler, şiddetli akne lezyonlarına neden oldukları yanak, çene ve çene kemiği bölgesine yayılırlar.

Çıbanlar ve karbonküller: Stafilokok bakterileri ile enfeksiyon kapmış kıl foliküllerinde oluşurlar. Bir çıban, genellikle yaklaşık 1/8 mm çapında, ağrılı pembe ya da kırmızı bir yumru olarak ortaya çıkar. Çevresindeki deri kırmızı ve şişmiş olabilir. Çıbanlar, genellikle yaklaşık iki hafta içinde tamamıyla temizlenirler. Küçük çıbanlar, yara izi bırakmadan iyileşirler. Ancak, geniş bir çıban yara izi bırakabilir. Karbonkül ise, boyun arkasında, omuzlarda ya da uyluklarda, özellikle de yaşlı erkeklerde oluşan bir çıban demetidir. Karbonkül, tek bir çıbandan daha ağır ve daha şiddetli enfeksiyonlara neden olur. Sonuç olarak, daha yavaş bir şekilde gelişirler ve iyileşirler. Yara izi bırakmaları mümkündür.

Eozinofilik folikülit: HIV pozitif insanlarda görülen bu tip folikülit, başlangıçta yüzde, bazen sırt ya da kol üst kısımlarında irin dolu yaralar ve tekrar eden lekeler ile tespit edilir. Yaralar genellikle yayılır, şiddetli olarak kaşındırabilir ve çoğunlukla normal deri renginden daha koyu lekeler bırakır. Eozinofilik folikülit, pitrosporum folikülitin sorumlusu maya benzeri mantarları kapsayabilmesine rağmen, iltihabın kesin nedeni bilinmemektedir.

KIL FOLİKÜL HASARININ        EN YAYGIN NEDENLERİ

Tıraş ya da dar giyinmekten oluşan sürtünme.

Folikülleri tıkayabilen aşırı terleme

Akne gibi iltihaplı deri vakaları

Aşınma, ameliyat yaraları ya da apseler gibi derinin yaralanması (kırmızı, ağrılı, şişmiş enfeksiyon bölgeleri)

Plastik sargılar ya da yapışkan bantlar kullanmak

Kömür katranı, zift ya da kreozot kimyasallarına maruz kalmak (çatı tamircileri, teknisyenler ve petrol işçileri arasında yaygındır)

Hekim deriye bakarak basitçe folikül iltihabı tanısı koyabilir. Standart tedaviler enfeksiyonu temizlemeyi başaramazsa, folikülden alınan örnek laboratuvara gönderilebilir ve kültür sonucuna göre tedaviye karar verilir.  Folikülitin hafif vakaları çoğunlukla tedavi olmadan temizlenirler. Ancak, enfeksiyon iki ya da üç gün içinde iyileşmezse, yayılırsa ya da sık sık nüksederse doktora veya bir dermatoloğa danışılmalıdır. Problemi kontrol etmek için, antibiyotiklere ya da antimikotik ilaçlara ihtiyaç duyulur.

 

Folikül iltihabını önlemek mümkün olmasa da, bazı tedbirler ile enfeksiyondan korunulabilir. Aşağıdaki tavsiyeler rahatsızlığı gidermeye, iyileşmeyi hızlandırmaya ve enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir

 

Dar kıyafetler tercih edilmemeli

Özellikle tıraş yapılan bölge temiz kalmalı, kesik ve yaralara karşı dikkatli olunmalı.

Sıcak banyo küvetlerinin bakımı sağlanmalı. Sıcak banyo küvetiniz varsa, düzenli olarak temizleyin ve önerildiği takdirde klor ekleyin. Sadece, bakımının iyi yapıldığından emin olduğunuz ticari küvetleri kullanın.

Enfeksiyonlu bölgeye ılık, nemli sabunlu bez ya da kompres uygulayın.

Enfeksiyonlu deriyi günde iki kez anti-bakteriyel bir sabunla nazikçe yıkayın ya da üzerine antibiyotik merhem sürün.

İltihaplı deriyi tıraş etmekten kaçının. Tıraş etmek zorundaysanız, jilet yerine tıraş makinesi kullanın ve bitirdiğinizde yumuşatıcı losyon sürün.

Çıban ya da karbonkülün daha çabuk yarılması ve cerahatini boşaltmasına yardım etmek için, günde bir kaç kez yaklaşık 30 dakika boyunca enfeksiyonlu bölgeye ılık tuzlu su ile ıslatılmış yumuşak bir bez uygulayın. .

Havlularınızı ya da sabun bezlerinizi kimseyle paylaşmayın ve her kullanımdan sonra yeterli derecede sıcak ve sabunlu suda yıkayın. İltihaplı bölgeye değen kıyafetlerinizi her giyimden sonra yıkayın.
  • IP logged
« Son Düzenleme: Nisan 29, 2017, 08:06:12 ÖÖ Gönderen: Avon »

 
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek