Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Ramazan Sözlüğü

Gönderen Konu: Ramazan Sözlüğü  (Okunma sayısı 3663 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DER!N

• Yeni Üye
  • *
Ramazan Sözlüğü
« : Eylül 18, 2008, 01:22:24 ÖS »
Fitre nedir?
Ramazan Bayramı’na kavuşan ve dinen zengin sayılan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için fakirlere vermeleri gereken belli miktarda mal ya da paradır. Halk arasında fitre denilen sadaka-i fıtır, insan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan varlığının zekatı kabul edilmiştir. Bu nedenle sadaka-i fıtır’a, “can sadakası” veya “beden sadakası” da denilmektedir. Diğer taraftan fitre, yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesinde, bayram gününün neşesinden onların da istifade etmelerinde önemli bir rol oynar. Verilecek miktarı her yıl Diyanet teşkilatı duyurmaktadır.

İmsak Nedir?
Oruç niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmaktır.

Mukâbele nedir?
Kur’an-ı Kerim’i, birinin yüzünden veya ezbere okuması, diğerlerinin de onu takip etmesidir.

Kaza ne demektir?
Vaktinde tutulamayan oruçların daha sonra gününe gün olarak tutulmasıdır.

Orucun kefareti nedir?
Ramazan’da mazeretsiz olarak kasten orucu bozmanın cezası olarak peş peşe tutulan altmış günlük oruçtur. Buna bozulan orucu da eklersek 61 gün olur.

İtikaf nedir?
Ramazan ayının son on gününde, cuma namazı kılınan bir mescitte gece gündüz kalıp ibadet etmeye itikaf denir.

Teravih namazı nedir?
Sözlükte rahatlatmak, dinlendirmek anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan terâvih, dinî bir kavram olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaza verilen isimdir. Terâvih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. 

Ailem

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
Ramazan Sözlüğü
« Yanıtla #1 : Eylül 18, 2008, 10:21:31 ÖS »
emeğine sağlık derin...

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
Ramazan Sözlüğü
« Yanıtla #2 : Ağustos 17, 2009, 08:47:27 ÖS »
İtikaf nedir?
Ramazan ayının son on gününde, cuma namazı kılınan bir mescitte gece gündüz kalıp ibadet etmeye itikaf denir.

bu kelime ile çok karşılaşır oldum bayanlar için de geçerli mi peki merak ettim ?

Allah razı olsun paylaşımın için...

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Ramazan Sözlüğü
« Yanıtla #3 : Ağustos 17, 2009, 11:01:42 ÖS »

Bilgilendirme için teşekkür ederim ablacıgım..Mevlam razı olsun..

Elifsu sordugun soru ıcın.. İnşeallah faydalı olur..Açıklamalar bana ait degıldır.. Bir kaç yerden alıntı yaptım..

İtikaf üçe ayrılır :

a. Vacip olan itikâf: Adak olan itikâf vaciptir. Bu, en az bir gün olur ve gündüz oruçla geçirilir. Hz. Ömer, Resulullah (s.a.s)'den, "Cahiliyye devrinde Mescid-i Haram'da bir gece itikâfta bulunmayı adamıştım; ne yapayım" diye sormuş Resulullah (s.a.s); "Adağını yerine getir" buyurmuştur (Buhârı, i'tikâf, 16; Ahmed b. Hanbel, ll, 10).

b- Sünnet olan itikâf: Ramazan'ın son on gününde itikâfa girmek sünnettir. Hz. Âîşe'nin rivayet ettiğine göre Hz. Peygamber (s.a.s) orucun farz kılınmasından ömrünün sonuna kadar Ramazan aylarının son on gününde itikâfa girmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 67, 129).

Bir yerleşim merkezinde bulunan müslümanlardan birisi bu sünneti yerine getirirse, diğerleri üzerinden bu görev düşer. Bu duruma göre, her yerleşim birimi için itikâf sünnet-i kifâye hükmündedir. Bir kişinin bunu yapması o beldedeki diğer müslümanları sorumluluktan kurtardığı gibi Cenâb-ı Hakk'ın, itikâf yapanın ecrini diğer belde müslümanlarına da vereceği umulur.

c- Müstehab (mendub) olan itikâf: Vacip ve sünnet olan itikâfların dışında itikâfa girmek müstehabdır. Bunun belirli bir vakti yoktur. Hatta mescide giren kimse çıkıncaya kadar itikâfa niyet ederse orada kaldığı sürece itikâfta sayılır. Bu itikâfda oruç şart değildir. Bazı müctehidlerin, itikâf süresinin bir saat bile olabileceği görüsünde bulunduklarını yukarıda zikretmiştik.

Efendimiz aleyhi selatu vessellem buyuruyor :

''İtikâfta olan, günahlardan uzaklaşır, her iyiliği işlemiş gibi sevaba kavuşur.'' [İbni Mace]

''Ramazanda on gün itikâf eden, 2 defa [nafile] hac yapmış gibi sevap kazanır.'' [Beyheki]

''Allah rızası için bir gün itikâf, insanı Cehennemden çok uzaklaştırır.'' [Taberani, Hakim]

İtikâf nedir, kadınlar nasıl yapar?

Kadınlar camide itikâf yapmaz. Evde ise şarta bağlıdır. Eğer mescit olarak kullandığı bir oda varsa, o odada itikâfa girebilir. Yemek yapmak, temizlik gibi ev işlerinin hiç biri yapılmaz. Sadece ibadetle uğraşılır. Abdest gibi zaruri işleri yapmanın mahzuru olmaz.

Ramazanın son on gününde olanı sünnet-i kifayedir. Az itikâf da yapılabilir. Bir gün veya birkaç saat gibi. İtikâfa girenin oruçlu olması şarttır. Sadece Şafii mezhebinde oruçlu olma şartı yoktur. Diğer üç mezhepte oruçlu olmak şarttır. İmkanı olan kadınların evde itikâfa girmesi, unutulmuş bu sünneti ihya etmesi ve sünneti ihya etme sevabına kavuşmaları çok iyi olur.

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
Ramazan Sözlüğü
« Yanıtla #4 : Ağustos 17, 2009, 11:09:45 ÖS »
Alah razı olsun açıklama için teşekkür ederim faydalandım ... inşeallah bunu yapabileceğimi düşünüyorum Rabbim izin verirse köy çok müsait çok sevindim bunun için...

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Ramazan Sözlüğü
« Yanıtla #5 : Ağustos 18, 2009, 12:15:14 ÖÖ »

Amin.Cumlemızden Mevlam razı olsun.. Inseallah nasip olur.

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek