Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Zahidin Nasihatı

Gönderen Konu: Zahidin Nasihatı  (Okunma sayısı 5492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Zahidin Nasihatı
« : Temmuz 27, 2008, 04:10:34 ÖS »

Yaz havasının sıcaklığı şiddetlenmişti. Güneş, Medine’de, Medine etrafındaki bahçelerde ve tarlalarda şiddetle parlıyordu. Bu sıralarda, kendisini, zahidlerden ve dünya yaşamını terketmiş kimselerden bilen Muhammed ibni Münkedir isimli bir adam Medine’nin dışındaki bir yere geldi. Ansızın gözü, bu saate tarlasında çalışmak üzere buraya gelmiş ve fazla çalıştığı her halinden belli olan ve etrafındaki bir kaç adamıyla birlikte yürümekte olan, iri cüsseli ve yorgun bir şahsa ilişti.

Kendi kendine, “bu sıcak havada, kendisini dünya işiyle meşgul eden bu adam kim?” diye düşündü. Bir az daha yaklaştı. “Hayret! Bu adam Muhammed ibn-i Ali ibn-il Hüseyin (İmam-ı Bakır)(a.s)! Bu şerefli adam neden dünyanın peşinden gidiyor? Ona bir nasihat vermem ve bu tutumundan caydırmam lazım”dedi.

Yaklaşarak selam verdi. İmam Bakır(a.s), yorgun nefes alışı, ter dökülen mübarek yüküyle selamına cevap verdi.

-     Acaba sizin gibi asaletli bir adamın dünya hevesiyle, böylesine bir vakitte ve sıcakta, bilhassa pek çok güçlüklere katlanmak zorunda kalan bu endamın, dışarı çıkması uygun mu? Kim ölümden haberdar olur? Ne zaman öleceğini nasıl bilir? Allah göstermesin, başınıza ölüm hali gelirse, ne olacak? Dünya peşinden gitmeniz, bu endam ile böylesine sıcak günlerde,zorluk ve zahmetlere katlanmanız size layık değil.

İmam Bakır(a.s),ellerini, yanındaki kişilerin omuzlarından kaldırdı ve duvara yaslanarak: “Eğer bu halde ölürsem ibadet ve taatimi yapmış, dünyadaki vazifelerimi bitirmiş olarak ölürüm” dedi. Çünkü bu işim de Allah’a ibadet ve kulluktur. Sen, ibadeti; yalnız zikir, namaz ve duayla sanmışsın. Benim geçimim ve masraflarım var. Eğer çalışmazsam ve zorluk çekmezsem, sen ve senin gibisine yardım için elimi açmam lazım. Hiç kimseye muhtaç olmamak için rızık peşinde gidiyorum. Yalnız, günah işlediğim, uygunsuz bir iş yaptığım,  ilahi emre muhalif olduğum zaman, ölümün bana gelmesinden korkmam gerekir. Allah’ın emrine uyduğum zaman değil. Çünkü Rabbim beni, başkalarına yük olmayayım ve kendi rızkımı kendim sağlıyayım diye vazifelendirmiştir. Zahid:Hayret! Yanılmışım, başkasına nasihat etmeyi düşünmüştüm; şimdi yanıldığımı, yanlış bir yolda gittiğimi ve bilakis kendim tam bir nasihate ihtiyacım olduğunu anladım.(1)

--------------------------------------------------------------------------------

1-Bihar-ul Envar, Kompani basımı, Halet-i  İmam Bakır (a.s) S. 82 cilt: 11

Çevrimdışı husrev_06

• Yeni Üye
  • *
Zahidin Nasihatı
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2008, 09:40:00 ÖS »

günümüz insanın'da ders alması gereken çok manidar bir hadise yi hatırlatmışsınız, çok istifade ettim şahsım adına Allah razı olsun.....aklıma gelen bir küçük alıntı yapacağım.

"Tasavvuf yâr olup, bâr olmamaktır;
  Gül-i gülzâr olup, hâr olmamaktır.

Bakın ne kadar güzel, hem şiir, hem de ne kadar fedakârlık ifade ediyor, ne kadar diğerbînlik ifade ediyor. Ne kadar aktif bir duygu... "Tasavvuf yâr olup, bâr olmamaktır;" Tasavvufta dostluk var, dost olmak var, sevmek var, arkadaş olmak var, komşu olmak var, yâr olmak var; ama bâr olmak yok!

Bâr ne demek?.. Farsça'da yük demek. Meselâ bâr-ı girân diyoruz, eski şiirlerde geçer. Bâr-ı girân, ağır yük demek. Yâr olmak var, bâr olmak yok. Yâni bir insan mutasavvıfsa, dervişse, tasavvuf ahlâkını kazanmışsa, tasavvuf terbiyesini almışsa, yük olmayacak... Başkasının sırtından geçirmeye kalkışmayacak, başkasını sömürmeyecek. Başkasının menfaatini sömürmeye kalkmayacak. Parazit olmayacak, asalak olmayacak, yük olmayacak. Aksine başkasına fayda verecek."

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Zahidin Nasihatı
« Yanıtla #2 : Temmuz 27, 2008, 10:15:55 ÖS »
amiin Rabbim sizden de razi olsun..
faydali yorumunuz icin cook tesekkur ederim

Çevrimdışı fukuku

• Yeni Üye
  • *
  • kıymetlimsin gülümm
Zahidin Nasihatı
« Yanıtla #3 : Temmuz 28, 2008, 01:08:38 ÖÖ »
evet gerçekten çok güzel bir kıssaydı ..Allah razı olsun...farzları yerine getirip aksatmadıktan sonrayaptığın her iş ibadet sayılır diye duymuştum bu da bunun ana fikri olsa gerek...

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
Zahidin Nasihatı
« Yanıtla #4 : Temmuz 28, 2008, 01:14:42 ÖÖ »
Hiç kimseye muhtaç olmamak için rızık peşinde gidiyorum.  hem allah a yakın hem işiyle bile ibadet yapmak çok güzel bir olay bence bu abdestli ve besmeleli yatarsan sabaha kadar sevap işlemek gibi birşey değil mi allah ım ne büyüksün abdestle yere basılan adımın dahi sevabı varmış ne büyük ihsan allah ım sen biz kullarını nasıl seviyorsun da biz anlamıyoruz allah ım senin ve peygamberimiz aleyhisselatü vesselam ın yolunda olan kardeşlerime cennetin kapılarını açık tut musalli kardeşim peygamber efendimize komşu ol inşallah allah razı olsun .. uzattım kusura bakma özlemişim bugün senin konuna mesaj yazmayı :D

Çevrimdışı EZEL-İ NUR

• Yeni Üye
  • *
  • Sükut-u hayal oldu koca bir ömür bir nefsin elinde
Zahidin Nasihatı
« Yanıtla #5 : Temmuz 28, 2008, 01:19:32 ÖÖ »

günümüz insanın'da ders alması gereken çok manidar bir hadise yi hatırlatmışsınız, çok istifade ettim şahsım adına Allah razı olsun.....aklıma gelen bir küçük alıntı yapacağım.

"Tasavvuf yâr olup, bâr olmamaktır;
  Gül-i gülzâr olup, hâr olmamaktır.

Bakın ne kadar güzel, hem şiir, hem de ne kadar fedakârlık ifade ediyor, ne kadar diğerbînlik ifade ediyor. Ne kadar aktif bir duygu... "Tasavvuf yâr olup, bâr olmamaktır;" Tasavvufta dostluk var, dost olmak var, sevmek var, arkadaş olmak var, komşu olmak var, yâr olmak var; ama bâr olmak yok!

Bâr ne demek?.. Farsça'da yük demek. Meselâ bâr-ı girân diyoruz, eski şiirlerde geçer. Bâr-ı girân, ağır yük demek. Yâr olmak var, bâr olmak yok. Yâni bir insan mutasavvıfsa, dervişse, tasavvuf ahlâkını kazanmışsa, tasavvuf terbiyesini almışsa, yük olmayacak... Başkasının sırtından geçirmeye kalkışmayacak, başkasını sömürmeyecek. Başkasının menfaatini sömürmeye kalkmayacak. Parazit olmayacak, asalak olmayacak, yük olmayacak. Aksine başkasına fayda verecek."

Hiç kimseye muhtaç olmamak için rızık peşinde gidiyorum.  hem allah a yakın hem işiyle bile ibadet yapmak çok güzel bir olay bence bu abdestli ve besmeleli yatarsan sabaha kadar sevap işlemek gibi birşey değil mi allah ım ne büyüksün abdestle yere basılan adımın dahi sevabı varmış ne büyük ihsan allah ım sen biz kullarını nasıl seviyorsun da biz anlamıyoruz allah ım senin ve peygamberimiz aleyhisselatü vesselam ın yolunda olan kardeşlerime cennetin kapılarını açık tut musalli kardeşim peygamber efendimize komşu ol inşallah allah razı olsun .. uzattım kusura bakma özlemişim bugün senin konuna mesaj yazmayı :D

katılıyorum kardeslerime..:) cok dogru söylemişler..musalli ablacım cok güzel bir paylaşim tesekkür ederim.. emegine saglik..

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Zahidin Nasihatı
« Yanıtla #6 : Temmuz 28, 2008, 01:22:46 ÖÖ »
Rabbim razı olsun..

Amin Rabbim senden de razi olsun gulce kardesim

evet gerçekten çok güzel bir kıssaydı ..Allah razı olsun...farzları yerine getirip aksatmadıktan sonrayaptığın her iş ibadet sayılır diye duymuştum bu da bunun ana fikri olsa gerek...

amiin sizden de ALLAH razi olsun..kissa; kisa kisa her insana kendi penceresinden baktirir..guzel ir pencereden bakmissiniz..tesekkur ederim degerli yorumunuz icin

her iyi niyet ile yapilan icraat mutlaka yerini bulacaktir ALLAH in izni ile
amiin sizden de Rabim herdaim razi olsun elifsu abla :) boyle guzel dualar ile her zaman sayfamin tumunu doldursaniz basim ustune :)

amiiin amiin amiin  inseallah elifsu kardesim ..Rabbim dualarinin karsiligini kat kat versin size

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Zahidin Nasihatı
« Yanıtla #7 : Temmuz 28, 2008, 01:23:41 ÖÖ »
Nur kardesim ben tesekkur ederim :)

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
Zahidin Nasihatı
« Yanıtla #8 : Temmuz 28, 2008, 01:26:28 ÖÖ »
amin kardeşim amin senin dualarınada bugünkü duamıda aldım yatabilirim artık selametle inşallah :)

Çevrimdışı mirac

• Yeni Üye
  • *
  • * Suskunluğumu En Güzel DUA Kıl Ya RAB ! *
Zahidin Nasihatı
« Yanıtla #9 : Temmuz 21, 2009, 02:14:03 ÖS »
'' Rabbim beni, başkalarına yük olmayayım ve kendi rızkımı kendim sağlıyayım diye vazifelendirmiştir.''

Allah razı olsun.

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Zahidin Nasihatı
« Yanıtla #10 : Temmuz 21, 2009, 10:14:35 ÖS »
:)

Amin kardesım..Mevlam cumlemızden razı olsun..

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek