Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
29 Mayıs Sabahı

Gönderen Konu: 29 Mayıs Sabahı  (Okunma sayısı 2409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aslanamca

• Yeni Üye
  • *
29 Mayıs Sabahı
« : Nisan 05, 2010, 04:46:40 ÖS »

29 Mayıs Sabahı

İstanbul fethedildiği gün, günlerden Cuma... Fatih Sultan Mehmet Ayasofyada Cuma Namazını kıldırarak hakimiyetini ilan edecek. Bütün ordu ardında. Ellerini kaldırıp tekbir alıyor. Herkes ulvi bir sesle tekbir alıp el bağlıyor. Birden selam veriyor. Sonra bir daha tekbir alıyor. Üçyüzbin kişi tekbir alıyor. Sonra yine selam veriyor. Tekrar tekbir alıp namazı kıldırıyor. Hocası Akşemseddin namazdan sonra talebesi sultanı azarlıyor;

-Yazıklar olsun sana! İstanbulu fethettim diye kibre kapılıp bir namazı bile üç tekbirle kıldırırsın...

Fatih gözleri yaşlı hocasına bakıp;

-Hocam eğer bu sitemin olmasaydı asla söylemezdim. Birinci tekbirde aklıma bir şey girdi. Bu kilisenin yönü kıble tarafında değil. Selam verdim. Sonraki tekbirde yine evham geldi. Yine selam verdim. Üçüncü tekbiri alırken Kabe bütün ihtişamıyla önümde belirdi.

Rahatlayıp namazı kıldırdım. dedi.

Akşemsettin de Fatih'e :

-Ben de sen bunu anlatmasaydın asla anlatmazdım. Sen birinci tekbiri alınca eyvah buranın yönü kıbleye değil. Yetiş ım imdada dedim. Selam verince rahatladım. İkinci tekbirde yine a yalvardım. Selam verince rahatladım. Sen üçüncü defa tekbir alırken Hızır Aleyhisselam geldi. Parmağını caminin duvarına sokup kıbleye çevirdi.  bize fethi müyesser eyledi. Buyurdu.

İşte Ayasofyada insanların duvarda görüp de çeşitli anlamlar yükledikleri, Hristiyanların kendilerine mal etmeye çalıştıkları deliğin sırrı budur.

Fatihin Ayasofya Kitabesi (Vasiyet)

"Kim Ayasofyayı Cami olmaktan çıkarıp başka bir şekle koyarsa; Önce Peygamberin ve Ashabının, Ondan sonra Tabiinin, Tebau Tabiinin, Sonra Bana kadar gelen tüm ecdadımızın, hulasa benim ve benden sonra gelen bütün nesillerin laneti onların üzerine olsun"...

FATİH SULTAN MEHMET (İstanbul yeni fethedilmiştir)

Fatih Sultan Mehmet, kılık değiştirip İstanbul esnafını dolaşmaya başlar.Amacı tartıda hile yapılıp yapılmadığını öğrenmektir.

ßir bakkala girer. ßir sürü şey ısmarlar.ßakkal istenenlerin ancak yarısı kadarını verir.

Fatih Sultan Mehmet : ßütün ısmarladıklarımı neden vermiyorsun?

ßakkal : ßugünlük evlad-ü iyalimin nafakasını temin ettim. Diğerlerini komşu ßakkaldan alınız.O da nasiplensin daha siftah etmediğini söylüyordu.

Gözleri yaşaran padişah, yandaki ßakkala girer ßirkaç şey aldıktan sonra ondan da ßenzeri şeyleri duyar…

Biz BöyLe Bir NesLin EvLatLarıyız!!
« Son Düzenleme: Nisan 05, 2010, 05:01:22 ÖS Gönderen: sahra cold »

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek