Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Cocacola ve Pepsi Haram

Gönderen Konu: Cocacola ve Pepsi Haram  (Okunma sayısı 8374 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı şeyma19

• Yeni Üye
  • *
Cocacola ve Pepsi Haram
« : Temmuz 28, 2008, 01:13:19 ÖÖ »
El Ezher'den Coca Cola'ya darbe
El Ezher üniversitesi, Coca Cola ve Pepsi'nin haram olduğunu açıkladı.

Mısır’da İslam Dünyasının en etkin eğitim kurumlarından biri olan El Ezher, Coca Cola ve Pepsi’nin haram olduğunu açıkladı. El Ezher üniversitesine bağlı Yüksek İslami İşler Meclisi, yaptıkları bir incelemenin ardından Coca Cola ve Pepsi’nin içilmemesi gerektiğini açıkladı. Her iki içeceğin içinde domuz etinden bazı maddelerin konulduğunu tespit ettiklerini açıklayan Meclis, Müslümanları Coca Cola ve Pepsi’yi içmemeye davet etti. Bu tür gazlı içeceklerin insanlar için zorunlu şeyler olmadığını belirten Meclis, zor durumlarda “Zarûretler haramı mübâh kılar” kaidesi gereğince domuz, içki ve ölü etinin dahi sadece ölünmeyecek kadar yenilmesine izin verildiğini açıkladı. Meclis, böyle bir zorunlu durum olmadığına göre Müslümanların bu tür ferahlatıcı içeceklerden uzak durmalarını önerdi. Ürdün'de geçen gün uzun zamandır yapılan araştırma sonucu yapılan açıklamada, Coca Cola ve Pepsi'nin domuz'dan yapılmış bazı katkı maddeleri içerdiği açıklanmıştı.

Coca Cola ve Pepsi geçtiğimiz hafta Hindistan’da içinde zehirli bulunduğu gerekçesiyle ülke çapında resmen yasaklanmıştı.

« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2009, 04:50:20 ÖS Gönderen: Bilge »

Çevrimdışı fukuku

• Yeni Üye
  • *
  • kıymetlimsin gülümm
cocacola ve pepsi haram!!!
« Yanıtla #1 : Temmuz 28, 2008, 01:18:04 ÖÖ »
ferahlatıcı derken bütün asitli ürünlerden mi vazgeçmemiz gerek yoksa sadece cocacola ve pepsi veya fantadan mı?

Çevrimdışı şeyma19

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Temmuz 28, 2008, 01:23:21 ÖÖ »
Domuz yağı,alkol gibi maddelerin bulunmasından dolayı haram sayılıyor.ayrıca gazlı içeceklerinde sindirim sistemine zararı da göze alınmış.

Çevrimdışı EZEL-İ NUR

• Yeni Üye
  • *
  • Sükut-u hayal oldu koca bir ömür bir nefsin elinde
« Yanıtla #3 : Temmuz 28, 2008, 01:26:36 ÖÖ »
bende içmiyorum zaten...:)

Çevrimdışı fukuku

• Yeni Üye
  • *
  • kıymetlimsin gülümm
« Yanıtla #4 : Temmuz 28, 2008, 01:40:03 ÖÖ »
hmmm anladım tmm teşekkür ederim...

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 28, 2008, 01:53:59 ÖÖ »
ben icmiyorum yillardir ama haram demek dogru degil diye dusunuyorum; belki icinde bulunan bazi maddelerden suphe duyuldugu icin supheden dolayi mehruh denilebilir ; ki kanit olduguna inanmiyorum ozellikle isim verilmesi kafami karistiriyor

özunun nereden geldigi parasinin kime ve kimlere gittigini bilmek ; bir ic muhasebe gerektiriyor..esas olan asıl olan budur

yalniz eger bunlar bir sinifa ayriliyorsa cola turkada ve diger colaya benzer iceceklerde icinde gecerlidir cunku özu ayni yerden geliyor..

fukuku kardes maden suyu mesela gazli bir icecektir ama bu sinifa girmez ; sorunuz bunu mu iceriyordu ?

Çevrimdışı şeyma19

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 28, 2008, 02:02:04 ÖÖ »
ayrıca cocacola nın maliyetiyle israil ordusu besleniyor bunuda göze alarak kesinlikle içmemek lazım bence..

Çevrimdışı fukuku

• Yeni Üye
  • *
  • kıymetlimsin gülümm
« Yanıtla #7 : Temmuz 28, 2008, 02:04:23 ÖÖ »
ben icmiyorum yillardir ama haram demek dogru degil diye dusunuyorum; belki icinde bulunan bazi maddelerden suphe duyuldugu icin supheden dolayi mehruh denilebilir ; ki kanit olduguna inanmiyorum ozellikle isim verilmesi kafami karistiriyor

özunun nereden geldigi parasinin kime ve kimlere gittigini bilmek ; bir ic muhasebe gerektiriyor..esas olan asıl olan budur

yalniz eger bunlar bir sinifa ayriliyorsa cola turkada ve diger colaya benzer iceceklerde icinde gecerlidir cunku özu ayni yerden geliyor..

fukuku kardes maden suyu mesela gazli bir icecektir ama bu sinifa girmez ; sorunuz bunu mu iceriyordu ?

evet musalli sorum buydu ...ben mesela aşırı derecede fanta veya yedi gün tutkunuyum bundan vazgeçmek benim çin çok zor olacak o yüzden eğer gerçekten bunlarda o sınıfa giriyorsa ve haramsa ( günahsa) vazgeçmeye kalkayım

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 28, 2008, 02:05:49 ÖÖ »
estagfurullah ablacim

ama domuz eti zararli diye haram degil; ALLAH emrettigi icin haramdir..onlarca hikmetlerinin arasinda zararli oldugunu da sayabiliriz..zarari oldugundan dolayi haram degilildir yani.

evet vucudumuza zarar veren herseyden uzak durmak zorundayiz ; cunku bunun da hesabi vardir verilecektir..bedenimizin her zerresinin hesabi..

ama yine de haram denilmesinden yana degilim

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 28, 2008, 02:06:42 ÖÖ »

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Temmuz 28, 2008, 02:09:42 ÖÖ »
fukuku kardes fantanin ozu cola nin ozunu tasimiyor ben bunu biliyorum ; ama yedigimiz ictigimiz herseyin nereden geldigini paramizin kime gittigini kim icin harcadigimizin bilincinde olarak yasamaliyiz diye dusunuyorum..ufak bir arastirma hatalarin onune gecebiliyor

Çevrimdışı şeyma19

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 28, 2008, 02:11:34 ÖÖ »
musalli ablam yine aydınlattı bizi teşekkürler ablacım :) :)

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Temmuz 28, 2008, 02:12:23 ÖÖ »
Şimdi anladım ::) ben yanlış biliyormuşum o kunuyu ablam bilgilendirdiğin için Tşk ederim.

o zaman cola türü şeyleri yine de içmemeliyiz çünkü vücudumuza zarar veriyor..

ben cocuklugumdan beridir icmiyorum hicte icmeyi dusunmuyorum ; vucuduma verilen zarardan cok paramla zarar verdigim kardeslerimi dusunerek icmiyorum..
ama sadece cola degil bu bazi giyim yiyecek icecek gazetelerde de boyle ..
« Son Düzenleme: Eylül 04, 2008, 05:16:09 ÖÖ Gönderen: musalli »

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Temmuz 28, 2008, 02:22:13 ÖÖ »
kimseyi yanlis yonlendirmek istemem ama haram demek bir cok cola icen ummeti zor durumda birakir; her adim basi cola icen kardeslerimize karsida birinci dereceden sorumlu olan bizler buyuk bir yukun altina girmis oluyoruz..

bu konu hakkinda bircok alimin gorusunu okudum ayni sekilde birlik var ; haram denilmesi dogru degildir cumlesini kuruyorlar ..

Çevrimdışı fukuku

• Yeni Üye
  • *
  • kıymetlimsin gülümm
« Yanıtla #14 : Temmuz 28, 2008, 02:25:54 ÖÖ »
ya bu konular çok karmaşık ve çook derinlere inilmesi gereken konular...mesela geçenlerde kahvaltı yaparken eniştem sofrada ki margarini tutuğu gibi pencereden savurdu dışarıya ..biz hayretler içinde eniştemi seyrederken enişten şöyle dedi:
            evet biliyorum niye böyle yaptığımı merak ediyorsunuz ..Bu tür yiyeceklere çok dikkat etmelisiniz bu domuz yağı içeriyor ...dedi
            ben itiraz ettim çünkü aldığım yiyeceklere az çok dikkat ed,iyordum ve o margarinin arkasındada domuz yağı ve katkıları içermemektedir yazıyordu...ama eniştem :
          _ hepsinde yazıyor öyle ama ( belli numaralar söyledi şuan aklımda değil) bu numaraların olduğu her yiyecekte var dedi

şok olduk ...resmen  sırf satılsın herkes alsın diye domuz yağı yoktur dıye yazılıyor düpedüz bizi kandırıyorlar ...biz acaba bunlardan mükellef olurmuyuz.......herşeyi araştırmamız çok zor .....

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek