Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Ağız ve Diş Temizliği

Gönderen Konu: Ağız ve Diş Temizliği  (Okunma sayısı 2781 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
Ağız ve Diş Temizliği
« : Eylül 21, 2008, 03:14:46 ÖS »
selamun aleyküm arkadaşlarım

Peygamber Efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem "Eğer ümmetime zorluk olacağını bilmeseydim
her abdest alışlarında dişlerini misvak ile temizlemelerini emrederdim." Buyurmuştur.

Ağız, vücuda açılan kapıdır. Ağız temizliğide vücudun ve iç organların mikroplardan arındırılması demektir.
Ağız yoluyla alınan mikroplar mideye, oradan da gıdalar vasıtasıyla bütün vücuda yayılırlar arkadaşlar.

Dinimiz ağız ve diş temizliğine çok itina göstermiştir. Gusülde ağzı yıkamanın farziyyeti, abdestte
üç defa ağza su vermenin sünnet olduğunu düşünürsek bunun ne derece önemli olduğunu anlamış oluruz.

"Ağzında yemek kırıntıları ile uyuyan kimse, her hangi bir hastalık kaparsa suçu başkasında aramasın"
buyuran Peygamberimiz, yemekten önce ve sonra ellerin, ağzın yıkanmasını tavsiye etmektedir.

Misvak kullanmanın sünnet oluşuna dikkat edilmeli.

Fransa'nın kıymetli tıp kitabı (Larousse illustre Medical) diyorki:
"Bütün diş macunları ve tozları dişlere zarar verir buraya dikkat ediniz  zarar verir diyor. arkadaşlarım
En iyi diş temizleme vasıtası sert bir fırçadır. Önce dişleri kanatırsa da korkmamalıdır.
Diş etlerini kuvvetlendirir ve artık kanamaz..."

Tıp, misvakı tarif ediyor... tavsiye ediyor değerli arkadaşlarım karışımı ne olduğunu bilmediğimiz
diş macunları yerine dinimizde caiz ve sünnet olan misvak kullanalım .
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2008, 03:16:42 ÖS Gönderen: YOLCU »

Çevrimdışı hafız-kız

• Yeni Üye
  • *
  • Sükût gerekliydi,sus/tum. Sadece izliyorum..
Ağız ve Diş Temizliği
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2008, 03:51:49 ÖS »
kaynağını tam olarak  htrlamıyorum bir kitapta okumştum hadis,i şerifi tam manasıylada yazamayabilirm bilen varsada yazabilr ..peygmberimz buyruyorki:
misvak kullanmam ile ilgili okadar çok vahiy olunduki misvak hakkında ayet ineceğini düşnmüştüm.

demekkii okadar önemli misvak kullanmak hem sağlığmz için hemde Peygamberimizn sünneti..teşekkürler

Çevrimdışı YoRGuN

• Yeni Üye
  • *
Ağız ve Diş Temizliği
« Yanıtla #2 : Ekim 03, 2008, 09:08:54 ÖS »

elimden geldiğince misvak kullanmaya çalışıcam...Allah razı olsun...

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek