Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Mum,Tütsü ve Naftalin Zararlı

Gönderen Konu: Mum,Tütsü ve Naftalin Zararlı  (Okunma sayısı 7485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı şeyma19

• Yeni Üye
  • *
« : Aralık 14, 2008, 11:47:37 ÖÖ »
Evde kullanılan oda parfümleri, mumlar, tütsüler, naftalin ve kurutulmuş çiçekler kanserden egzamaya, astımdan ülsere kadar pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Keskinel, evlerde kullanılan naftalin, tütsü, mum, oda kokuları ve kurutulmuş çiçeklerin son derece zararlı etkileri olduğunu açıkladı.

Astımlıların en büyük düşmanı

Oda spreyinden havaya yayılan küçük parçacıkların, nefes yoluyla akciğere ulaştığının altını çizen Dr. Keskinel şunları söyledi: "Astımlıları rahatsız eden bu gazlar, yüksek doz kullanımında sinir sistemini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, göz ve deri problemlerine de neden olabilir. Oda deodorantlarının yanı sıra naftalinde de bulunan paradiklorobenzen, gözler, üreme sistemine zararlıdır, kansere yol açma olasılığı vardır.

Oda spreyleri havada asılı kalmayıp yere, halılara ya da mobilyaların üzerine de iner. Özellikle emekleyen veya yerde oyun oynayan çocuklar, ellerini ağızlarına götürdüklerinde bu maddelere ağız yoluyla da maruz kalırlar."

Tütsülerin de sağlığa zarar verdiğini belirten Dr. İlkay Keskinel mum yanarken organik kimyasal maddelerin havaya yayıldığını, bunların havadan nefes yoluyla alındığını, elektrik yüklü yüzeylere (televizyon, bilgisayar, plastik örtüler gibi) kolayca çekildiğini vurguladı. Keskinel "Bu maddeler kanser ve sinir sistemi hasarı yapıyor. Ayrıca, bazı mum fitillerinde bulunan kurşun da mumun isine karışabilir. Kurşun, çocuklarda sinir sistemi hasarı, öğrenme güçlüğü yapar" dedi.

Kansere davetiye çıkarıyor

Tütsülerin yakılmasıyla havaya karışan küçük parçacıkların, solunum yollarını tahriş edip, astımı tetiklediğini hatta kansere yol açtığının altını çizen Dr. Keskinel, "Gebelik ve emzirme döneminde evlerinde tütsü yakılan çocukların ileride lösemi risklerinin arttığı iddia edilmektedir. Tütsü ve mumların yakılması ile açığa çıkan maddeler, gaz ve dizel yakıtları ile de havaya karışmaktadır ve bebeklerin düşük doğum tartısıyla doğmasına, bunun yanı sıra kansere sebebiyet verebilmektedir" açıklamasında bulundu.

kaynak:bugün

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
« Yanıtla #1 : Aralık 14, 2008, 11:57:23 ÖÖ »
teşekkür ederim şeyma astımım değilde benim alerjim var sprey oda kokusu vs. mumdan kasıt heralde renkli kokulu mum bunların kanserojen madde taşıdığını daha öncede duymuştum... Allah razı olsun bilgilendirici bir yazı...

Çevrimdışı şeyma19

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 14, 2008, 12:18:01 ÖS »
Rabbim sendende razı olsun canım sağol okuduğun için

Çevrimdışı HİRA.

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 14, 2008, 12:50:28 ÖS »
allah razı olsun cnm

bende çok severim mum tütsü naftalin oda spreyi ne yapmalı şimdi

Çevrimdışı şeyma19

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 14, 2008, 12:58:41 ÖS »
bende mum çok severim ama kullanmıyorum süs olsun diye duruyo :) Rabbim sendende razı olsun canım

Çevrimdışı İsra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 14, 2008, 01:40:18 ÖS »
ben tütsü çok severim ama :(

Çevrimdışı hakkinihelalet

• Yeni Üye
  • *
  • Canim Oğlum
« Yanıtla #6 : Aralık 16, 2008, 10:00:43 ÖÖ »
bilgilendirdigin için tesekürler canim...

Çevrimdışı şeyma19

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Aralık 16, 2008, 01:13:45 ÖS »
ben teşekkür ederim ablacımm :)

Çevrimdışı DER!N

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 02, 2009, 08:22:04 ÖÖ »
Hepsini kullanıyorum ve çok seviyorum, bağımlı mı olduk aceba şaşırdım nasıl kullanmayacağız ki

Lavanta tohumlarıyla mı görsek bu işi  ::)

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek