Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Üniversiteye Başörtülü Girebilme Rehberi

Gönderen Konu: Üniversiteye Başörtülü Girebilme Rehberi  (Okunma sayısı 3935 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marqınal

• Yeni Üye
  • *
« : Mayıs 18, 2010, 09:59:47 ÖÖ »
bunu bi siteden buldum ilgimi çekti siz de okumak istersiniz diye düşündüm :D
Evden çıkmadan

Sabah kalktınız ve üniversiteye gitmek için hazırlanıyorsunuz. Bugün sizin için biraz gergin bir gün olabilir zaman zaman kan şekeriniz düşebilir ya da bunalabilirsiniz. Bu nedenle çantanızda şeker çikolata naneli sakız ve limon kolonyası bulundurun.

Ayrıca yasağa neden olan eski maddeler ile yasağı kaldıran yeni düzenlemelerin karşılaştırmalı cetvelinin elinizin altında bulunmasında yarar vardır. (Ek-1)

Güvenlik kontrolüne geldiğinizde

Güvenlik görevlilerinin yanından sanki her gün aynı şeyi yapıyormuşsunuz gibi kendinize güvenen bir ifadeyle geçin. Tedirginlik yaşadığınızı hissetmezse sizi durdurmaya cesaret edemeyecektir.

Güvenlik görevlisi sizi durdurursa

Anayasaya karşı gelmenin büyük bir suç olduğunu anayasanın rektörden daha büyük olduğunu basit cümlelerle açıklayın.

Başörtünüzü tutturduğunuz iğneyi çıkartıp tavşankulağı yapmanızı talep ediyorsa.

Başörtünüzü tutturduğunuz toplu iğneyi Atatürk rölyefli toplu iğne ile değiştirin. Buna itiraz etmeye cesaret edemeyecektir.

Yine de girişinize engel olmaya devam ediyorsa

Tutanak tutulması için ısrarcı olun. Yurdumuz memuru tutanak tutulmasından tırsacaktır. Tabi imkanınız varsa bir avukat ya da noterle okula gitmek çok daha etkili olacaktır.

Ders değil hoca seçin

Ders seçiminde yasakçılığıyla nam salmış hocaları değil daha toleranslı olarak bilinenleri seçmeye çalışın. Hakkında bilgi sahibi olmadığınız hocaların odalarına göz atın. Rozet poster gibi siyasal simgelerinin çokluğuna göre karar verin. Onlardan ders almak mecburiyetindeyseniz ilk birkaç hafta derslerine girmeyin. Gözlerinin alışması için yemekhanede kütüphanede ve koridorlarda karşılarına çıkın.

Engelleri aşıp fakülteye girmeyi başardınız

Derse erken gidin ve herkesten önce sınıf kapısına en uzak sandalyelerden birine oturun. Hocanız sizin de diğer öğrencilerden bir farkınız olmadığını anlayıncaya kadar görüş alanının merkezinde olmayan bir yer seçmeye özen gösterin.

Siz sınıftayken derse girmeyeceğini söylüyorsa

Kesinlikle bulaşıcı bir hastalığınızın olmadığını ifade edin. Sınıfta hakimiyetin hocada olduğunu izin vermemesi halinde ağzınızı açamayacağınızı bu nedenle düşüncelerini yayıp sınıfı etkilemenizin mümkün olmadığını tüm yalınlığıyla açıklayın.

Ayrıca; derse girmek istemiyorsa yasalar karşısında sadece kendisinin derse mazeretsiz girmeyerek görevini aksatmış olacağını hatırlatın. Bunu sınıfın ortasında söyleyebilir ve onu vazgeçirmeye çalışabilirsiniz.

Sınıfa girip sizin çıkmanızı istemesi halinde

İçinde bulunduğunuz binanın inşası sınıfınızın eşyaları ısıtılması aydınlatılması ve öğretim üyelerine ödenen maaşın Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının ödediği vergiler sayesinde karşılandığını söyleyin. Vergi mükelleflerinin seçtikleri vekillerin %75'inin bu yasal düzenlemeyi gerçekleştirdiğini anımsatın.

Tartışmanın uzaması durumunda

Bilgi üretimi konusunda dünyada büyük bir rekabet yaşandığını kaybedilen her dakikanın değerli olduğunu söyleyin. Bu konuda Hindistandaki chip üretiminden ya da Amerikada yayımlanan makale sayılarından dem vurabilirsiniz. Çok sıkışırsanız ilk 500 arasında Türk üniversitesi olmaması bahsini açabilirsiniz. Bu konunun matbaanın 300 yıl sonra gelmesinden sonra yaşadığımız en etkili travmamız olduğunu hatırlatırız.

Tutanak tutmaya kalkışılması halinde

Onların tutmak istediği herhangi bir tutanağa imza vermeyin mümkünse bu konuyu açmayın açılırsa polemiği bu yönde geliştirmeyin. Türk hukuk sisteminin devletin bekasını düşünmekten sizin hukukunuzu düşünmeye takati kalmadığını bilin. Bu nedenle hiçbir tutanak sizin lehinize sonuç vermeyecektir.

Hocadan yana taraf öğrencilerin bu polemiğe müdahil olması halinde

Size derse girmemenizi söyleyen hocaya arka çıkacak ve tartışmaya katılan öğrenciler çıkacaktır. Bu kişilerle polemiğe girmekten kaçının. Teneffüslerde herhangi bir sözlü tacize karsı bu kişilerden uzak durun. Birlikte yaşadıkça bu duruma alışacaklarını düşünün. Amerikada siyahi öğrencilerin üniversiteye girmesini protesto eden yaşlandığında ise o siyahi öğrenciden af dileyen Hazel Masserynin hikayesini düşünün ve onlara gülümseyin.

Size arka çıkan erkek öğrenciler olduğunda

Bu tartışma sırasında size arka çıkacak öğrenciler de olacaktır. Özellikle bir devlet kurumunda provokatör olarak görev yapan erkeklere dikkat! Bu durumda elinizle nazikçe gerek olmadığını işaret edin. Tartışmaya başkalarının karışması önü alınamayacak bir çatışmaya sebep olabilir. Sizin üzerinizden başka bir ideolojik kavga verilmek için fırsat kollayanlar olabilir. Sonuçta da bu huzursuzluktan siz sorumlu tutulursunuz.

Dekana gidelim. Derdini ona anlat denildiğinde

Dekana gidebilirsiniz ama onun bu konuda karar verme yetkisi olmadığını bilin sizin aleyhinizde yasal olarak herhangi bir şey yapmak istiyorlarsa size sormadan da yapabilirlerdi. Herhangi bir metne imza atmak zorunda değilsiniz herhangi bir teklifi veya pazarlığı kabul etmekle yükümlü değilsiniz. ÖSYM tarafından üniversiteye yerleştirildiğinizi kanunlarla muhatap olduğunuzu ve kanunların size derse girme serbestîsi verdiğini nezaketle anlatın.

Üniversiteye verdiğiniz belgelerin takibiÜniversiteye verdiğiniz her türlü başvuru dilekçesi kaybolabilir üzerine çay dökülüp okunmaz hale gelebilir. Her türlü işleminizi adım adım takip edin. Aksaklıkları sabırla giderin. Tekrar tekrar istenecek şeyleri sabırla yerine getirin. Siz onların sabrını tüketin.

Sınav kağıdınıza isminizi en son yazın

Sınav kağıdınıza isminizi sınavın sonunda yazın. İyi niyetli olmayan asistanlar başörtülü olanların kağıtlarını işaretleyebilir sınavı okurken kağıdınıza daha haşin yaklaşabilir.

Sonuç olarak

Siz yerden göğe kadar haklısınız. Unutmayın! Bu geçici bir durum bu günlerin geçecek. Hiçbir haksızlık sonsuza kadar devam etmemiştir. İnsanlar aslında iyidir. Eğitim hakkınızı engelleyen insanların gözlerindeki perdenin kalkması ve içlerindeki düşmanlık hislerinin yok olması adına onlar için dua edin. Daraldığınızda içinizden ya sabır çekin. Çantanızdaki nane şekerlerinden bir tane ağzınıza atın hatta karşınızdakilere de ikram edin.

« Son Düzenleme: Mayıs 18, 2010, 12:00:53 ÖS Gönderen: lalegül »

Çevrimdışı DİCLE

• Yeni Üye
  • *
  • Kardeşlik duanda bana da yer ayırır mısın?
« Yanıtla #1 : Mayıs 18, 2010, 03:00:58 ÖS »
 gerçekten teşekkürler....
« Son Düzenleme: Mayıs 18, 2010, 06:00:35 ÖS Gönderen: DİCLE »

Çevrimdışı marqınal

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 18, 2010, 05:37:19 ÖS »
bu yazıyı buraya koydum okuduuumda çok etkilendim .utandım bizleri bu hale getirenlerden.
utandım onların müslümanlığından.
utandım böyle bi çağda başörtüsü laikliee aykırıdır diyenlerden ,diyebilenlerden utandım .
kafalarının içinde küçücük kalmış beyinciklerinin ürettiği senaryolarla bizi bu duruma düşürenlerden utandım
 onlarla aynı toprkta yaşadığım aynı suyu içtiğim için utandım yazıklar olsun sizin insanlığınıza allahınızdan bulun inşaallahhhhh  >:(

Çevrimdışı marqınal

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 18, 2010, 06:10:17 ÖS »

baya baya işkence gibi yani .ama karşı çıkmaya çalışan bir sürü insan var  basına yansıyan yansımayan ..başörtüsü iyüzünden yerlerde sürüklenen, hakarete maruz kalan okullardan atılan, dayak yiyen ,coplanan ...... bunlar gibi onlarca şey yani biz de susmayalım sesimizi çıkarmasak gitti gidio işte neler çekilio yazık günah

Çevrimdışı gözyaşı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 18, 2010, 06:15:55 ÖS »
bu yazıyı buraya koydum okuduuumda çok etkilendim .utandım bizleri bu hale getirenlerden.
utandım onların müslümanlığından.
utandım böyle bi çağda başörtüsü laikliee aykırıdır diyenlerden ,diyebilenlerden utandım .
kafalarının içinde küçücük kalmış beyinciklerinin ürettiği senaryolarla bizi bu duruma düşürenlerden utandım
 onlarla aynı toprkta yaşadığım aynı suyu içtiğim için utandım yazıklar olsun sizin insanlığınıza allahınızdan bulun inşaallahhhhh  >:(

Onlar her şeyin saçma olduklarını,iddialarının boş olduklarını zaten çok iyi biliyorlar.Ama gelin görün ki biz müslümanlar her şeyi hemen kabul edip,sindiriyoruz.Direniş gücümüz yok.Onlar bizim umutsuzluğumuzun ve korkaklığımızın ekmeğini yiyorlar...Yani yasağı kaldırmayan onlar değil aslında...
mesela bu yasağı sorun olarak gören o kadar az ki...Sanki hiç sorun yokmuş gibi davranıyor herkes...Başını açarak üniversiteye giren kardeşlerimizde direniş gücü olmadığı gibi bunun sancısını bile çekmiyorlar.(istisnalar hariç)
Yani biz 1. sınıf bir müslümanlık göstermiyoruz ki Rabbim bize 1. sınıf imkanlar versin...

Çevrimdışı marqınal

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 18, 2010, 06:31:31 ÖS »
ben bi konu açmıştım okuduysanız bilirsiniz ailem karşı durdu örtünmeme die  ben örtündüm die.aileyi geçtim ama sadece aile çıkmıo insanın karşısına okulda sosyal hayatta kamuda...seneye allah nasip ederse bi yere girmeyi düşünüyorum sırf bu baş örtüsünden dolayı 4 yıllık okullardan hayallerimden vazgeçtim .yani nasıl okula gireceğim bilmiyorum Allah cümlemizin yardımcı olsun

Çevrimdışı gözyaşı

• Yeni Üye
  • *

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek