Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Yeşil Bursam

Gönderen Konu: Yeşil Bursam  (Okunma sayısı 7460 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ceylin

• Yeni Üye
  • *
Yeşil Bursam
« : Ekim 18, 2008, 11:53:37 ÖÖ »
                Yeşil Bursam

cumalı kızık köyü

Bursanın Tarihçesi
 M.Ö. 3, Yüzyılda Bithynialılar ve Prusias�lılar tarafından kurulan kentin ilk adı Prusa idi.Şehir merkezine yakın ilk yerleşimin kesin bulguları M.Ö. 2700-2500 yıllarına tarihlenmektedir.M.Ö. 1200 yıllarında Trakya'dan bu bölgeye Ibkit saldırılarından kaçan Traklar, Thinler ve Bitinler yerleşmişlerdir.
Eski Bursa

Bu nedenle yazılı kaynaklarda bölgenin adı Bitinya olarak geçer. 1326 yılında Orhan Bey tarafından Türklerin eline geçen ilimiz Osmanlı İmparotorluğuna başkentlik yapmıştır.

Bursa'da Roma ve Bizans Dönemlerinden günümüze ulaşabilmiş yapı yoktur. Eski kenti çevreleyen surların ilk olarak Bithynialılarca yapıldığı, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde ise onarılarak kullanıldığı düşünülmektedir.

Bursa, Osmanlı İmparatorluğunun ilk 200 yıllık döneminde diğer kentlere göre büyük gelişmeler göstermiş, bir çok mimari yapı ile süslenmiş, devrinin tanınmış medreseleri ile bilim aleminin merkezi olmuş, canlı bir ticaret şehridir. I.Murad zamanından başlayan Hüdavendigar Külliyesi, I. Beyazıd'ın yaptırdığı Yıldırım Külliyesi, I.Mehmed (Çelebi) döneminde başlayıp II. Murad zamanında tamamlanan Yeşil Külliyesi Bursa'nın mekansal gelişimini etkileyen ve bugünde ayakta duran büyük komplekslerdir.

Cumhuriyet dönemiyle birlikte planlama çalışmalarına başlanan şehirde, 1960'lı yıllardan itibaren sanayinin önemi artmış, kentin nüfus ve kentsel gelişimi hızlı bir değişime uğramıştır. Coğrafi konumu, tarımsal, ticari ve sanayi potansiyelinin yüksek oluşu kentin çekiciliğini her dönem korumasını sağlamaktadır.

Kent çarpıcı güzellikte ve alabildiğine cömert bir doğa parçasına yerleşmiş olması nedeniyle hızlı bir kentleşme sürecine girerek 1960'lı yıllardan itibaren tarih, kültür ve doğa değerlerinin aşınması tehlikesi ile yüz yüze gelmiştir.
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2021, 11:34:01 ÖÖ Gönderen: YOLCU »

Çevrimdışı beril

• Yeni Üye
  • *
Yeşil Bursam
« Yanıtla #1 : Ekim 18, 2008, 12:37:26 ÖS »
tuğbacım ellerine sağlık gerçekten çok güzellll ya bursa benim tek favori şehrim resimleri görünce gelesim geldi....

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
Yeşil Bursam
« Yanıtla #2 : Ekim 18, 2008, 12:39:51 ÖS »
bursa yı çok severim 3 defa gittim mudanya ve uludağ hariç heryerini gezdim. emeklerine teşekkürler özellikle emirsultan camii ve girişi etrafındaki mezarlıklar beni çok etkilemişti.  +

Çevrimdışı ceylin

• Yeni Üye
  • *
Yeşil Bursam
« Yanıtla #3 : Ekim 18, 2008, 02:34:40 ÖS »
tuğbacım ellerine sağlık gerçekten çok güzellll ya bursa benim tek favori şehrim resimleri görünce gelesim geldi....
Beğenmene sevindim canım yengem...
bursa yı çok severim 3 defa gittim mudanya ve uludağ hariç heryerini gezdim. emeklerine teşekkürler özellikle emirsultan camii ve girişi etrafındaki mezarlıklar beni çok etkilemişti.  +
Ben teşekkür ederim canım sanada bursa çok güzeldir  mudanya ve uludağda ayrı bi güzelliktir zaten  inş buralara yolunuz bir daha düşerse  misafirim olursunuz ;)

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Yeşil Bursam
« Yanıtla #4 : Ekim 18, 2008, 02:47:20 ÖS »
Gezmis kadar oldum. :) Guzel bir paylasimdi..Tesekkur ederim kardesim..
++

Çevrimdışı ceylin

• Yeni Üye
  • *
Yeşil Bursam
« Yanıtla #5 : Ekim 18, 2008, 02:52:08 ÖS »
Gezmis kadar oldum. :) Guzel bir paylasimdi..Tesekkur ederim kardesim..
++
Ben teşekkür ederim ablacım sağolasın...

Çevrimdışı derya61

• Yeni Üye
  • *
Yeşil Bursam
« Yanıtla #6 : Ekim 18, 2008, 02:56:56 ÖS »
teşekkürler +

bende bir kere gitmiştim bursaya çok fazla gezemedim ama gezdiğim kadarıyla çok güzel bir şehir

Çevrimdışı ceylin

• Yeni Üye
  • *
Yeşil Bursam
« Yanıtla #7 : Ekim 18, 2008, 03:02:55 ÖS »
teşekkürler +

bende bir kere gitmiştim bursaya çok fazla gezemedim ama gezdiğim kadarıyla çok güzel bir şehir
Ben teşekkür ediyorum canım sanada beğenmene  çok sevindim...

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
Yeşil Bursam
« Yanıtla #8 : Ekim 18, 2008, 03:11:34 ÖS »
çok güzel bir şehir teşekkürler +

Çevrimdışı Rabia

• Yeni Üye
  • *
Yeşil Bursam
« Yanıtla #9 : Ekim 18, 2008, 03:39:14 ÖS »
bir kaç kez gittim yolumuzun üzeri zaten gelip geçerken görüyoruz çok güzel bir şehir.

paylaşım için teşekkürler

(bazı resimler görünmüyo  ???)

Çevrimdışı hakkinihelalet

• Yeni Üye
  • *
  • Canim Oğlum
Yeşil Bursam
« Yanıtla #10 : Ekim 18, 2008, 03:42:45 ÖS »
ay gercekten çok güzel bir memleket...
InsALLAH seneye yazin gelmeyi dusunuyorum ahiretligimin yanina...

Paylasim için tesekürler kardesim...
emegine sagliK...
+...

Çevrimdışı mirac

• Yeni Üye
  • *
  • * Suskunluğumu En Güzel DUA Kıl Ya RAB ! *
Yeşil Bursam
« Yanıtla #11 : Ekim 18, 2008, 03:44:04 ÖS »
bursayı çok severim.(bursada okudum)
tekrar gezip görmek nasip olur inşAllah

güzel paylaşımdı.teşekkürler

Çevrimdışı ceylin

• Yeni Üye
  • *
Yeşil Bursam
« Yanıtla #12 : Ekim 18, 2008, 08:46:49 ÖS »
çok güzel bir şehir teşekkürler +
Ben teşekkür ediyorum...
bir kaç kez gittim yolumuzun üzeri zaten gelip geçerken görüyoruz çok güzel bir şehir.

paylaşım için teşekkürler

(bazı resimler görünmüyo  ???)
Ben teşekkür ediyorum canım kardeşim  bilemiyorum resimler gözükmüyosa eğer  bir problem olabilir...
ay gercekten çok güzel bir memleket...
InsALLAH seneye yazin gelmeyi dusunuyorum ahiretligimin yanina...

Paylasim için tesekürler kardesim...
emegine sagliK...
+...

Ben teşekkür ediyorum inş bekleriz  canım memleketimize gezilmesi gereken yerlerden birisi de bursadır...
bursayı çok severim.(bursada okudum)
tekrar gezip görmek nasip olur inşAllah

güzel paylaşımdı.teşekkürler
Aa ne kadar güzel bursada mı okudunuz  çok şanslısınız burada okumak bi ayrıcalıktır ;)  inş  yine bekleriz  buralara sizleri  teşekkürler  hepinize memleketimi beğenmenize çok çok sevindim...

Çevrimdışı gizem

• Yeni Üye
  • *
Yeşil Bursam
« Yanıtla #13 : Ekim 18, 2008, 10:52:33 ÖS »
bursa çok guzel bır şehır en kısa zaman gormek nasıp olur inşallah ceylın kardeş emeğıne sağlık ayrıca çok şanslısın kıymetını bıl.

Çevrimdışı ceylin

• Yeni Üye
  • *
Yeşil Bursam
« Yanıtla #14 : Ekim 18, 2008, 11:16:44 ÖS »
bursa çok guzel bır şehır en kısa zaman gormek nasıp olur inşallah ceylın kardeş emeğıne sağlık ayrıca çok şanslısın kıymetını bıl.
Evet o yönden şükür şanslıyım kardeşim inş senide en kısa zamanda buralara bekleriz...   

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek