Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
İlmin Sadakası Nasıl Olur Sizce?

Gönderen Konu: İlmin Sadakası Nasıl Olur Sizce?  (Okunma sayısı 7285 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı husrev_06

• Yeni Üye
  • *
« : Temmuz 28, 2008, 12:53:42 ÖÖ »
 Biraz evvel aklıma gelen bir hatıramdan dolayı açtım bu konuyu, yıllar evvel bir büyüğüm yanımdaki arkadaşlarımı ve beni kasdederek ilminizin sadakasını veriyormusunuz diye sormuştu ve ben bir an donup kaldım ve bir cevap veremedim o an.
 sizce ilmin sadakası olurmu ve olursa nasıl verilir....?
« Son Düzenleme: Ekim 15, 2008, 12:51:44 ÖS Gönderen: ßuRCuM_23 »

Çevrimdışı kuzu

• Yeni Üye
  • *
  • <....Uzaklarda.....>
İlmin sadakası nasıl olur sizce?
« Yanıtla #1 : Temmuz 28, 2008, 05:01:37 ÖS »
bilmiyorum olur mu olmaz mı

ama olursa bence bu bildiğimiz ilmi başkalarıyla paylaşarak olur

Çevrimdışı EZEL-İ NUR

• Yeni Üye
  • *
  • Sükut-u hayal oldu koca bir ömür bir nefsin elinde
« Yanıtla #2 : Temmuz 28, 2008, 09:57:53 ÖS »
bence bildigin hayirli ilmi baskalarına da aktarman onların o bilginden bi nebze yararlanlamaları ilmin sadakası yerine gecebilir...

Çevrimdışı hakka_aşik

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 31, 2008, 01:08:32 ÖÖ »

Biraz evvel aklıma gelen bir hatıramdan dolayı açtım bu konuyu, yıllar evvel bir büyüğüm yanımdaki arkadaşlarımı ve beni kasdederek ilminizin sadakasını veriyormusunuz diye sormuştu ve ben bir an donup kaldım ve bir cevap veremedim o an.
İlim ogrenmek her musluman kadın ve erkege farz oldugu gibi ilim ogretmekte farzdir.İlim ogrenene ve ogretene cihad sevabi yazilir.İlim ogretmek sadaka vermek gibidir.Bu sadaka nasıl mı verilir bildiklerini karsındakı kısının seviyesıne gore (kisinın bunyesi fazla ilim kaldırmaya musait olmadı gıbı,bazı ilimler agır gelebilir)anlatarak,ogreterek olur.

Çevrimdışı husrev_06

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 31, 2008, 01:26:07 ÖÖ »

İlim ogrenmek her musluman kadın ve erkege farz oldugu gibi ilim ogretmekte farzdir.İlim ogrenene ve ogretene cihad sevabi yazilir.İlim ogretmek sadaka vermek gibidir.Bu sadaka nasıl mı verilir bildiklerini karsındakı kısının seviyesıne gore (kisinın bunyesi fazla ilim kaldırmaya musait olmadı gıbı,bazı ilimler agır gelebilir)anlatarak,ogreterek olur.

Sevgili kardeşlerim, islami bir hakikati anlatırken terhib ve tergibe riayet etmek gereklidir.Bir şeyi anlatırken onu yüceltmek için mubalağa yapmamakk ve islami literatüe uymak esasdır.
  Özellikle "farz" kelimesini kullanırken çok dikkat etmek gereklidir.
  Evet ilim öğrenmenin her müslümana farz olduğunu Hadisi şerifden biliyoruz.Fakat hadis orada bitiyor."İlim öğretmekde farzdır"  diye bir ifadenin varlığına dair bir hadis yada bir bir ibareye şimdiye kadar rastlamadım.Şayet bununla ilgili bir rivayet varsa bilmediğim bir şeyi öğrenmiş olrum ki buda beni memnun eder.

"(Men kâne lehû ilmün felyetesaddak min ilmihî, ve men kâne lehû mâlün felyetesaddak min mâlih.)

Bu da kısa bir hadis-i şerif. (Men kâne lehû ilmün) "Kimin ilmi varsa, (felyetesaddak min ilmihi) bilgisi varsa, ilminden sadaka versin..." İlminden sadaka vermek ne demek; ilmini anlatmak, bildiğini başkalarına öğretmek demek, ilmini ortaya koymak demektir.Daha fazlasını ifade edebilmek için elimizde bir kaynak yoktur.....

Yorumunuz için teşekkür ederim kardeşim..

Çevrimdışı hakka_aşik

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 31, 2008, 01:36:35 ÖÖ »

Sevgili kardeşlerim, islami bir hakikati anlatırken terhib ve tergibe riayet etmek gereklidir.Bir şeyi anlatırken onu yüceltmek için mubalağa yapmamakk ve islami literatüe uymak esasdır.
  Özellikle "farz" kelimesini kullanırken çok dikkat etmek gereklidir.
  Evet ilim öğrenmenin her müslümana farz olduğunu Hadisi şerifden biliyoruz.Fakat hadis orada bitiyor."İlim öğretmekde farzdır"  diye bir ifadenin varlığına dair bir hadis yada bir bir ibareye şimdiye kadar rastlamadım.Şayet bununla ilgili bir rivayet varsa bilmediğim bir şeyi öğrenmiş olrum ki buda beni memnun eder.

"(Men kâne lehû ilmün felyetesaddak min ilmihî, ve men kâne lehû mâlün felyetesaddak min mâlih.)

Bu da kısa bir hadis-i şerif. (Men kâne lehû ilmün) "Kimin ilmi varsa, (felyetesaddak min ilmihi) bilgisi varsa, ilminden sadaka versin..." İlminden sadaka vermek ne demek; ilmini anlatmak, bildiğini başkalarına öğretmek demek, ilmini ortaya koymak demektir.Daha fazlasını ifade edebilmek için elimizde bir kaynak yoktur.....

Yorumunuz için teşekkür ederim kardeşim..

İlim öğretmek her müslümana farzdır. Layık olmayanlara ilim öğreten, domuzların boynuna cevher, inci ve altın gerdanlık takan kimseye benzer.
(İbni Mace, Mukaddime 7)

Her kime bildiği bir mesele sorulur, o da bunu söylemeyip gizlerse, Allah ona Kıyamet Günü ateşten bir gem vurur.
(Tirmizi, İlm 3)

İlim öğrenmek ve öğretmek çok mühimdir. Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ ilim verdiği âlimlerden de Peygamberlerden aldığı misak gibi, ilimlerini saklamayıp insanlara açıklamaları için, söz almış ve "Rabbinin yoluna hikmetle, güzel öğütle davet et!" buyurmuştur.) [Ebu Nuaym]

Çevrimdışı İsra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 31, 2008, 01:38:57 ÖÖ »
Allah razı olsun +

Çevrimdışı 66_hulya

• Yeni Üye
  • *
  • YaLaN DuNyA
« Yanıtla #7 : Temmuz 31, 2008, 02:05:59 ÖÖ »
bu konuda bende biliyordum ama unutmustum sizler sayesinde hatirlamis oldum Allah razi olsun ikinizdende insallah

ikinizede +  ;)
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2008, 02:06:32 ÖÖ Gönderen: 66_hulya »

Çevrimdışı husrev_06

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 31, 2008, 12:29:04 ÖS »

"İlim öğretmek her müslümana farzdır. Layık olmayanlara ilim öğreten, domuzların boynuna cevher, inci ve altın gerdanlık takan kimseye benzer.(İbni Mace, Mukaddime 7)"

Kütübü sitteyi baştan sona bir kaç kez taradım, fakat bu hadise rastlayamadım.Bu hadisin orada geçen şekli ;6014 - Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurdular: "İlim talebi her müslümana farzdır. İlmi, ona layık olmayan kimseye öğretmek, domuzun boynuna mücevherat, inci, altın takmak gibidir."

Biz hadis alimi değiliz ama benim bu iki hadisi şerifi karşılaştırdığım zaman çıkardığım sonuç şu; ilim taleb etmek ve öğrenmek her müslüman üzerine farzdır , öğretmeye gelince buda ilim öğrenmek kadar kıymetlidir.

Arada ince bir nüans farklılığı var gibi geliyor bana ; öğrenmekte kişinin şahsi gayreti gerekir ve bunun bahanesi olmaz. öğretmekte ise mesuliyetin olabilmesi için yani durumun farziyet kazanabilmesi için bir başkasının talebi şarttır.bunuda şu hadisi şerifden anlıyoruz ;

6035 - Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim bir ilimden sorulur, o da bunu gizlerse, Kıyamet günü ateşten bir gem ile gemlenir."

Ezcümle netice olarak, eğer bizim mesleğimiz din alimliği veyahut imamlık değilse, ilim öğretmek her nekadar her müslüman için çok kıymetli isede farz değildir.Peki ne zaman farziyet kazanır ve mesuliyeti iktiza edersorusunun cevabı ise benim anladığım kadar ile sorulduğu zaman dır.

6024 - Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Sadakanın en üstünü, kişinin bir ilim öğrenip sonra da onu müslüman kardeşine öğretmesidir."

Birde yukarıdaki hadisin zaviyasinden bakarsak, ilim öğretmenin bir sadaka olduğu da anlaşılmaktadır.Ayrıca bilirizki öğretmenin ön basamağı zaten öğrenmektir.
 Netice olarak ; insan bilmediği bir şeyi öğretmek konusunda mesul olamaz.Bildikten sonra amel etmekle mesuldur ama kendisine soruluncaya kadar öğretmek konusundada mesul olamaz.Sorulduğu zaman bilidiği halde cevap vermezse işte  o zaman şu hadisin ifade ettiği azaba kendisini hazırlasın.

4088 - Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim, bir ilimden sorulur, o da bunu ketmedip söylemezse (Kıyamet günü) ateşten bir gem ile gemlenir."

(yukarıda alıntı yaptığım hadisi şerifelrin tamamı kütübü sitteden alınmıştır.önündeki numaralar sıra numarasıdır.imani bir mevzu olmadığından yani neticesi imanımız zedeleyecek bir mevzu olmadığı için farklı görüşlerede saygı duyuyoruz tabiki ama bizim kanatimizde bu yöndedir.husrev_06)

Çevrimdışı hakka_aşik

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 31, 2008, 06:59:12 ÖS »
 Her muslumanin ayni zamanda ilim ogretmesi farzdir.Ornegin bir anne ve baba cocuguna guzel bir isim koyduktan sonra,islamı ona ogretmesi ile,namaz kıldırmayı ogretmesi,ilim ogretmesi ile mukelleftir.
 zira hadis-i serifte Hepiniz, bir sürünün çobanı gibisiniz. Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evinizde ve emriniz altında olanları Cehennemden korumalısınız! Onlara müslümanlığı öğretmelisiniz! öğretmezseniz, mes'ûl olursunuz.) [Müslim] buyrulmaktadir.

Çok müslüman evlâdı, babaları yüzünden Veyl ismindeki Cehenneme gidecektir. Çünkü bunların babaları, yalnız para kazanmak ve keyf sürmek hırsına düşüp ve yalnız dünya işleri arkasında koşup, evlâdlarına müslümanlığı ve Kur'ân-ı kerîmi öğretmediler. Ben böyle babalardan uzağım. Onlar da benden uzaktır. Çocuklarına dînlerini öğretmiyenler Cehenneme gidecektir.) [S.Ebediyye

AYRİCA BİZLER EMR-İ BİL MARUF NEHYİ ANİL MUNKERLE SORUMLU DEGIL MIYIZ???Allahu teala muslumanlar marufu emretmiyor mu?Yani Allahu tealanın bildirdıklerini,emirlerini ogretmemizi istiyor.Bunlari ogrenmek ilime giriyor zaten.Nehyı munker yasak ettıgı seyleri haramlari yapmayıp,ogretmekle de mesuluz.Kuran-i azimsanda Kendinizi ve âile efrâdınızı Cehennem ateşinden koruyun tahrim 6 buyruluyor.
 Resulullah sellahu ve aleyhi sellem soyle buyuruyorlar;Sizden kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin; buna gücü yetmezse diliyle onun kötülüğünü söylesin; buna da gücü yetmezse kalbiyle ona buğzetsin. Bu ise imanın en zayıf derecesidir.

Çevrimdışı ceylin

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Ağustos 05, 2008, 10:02:23 ÖS »
öğrndiklerimizi tebliğ etmekle inş olur.

Çevrimdışı ZiKra

• Yeni Üye
  • *
  • Ummaki, Küsmeyesin..!
« Yanıtla #11 : Eylül 21, 2009, 11:43:36 ÖS »
Hoş bir soru, soran kardeşim'e teşekkür ederim...

İlmin sadakası; amel etmektir.
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2009, 11:44:45 ÖS Gönderen: ZiKra »

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek