Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
İmanı mı, İslam'ı mı Anlatalım?

Gönderen Konu: İmanı mı, İslam'ı mı Anlatalım?  (Okunma sayısı 2750 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« : Haziran 22, 2008, 02:23:54 ÖÖ »
Tebligde belki de ihmal ettigimiz bir nokta, asagidaki yazida cok guzel vurgulanmis.

Imani mi, Islam'i mi anlatalim?

Yolculuk yaptigim bir Alman Musluman bana Islâmî tebligi anlatiyor, hatta itiraf edeyim, ogretiyordu.
Hem oyle uzun cumlelerle filan da degil.

Tek cumle icinde ifade ediyordu bizim eksigimizi.

Bakin teblig konusunda ne diyordu Alman Musluman :

- Sizler daha cok Islâm'i anlatiyorsunuz Islâm'i!

Sunu ekliyordu cumlesine :

- Halbuki insanlarin ihtiyaci Islâm'a degil, imanadir imana!..

Gozlerini gozlerimin icine dikerek bakiyordu yuzume. Ne anladigimi merak ediyordu besbelli.
Ben ise bir sey anlamadigimi ifade eder tarzda bakinca izah etmeye calisti sozlerini :

- Turkiye'ye geldigimde dikkat ettim. Hemen butun Muslumanlar Islâm'i anlatiyorlar, imani anlatma geregi asla duymuyorlar. Eger bana da Almanya'da hep Islâm'i anlatmis olsalardi, buyuk ihtimalle ben Musluman olma saadetine erisemezdim. Cunku Islâm mukellefiyetler zinciri demektir. Sunlar, sunlar haramdir. Soyle yaparsan caiz olur, soyle yaparsan caiz olmaz. Sunu yaparsan haramdir, sunu yaparsan helaldir, gibi hep vazife, hep gorev siralamasidir.

Halbuki vazifeler, gorevler birer mukellefiyettirler. Mukellefiyetler saglam insanlara yuklenir. Bunyesi zayif olanlara yuk yuklenmez, mukellefiyet tahmil edilmez. Once iman kuvvetlendirilmeli, sonra Islâm anlatilmali, yani yuk yuklenilmelidir.

Gecenlerde bir camide bir hocaefendiden dinledim imani. Soyle anlatiyordu bu muhterem hocaefendi :

- Yeryuzu bir kitaptir. Bitkiler, varliklar da bu kitabin harfleridir, satirlaridirlar. Bu kitap iyi okunmali, ifade ettigi mânâlar iyi anlasilmalidir. Bu kitaba dikkatle baktiginizda gorursunuz ki, butun bitkiler camur yemekte; ama insanlara cok lezzetli gidalar vermekteler. Kendisi camur yesin de bizlere uzum, elma, muz, portakal sunsun bu nasil olur? Bunlarin suuru mu vardir ki, kendileri camur yiyor, bizlere ise lezzetli meyveler sunuyorlar? Bunu bir yaptiran yok mu?

- Hayvanlar ot yiyorlar, bizlere et yediriyorlar. Kan ve fiski arasindan gelen tertemiz sut veriyorlar. Bunlari kim sunuyor bizlere?

Iste bu hocaefendi Islâm'i degil imani anlatiyordu. Benim bekledigim anlatim da boyle olmalidir. Ihtiyac bunadir cunku... Muhatabim sozlerine sunlari da ekliyordu :

- Begendigim kitaplarin icinde yerini almis olan Risale-i Nur Kulliyati cogunlukla imandan bahsediyor, Islâm'dan degil. Cunku imani anlayan insan, Islâm'in butun emirlerine uyma ask ve sevki duyar, yeter ki imani anlamis olsun...

Gercekten de biz daha cok Islâm'i anlatiyoruz, imani degil. Kaybimiz da buradan oluyor, itirazlar da buradan geliyor galiba.

Çevrimdışı PamukPrenses

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #1 : Haziran 22, 2008, 03:24:28 ÖÖ »
Allah razı olsun.

Çevrimdışı hakkinihelalet

• Yeni Üye
  • *
  • Canim Oğlum
« Yanıtla #2 : Haziran 27, 2008, 09:45:14 ÖS »
ALLAH razi olsun ablaçim...
+..

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
« Yanıtla #3 : Temmuz 01, 2008, 12:05:55 ÖÖ »
kardeşim allah razı olsun yar ve yardımcın olsun peygamber efendimizin şefaatine nail ol inşallah  çok güzel bir anlatımdı kendimi sohbetteymiş gibi hissettim saolasın...

Çevrimdışı hakkinihelalet

• Yeni Üye
  • *
  • Canim Oğlum
« Yanıtla #4 : Temmuz 01, 2008, 08:59:55 ÖÖ »
ALLAH razi olsun ablam...

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 01, 2008, 10:22:12 ÖS »
Amın.Cenab'ı Allah cumlemızden razı olsun.
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2009, 04:46:48 ÖS Gönderen: musalli »

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek