Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Kadın Giyiminde Manto mu, Çarşaf mı?

Gönderen Konu: Kadın Giyiminde Manto mu, Çarşaf mı?  (Okunma sayısı 16272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #15 : Ekim 18, 2008, 06:17:22 ÖS »
Tesekkur ederim sevde kardesim..Simdi ahzap suresi 59. ayeti kerinenin mealin soyledir..Estauzubillah ''Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına hep söyle de cilbablarından (dış elbiselerinden) üzerlerini sımsıkı örtsünler. Bu onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. Bununla beraber Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.''

59.Ayeti kerimenin yine Elmali tefsiri ise soyledir. ;  Ey Peygamber! Hanımlarına da, kızlarına da, bütün müminlerin kadınlarına da söyle. Görülüyor ki, burada yalnız Peygamberin hanımlarına ve kızlarına değil, Nur Sûresi'ndeki "Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar, zinet yerlerini göstermesinler." (Nûr, 24/31) âyeti gibi müminlerin kadınları dahi bu hükmün kapsamına dahil edilmiştir. Bununla birlikte müminlerin kadınlarında aslolan hürriyet olduğu için, bundan kastolunanın hür kadınlar olduğu beyan edilmiştir. Araplarda tesettür adet değildi. Cahiliyet devrinde kadına hürmet yoktu. Eski cahiliye kadınlarında erkeklerin dikkatlerini çekecek şekilde göz alıcı biçimde açık saçık çıkan, açılıp saçılan orta malı olanlar bulunurdu. Bundan dolayı kız çocuklarını diri diri gömenler olmuştu. İslam ise kadının şanını iffet ve ısmetle, vakar ve haysiyetle yükseltiyordu.

Nur Sûresi âyetleri "Mümin erkeklere söyle, gözlerini sakınsınlar" (Nur, 24/30) ve "Mümin kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar." (Nur, 24/31), mümin erkeklerin ve mümin kadınların, yani bir cinsin karşı cinse göz dikmeyip, bakışlarını kısarak edeblerini ve iffetlerini korumayı öğreterek terbiyelerini yükseltmiş olduğu gibi, burada da imanlı hür kadınların hiçbir şekilde eziyete uğramamalarını pekiştirmek için buyuruluyor ki: Cilbablarından üzerlerini sıkı örtsünler.

CİLBAB: Baştan aşağı örten çarşaf, ferace, câr , pardesü gibi dış elbisenin adıdır. "Kadınların elbiselerinin üstüne giydikleri her çeşit giysidir." " Tepeden tırnağa örten giysidir", "Kadınların tesettür ettikleri her türlü elbise ve başka şeylerdir."

İDNÂ: Yaklaştırmak demek ise de, âyette ile kullanılması, kapsamak suretiyle sarkıtmak mânâsını da ifade ettiğinden üzerinden sıkı örtmek demek olur. Cilbabdan örtmek tabirinde de iki şekil vardır. Birisi cilbablarından birisiyle bütün bedenini sıkıca örtmek, birisi de bir cilbabın bir tarafıyla başından yüzünü örtmek demek olur. Bu beyanda da iki suret vardır. Birisi kaşlarına kadar başını örttükten sonra büküp yüzünü de örtmek ve yalnız tek bir gözünü açık bırakmak. ikincisi de alnının üzerinden sıkıca sardıktan sonra, burnunun üzerinden dolayıp gözlerini ikisi de açık kalsa bile, yüzün büyük bir kısmını ve göğsü tamamen örtmüş bulunmaktır. Rivayet olunduğu üzere Ümmü Seleme (r.a.) demiştir ki: "Cilbablarından üzerlerini sıkı örtsünler' âyeti nazil olduğu zaman Ensar kadınları üzerlerine siyah elbiseler giyerek öyle bir ağırbaşlılık ile çıkmışlardı ki, başları üstünde kuşlar varmış gibi idi."

1- Allah'ın bağışlaması çoktur. Bugüne kadar geçmiş açıklıkları bağışlar. O kusurları örter. Rahmeti de çoktur; bundan böyle emrini tutanları rahmetiyle arzusuna çok ulaştırır.

2- Allah bağışlayıcı ve merhametli olduğu içindir ki, kadınlara eziyet edilmesine razı olmaz ve onun için örtülmelerini emreder.

3- Tesettür emrolunduğundan dolayı da kadınlar bir baskıya uğratılmasın, aşırıya gidilmesin; çünkü Allah bağışlayıcı ve çok merhametlidir. Bu emri onların aleyhine değil, lehine olarak vermiştir demek de olabilir.

Buradan da anlasildigi uzere carsaf Kuran-in emri degil,emirler karsisinda olusturulmus bir giyim seklidir..Bu sekilde goze batmadan , genis her turlu kiyafet tesettur emrini gerceklestirmektedir..CİLBAB: Baştan aşağı örten çarşaf, ferace, câr , pardesü gibi dış elbisenin adıdır. "Kadınların elbiselerinin üstüne giydikleri her çeşit giysidir." " Tepeden tırnağa örten giysidir", "Kadınların tesettür ettikleri her türlü elbise ve başka şeylerdir." seklinde tarif edilmistir; hem elmalili hem tabari tefsirlerinde hem de mezhep imamlarimiz tarafindan..
Cilbab basli basina carsaftir demek yanlistir..Carsafta cilbab tarifine uymaktadir denilmelidir..
Sozlerimden carsafa karsi oldugum anlasilmamalidir..Bilakis carsafi taktir edenlerdenim....Fakat carsaf disinda tesetturu kabul etmeyen zihniyetlere karsiyim..Yine soyluyorum Kuran-i kerim'de carsaf kelimesi gecmemektedir..Giyim seklini degil giyim sinirlarini belirtilmistir...Buna istinaden islam ulemalari cilbabi tarif eden alternatifler sunmuslardir..Elbetteki carsaf tesettur icin uygun bir kiyafettir..Fakat bol olan ve goze batmayan her turlu dis kiyafette cilbab sinirlari icerisinde yer almaktadir..

« Son Düzenleme: Ekim 18, 2008, 06:18:26 ÖS Gönderen: musalli »

Çevrimdışı :)sevde:)

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #16 : Ekim 18, 2008, 06:47:01 ÖS »
kadınlara çarşafı farz kılan cilbab ayeti nazil olunca, başta Peygamber Efendimiz (asm)'ın ezvac-ı tahiratı olmak üzere, bütün sahabe-i kiramın hanımları ve on¬lardan sonra gelen bütün Müslümanların hanımları, Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin ifadesiyle, bin üç yüz elli sene bo¬yunca bilfiil çarşafa bürünmüşlerdir. Ancak, kılık-kıyafet inkılâbı ile beraber, Kur'ân-ı Azîmüşşân'ın kadınlara farz kıldığı bu tesettür-i şer'i olan çarşaf kaldırıldı...

madem çarşaf kuranın emri değildir madem ayetler çarşafı değilde bol kıyafetii anlatıyor....o zaman peygamber efendimiz hanımlarına yani annelerimize ve ashabın hanımları neden giydi....musaalli kardeşim bunları böyle açıklayınca böyle sorular aklıma geliyor ister istermez...peki o çarşafı şerif  efendimiz zamanından takii kaldırılana kadar giyilmişş..bu bir ilahi emir olduğu için  ....yoksa efendimiz s.a.v musalli kardeşimiz in dediği gibi ayteler indiği için değilde alternatif olduğu için bütün sahabe hanımları giymiştir...
« Son Düzenleme: Ekim 18, 2008, 06:48:20 ÖS Gönderen: :)sevde:) »

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #17 : Ekim 18, 2008, 06:58:30 ÖS »
Ben sorunuza cevabimi en son paragrafta verdim..Cilbaba en yakin kiyafet arayisi ile bu sekilde bir giyim olusturmuslardir..Cilbab her turlu tesettur giyim olarak aniliyorsa neden sadece carsaf diye direniliyor ?
Peki ben size iki  soru sorayim inseallah....
''Carsaf''kelimesi kuran-i Kerimde nerede gecmektedir ?
Ikinci olarak o zaman giyilen carsafin bugunku carsafi karsiladigini nasil anliyoruz ?

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #18 : Ekim 18, 2008, 07:01:01 ÖS »
1. sorunuz kardeşim....

Çarşafın adresi ise, Ahzab sûresinin 59. âyet-i kerimesidir. Şayet, "Bu âyet-i kerime çarşaftan değil, cilbabdan bahsetmektedir." derseniz, şöyle açıklayayım. Evet, âyette "cilbab" kelimesi geçmekte ve "celâbîb" diye zikrolunmaktadır. "Celâbîb" kelimesi "cilbab"ın çoğuludur. Cilbab ise, Türkçe'de çarşaf mânasına gelir. Bu arada, "Kur'an'da çarşaf geçmiyor." diyenler, şayet birebir "çarşaf" kelimesinin geçmesini kastediyorlarsa, o zaman doğru söylüyorlar, Kur'an'da "çarşaf" kelimesi geçmez! Çünkü "çarşaf" Farsça bir kelimedir. Ama Türkçemizde de kullanılmaktadır. Oysa Kur'an-ı Kerim Arapça indirilmiştir. Yani bu mantığa göre, yanlış anlaşılmasın ama, Kur'an'da "namaz" kelimesi de geçmez, "oruç" kelimesi de Ya nasıl geçer? "Salât ve savm" şeklinde geçer.

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #19 : Ekim 18, 2008, 07:02:57 ÖS »
Ikinci olarak o zaman giyilen carsafin bugunku carsafi karsiladigini nasil anliyoruz ?

yani b u soruyu biraz daha açr mıısnız ...ben namazı kılayım inşallah devam ederizz....

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #20 : Ekim 18, 2008, 07:14:02 ÖS »
Sevde kardesim oncelikle ''cilbab'' kelimesi carsaf manasina gelmemektedir.."Kadınların elbiselerinin ustune giydikleri her cesit giysidir." " Tepeden tırnağa orten giysidir", "Kadınların tesettur ettikleri her türlü elbise ve baska seylerdir." Bir dis kiyafettir..

Ikinci sorum sizin sorunuza istinaden neden o zaman ayeti kerime nazil olunca carsaf giyilmistir demissiniz..Ben de bunun uzerine o gun giyilen kiyafetin carsaf oldugunu nasil anliyoruz diye bir soru sordum..Sorumun acik hali budur..

Son cumleniz yanlis anlasilmasi bir tarafa hic anlasilmadi..Eger sizde onu acarsaniz sevinirim..

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #21 : Ekim 18, 2008, 07:31:48 ÖS »
Ümmü Seleme annemiz

ayet nazil olduğunda...O hemen büyük bir çarşaf alarak onunla bütün vücudunu örttü. Başını da kaşlarına kadar kapattı. Yüzünü de tamamen kapattı. Yalnız sol gözünü açık bıraktı. .....

çok okuyan kişi iseniz bunları mutlka bilirsiniz ....sahabe hanım hayatlarında efendimizin hayatını anlatan geniş geniş açıklamalı kitaplarda yazar....

ama siz hala ben söylediklerimin arkasındayım...hiç bir şey demiyorum...ama bu konu hakkında internetten değilde sahih kitaplardan araştırırsanız asıl karara varacağınızdan eminim....
« Son Düzenleme: Ekim 18, 2008, 07:32:56 ÖS Gönderen: :)sevde:) »

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #22 : Ekim 18, 2008, 07:46:10 ÖS »
kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın bizim için yegane ölçü, cenabı hakkın efendimiz s.a.v in buyurduğu, bizden nasıl davranmamızı istediğidir...mümin olarak bizler yalnızca buna bakarız...dünyayı başımıza ateş yapsalar vız gelir....mühim olan rabbimizin rızasıdır...sonuçda aynı davayı savunan kardeşleriz....
« Son Düzenleme: Ekim 18, 2008, 07:58:38 ÖS Gönderen: :)sevde:) »

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #23 : Ekim 18, 2008, 08:27:06 ÖS »
Konusmamizin basladigi boyuta bakin sonra devamina bakin..En son benim yazdigima bakin simdi sizin yazdiginiza bakin..Konuyu ilmi boyuttan alip kisilestirmissiniz...

''Internetten degil sahih kitaplardan arastirsaniz'' cumlenizi son derece mesnetsiz kurulmus talihsiz bir cumle olarak goruyorum..Internettede sahih,fikhi ilimler yer almaktadir..Onemli olan bunu ayirabilecek yeterli ilme ve idraka sahip olmaktir..

''Muhim olan Rabbimin rizasidir,sonucta ayni davayi savunuyoruz'' cumlelerinizle kendinizi zaten otomatik olarak curutmussunuz..

Bu uslubunuza karsilik devam etmem mumkun degildir..Selametle kalin..

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #24 : Ekim 18, 2008, 08:31:52 ÖS »
sizinle devam etmeyi bende bilirdim ama maalesef ki aniden cümleleri toparlamam lazım oldu....çünkü yarın kursa gidyorum ve hazırlık yapmak lazım ....bende devam etmek düşüncelerimi iletmek isterdim sizlere ama maalesef hazırlık yapmam lazım ...iki hafta sonra görüşürüz inşallah...dilerseniz devam ederiz ama 2 hafta sonra.....

Çevrimdışı fatihakca14

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #25 : Ekim 21, 2008, 10:31:48 ÖÖ »
Sonuçta bir müslümam kuranı kerimin tesettür ayteleri olan nur suresi 30 ve 31.ayetler ve azhab suresinin 59.ayetini yerine getirdimi tesettüre riayet etmiş olur.Pardesü,manto,çarşar,ferace kişinin kendi tercihidir.İlla şu giysi olacak diyemeyiz.İnsanları belli bir kalıba sokmammaız gerekir diye düşünüyorum
selam ve dua ile... :)

Çevrimdışı ebrar

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #26 : Ekim 21, 2008, 03:03:09 ÖS »
bazı tarkatların yaptığı sohbetlerde bunun kesinlikle çarşaf olduğu belrtilir ve hatta bazıları pardesülülere selam vermeyin bile der ki bunu ben bizzat dinlemiştim sanırım arkadaşla böyle bir kurumda talebe

Çevrimdışı fatihakca14

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #27 : Ekim 22, 2008, 10:53:06 ÖÖ »
--------------------------------------------------------------------------------
bazı tarkatların yaptığı sohbetlerde bunun kesinlikle çarşaf olduğu belrtilir ve hatta bazıları pardesülülere selam verme derler

bana baya entersan geldi..bunun adı ifrattır ve dinimizce hoş görülmez. :)

Çevrimdışı sedef

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #28 : Ekim 26, 2008, 11:40:29 ÖÖ »
BEN PARDESÜ GİYİYORUM AMA BU ARALAR AKLIMDA ÇARŞAF VAR AMA GİYMEK DEĞİL GERÇEKTEN HANGİSİ DOĞRU MERAK EDİYORUM BENCE MUSALLİ NİNDE DEDİĞİ GİBİ VÜCUT HATLARININ BELLİ OLMAMASI VE ÇOK DA RENKLERİ CIVIL CIVIL OLMADIMI SORUN YOK DİE DÜŞÜNÜYORUM ALLAH AŞKIN ABİRİ BENİ AYDINLATABİLİR Mİ?YOKSA PARDESÜ GİYİP VİCDANIMIZI MI KANDIRIYORUM HANGİSİ DOĞRU BİRDE AYETLERLE AÇIKLARSANIZ SEVİNİRİM ...LÜTFEN.....

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Çarşaftan Pardesüye...
« Yanıtla #29 : Ekim 26, 2008, 02:26:41 ÖS »
Oncelikle kucuk harflerle yazalim olur mu kardesim ?

Hukum vermek bizlerin haddine degil ; fakat kisisel dusunce olarak belirttim ben yukarida..Asla ama asla pardesu giyilmeli carsaf giyilmemeli demedim diyememde ki carsaf giyenleri taktir ederim herdaim..Nefsini bu konuda terbiye eden ve bu sekilde bir tesetture giren kisiyi taktir etmek duser yuregime..

Benim kastim carsaftan baska tesetturu kabul etmeyenlere..Onlari kendilerinden ayri tutan zihniyete..Nitekim Efendimiz aleyhi selatuvessellem “Kisinin kisiden ustunlugu ancak takva iledir.” buyurmaktadir..Takvada ancak ve ancak Cenab-i Allah katinda saklidir amenna ve saddekna..

Yukaridaki mesajlarda ayet ve hadislerle konunun ozeti verilmistir..Hepimiz bir cuzz-i iradeye sahibiz..Inseallah Cenab-i Allah hayra acik idraklara sevk etsin yureklerimizi,dusuncelerimizi..Amin.

Eger carsaf giymeyi dusunuyorsaniz bu guzel ve hayirli bir yol inseallah.Kardesim adina cok sevindim..Cenab-i Allah muvaffak  eylesin cumlemizi..
Burada esas olan burundugumuz tesetturu hakkiyla tasimak,''mumin muminin kardesidir''  emrinden uzaklasmamak,kendini burundugu tesetturden dolayi diger kardeslerinden ustun gormemektir..

Nitekim tesettur ; ''sadece kapanmak degil(!) sakinmaktir..Herturlu haramdan,kotu duygulardan uzak durmak,arinmaktir inseallah..

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek