Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Hadislerden Alacağımız Dersler;Allah'ın Rahmetini Ümit Etmenin Faydaları

Gönderen Konu: Hadislerden Alacağımız Dersler;Allah'ın Rahmetini Ümit Etmenin Faydaları  (Okunma sayısı 3522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  şöyle buyurdu: Azîz ve celîl olan Allah, “Ben, kulumun beni düşündüğü gibiyim; beni andığı (her)  yerde, onunlayım (rahmet ve yardımım onunla beraberdir)” buyurmuştur...

Allah’a yemin ederim ki Allah’ın, kulunun tövbe etmesinden dolayı duyduğu hoşnutluk, herhangi birinizin ıssız çölde kaybettiği  devesini bulduğu zamanki sevincinden daha büyüktür.” (Nitekim Allah şöyle buyurmuştur):

“Bana bir karış yaklaşana ben bir arşın yaklaşırım, bir arşın yaklaşana bir kulaç yaklaşırım. Bana yürüyerek gelene ben koşarak giderim.”Buhârî ve Müslim,

BU  HADİSTEN ALACAĞIMIZ DERSLER

1. Kul Allah’ı nasıl bilir ve O’ndan kendisine nasıl muamele etmesini beklerse, Allah da ona öylece muamele eder.

2. Allah’ın rahmetiyle tecelli ve muamele edeceği ümidini taşımak, O’nun hakkında böylece hüsnüzan beslemek teşvik edilmektedir.

3. Boşu boşuna avunmak ve aldanmak değil, gücünün yettiğince kulluk yapıp sonra da ilâhî rahmeti ümit etmek tam anlamıyla hüsnüzan demektir.

Enes radıyallahu anh, ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim, dedi:

“Allah Teâlâ:

Ey âdemoğlu! Sen bana dua ettiğin ve benden affını umduğun sürece, işlediğin günahlar ne kadar çok olursa olsun onların büyüklüğüne bakmadan seni bağışlarım.

Ey âdemoğlu! Günahların gökleri dolduracak kadar  olsa, sen benden bağışlanmanı dilersen, günahlarını affederim.

Ey âdemoğlu!  Sen yeryüzünü dolduracak kadar günahla huzuruma gelsen, fakat bana hiçbir şeyi ortak tutmamış, şirke bulaşmamış olsan, ben de seni yeryüzü dolusu mağfiretle karşılarım”
buyurmuştur.        Tirmizî,

BU  HADİSTEN ALACAĞIMIZ DERSLER

1. Şirke bulaşmamış bir hayat yaşamak her türlü mutluluğun başıdır.

2. Şirk dışında bütün günahları cinsi ve miktarı ne olursa olsun Allah Teâlâ dilerse bağışlar.

3. Ümitle Allah’a yalvarıp bağışlanma dilemek, isteğine kavuşmanın yegâne yoludur.

4. Allah Teâlâ, samimiyetle kendisine yönelen ümitleri asla boşa çıkarmaz.

Salih ÖZBAY

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
Allah ın rahmetine nail oluruz inşeallah teşekkür ederim Allah ım razı olsun...

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 31, 2009, 09:59:23 ÖÖ »
Amin.
Amin.Allah cümlemizden razı olsun.
Bizleri razı olacağı ameller işleyen kullarından eylesin.Amin.

Çevrimdışı Selxx

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Kasım 20, 2009, 02:52:44 ÖS »
Amin. Teşekkürler....

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *
« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2009, 06:18:17 ÖS »

Ben teşekkür ederim.

Çevrimdışı gözyaşı

• Yeni Üye
  • *
şirk...
şirk yalnızca  2 ilah var demek değil tabi....Bu kavramın anlamını biraz inceleyip düşündüğümde Maalesef ki hayatımızda aslında şirkin girmiş olduğunu gördüm.yani gizli şirk...O çok daha fena.Rabbim Bunlardan kurtulabilmeyi nasip eylesin...Amin...

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek