Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Paradigma (Zihin Haritası) Değiştirmek Zor Değil

Gönderen Konu: Paradigma (Zihin Haritası) Değiştirmek Zor Değil  (Okunma sayısı 7567 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *
« : Temmuz 01, 2008, 05:58:51 ÖS »
PARADİGMA (ZİHİN HARİTASI) DEĞİŞTİRMEK ZOR DEĞİL

Önemli bir toplantıda cep telefonuyla bağıra bağıra konuşan bir kişi garibinize gidiyorsa, paradigmanızı değiştirmeden onu değerlendirdiğiniz için, siz yanılıyorsunuzdur.
Örneğin trende giderken, bir baba, 3 evladıyla oturup, sürekli ağlayan çocuklarına hiç, susun, demeden yolculuğa devam ettiğinde ; siz ona ne gamsız adam, diyebilirsiniz. Ama sorsanız, belki de onlar hastaneden geliyorlardır ve bir saat önce çocukların anneleri ölmüştür ve eve dönüyorlardır.
Prof.Covey in konuşmasını dinlemeye gelen annesi, arka sırada oturan 2 kişinin toplantı boyunca sürekli konuştuklarını görerek, çok öfkelenmiş ve oğlumu küçümsüyorlar diyerek te çok üzülmüş. Yemek molasında oğluna, şunların kafasına çantamı indiresim geliyor, demiş. Oğlu; "anne o adam Finlandiyalı, burada simultane tercüme yok, mecburen tercümanı yanına oturttuk" demiş.
Havaalanında aktarma yapmak isteyen yaşlı bir hanım, uçağının 2 saat gecikmeli olduğunu öğrenince, dergiler ve bir kutu kurabiye alarak bekleme salonuna geçmiş.Yanındaki sehpaya da dergileri ve kurabiye kutusunu bırakarak, okumaya dalmış. Bir ara bakmış ki, yanındaki koltuğu oturan bir adam, sehpadaki kurabiye paketini açıyor ve yemeye başlıyor. Kurabiyelerin kendisine ait olduğunu hissettirmek isteyen kadın, adama dik dik bakmış. Hatta canı o an istemediği halde, kutudan bir kurabiyeyi ağzına atmış. Her halde kurabiyelerin sahibinin kim olduğunu artık anlamıştır diye düşünürken, adam bir tane daha ağzına atmaz mi? Hemen kadın da bir tane daha atmış ve bir yarışma başlamış, adam bir tane, kadın bir tane. Sonuçta kutuda tek kurabiye kalmış, adam onu hızlıca kaparak ortadan bölmüş ve gülerek kadına ikram etmiş. O sırada, kadının uçağının alana indiği anonsu duyulmuş ve işlemler için kadın bankoya gitmiş. Pasaportunu çıkartmak için çantasını açtığında, ne görsün ; kendi kurabiye paketi, hiç açılmamış olarak çantasında durmuyor mu ? Meğer, bunca zamandır adamın kurabiyesini yiyormuş. Tabii çok utanmış ama, artık iş işten çoktan geçmiş.
Başkalarının düşünce ve davranışları hakkında hüküm verirken, elimizdeki veriler çoğu zaman yeterli olmuyor. Davranışların nedenini bilmeden çok yanlış yargılara varabiliyoruz.
Covey bu örnekleri ; "aynı enformasyona farklı bakış, bizim davranışlarımızı belirler" diye özetliyor. Buradan yola çıkarak çözemediğimiz sorunlar için, paradigma (zihin haritası) değiştirmenin gereğini vurguluyor ve Einstein'in bir sözünü anımsatıyor :
Karsılaştığınız sorunları, o sorunları yarattığınız düşünce düzleminde kalarak çözemezsiniz.
Çoğumuzun zaman zaman yaptığı gibi, "sorunların içinde kaybolmak" yerine, paradigma değiştirmeyi başarıp, sorunlara farklı biçimde yaklaşabilenler, o sorunu asma şansını da yakalıyorlar. Zaten sorunlarımızı dostlarımızla paylaşmamızın nedenlerinden biri de, farklı bir bakışın, bize farklı davranabilme kapısı aralama ihtimali değil midir?
Çözümsüz gibi gördüğünüz sorunlar konusunda paradigma değiştirmenin önemi çok büyüktür. Aslında hayatimizi, basarimizi, mutluluğumuz belirleyen bizim kendi davranışlarımızdır. Basımıza gelen her şeyle onlara verdiğimiz tepki ve yanıt arasında geniş bir hareket alanı vardır……."
« Son Düzenleme: Temmuz 01, 2008, 05:59:11 ÖS Gönderen: stalker »

Çevrimdışı mirac

• Yeni Üye
  • *
  • * Suskunluğumu En Güzel DUA Kıl Ya RAB ! *
« Yanıtla #1 : Temmuz 01, 2008, 06:08:53 ÖS »
''...Hayattaki her şeyi oldukları gibi değil, olduğumuz gibi görürüz ...''
                                                                          Anais Nin

güzel bir yazı. dersler çıkarılması gereken. ama hayatın bu karmaşasında bunu yapabilmek kolay değil....

teşekkürler........

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 26, 2009, 01:18:59 ÖÖ »
''...Hayattaki her şeyi oldukları gibi değil, olduğumuz gibi görürüz ...''
                                                                          Anais Nin

güzel bir yazı. dersler çıkarılması gereken. ama hayatın bu karmaşasında bunu yapabilmek kolay değil....

teşekkürler........

Aslında yapılması gereken zaman zaman bir adım geriye çekilip kendimizinde içinde olduğu yaşamı gözlemleyebilmek.Bunu başarabilirsek bir çok noktayı yakalama, sorgulama ve kendimizi yenileme imkanı bulabiliriz.
Değerlendirmeniz için ben de size teşekkür ederim.

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 26, 2009, 01:22:47 ÖÖ »
paradıgma .... yani farklı bir bakış açısı oluşturma...nasıl bakarsan öyle görmenin bilimselleşmiş hali ::)

güzel ve içerikli bir yazı ..tşk

Farklı bakış açıları oluşturma, farklı bakabilmekle mümkündür.Farklı bakabilmek ise hayattan mola alabilmek ve kendini dinlemekle/dinlendirmekle  mümkündür.
Değerelendirmen için teşekkür ederim.

Çevrimdışı İsra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 26, 2009, 01:25:09 ÖÖ »
dergiler ve bir kutu kurabiye alarak bekleme salonuna geçmiş.Yanındaki sehpaya da dergileri ve kurabiye kutusunu bırakarak, okumaya dalmış. Bir ara bakmış ki, yanındaki koltuğu oturan bir adam, sehpadaki kurabiye paketini açıyor ve yemeye başlıyor. Kurabiyelerin kendisine ait olduğunu hissettirmek isteyen kadın, adama dik dik bakmış. Hatta canı o an istemediği halde, kutudan bir kurabiyeyi ağzına atmış. Her halde kurabiyelerin sahibinin kim olduğunu artık anlamıştır diye düşünürken, adam bir tane daha ağzına atmaz mi? Hemen kadın da bir tane daha atmış ve bir yarışma başlamış, adam bir tane, kadın bir tane. Sonuçta kutuda tek kurabiye kalmış, adam onu hızlıca kaparak ortadan bölmüş ve gülerek kadına ikram etmiş. O sırada, kadının uçağının alana indiği anonsu duyulmuş ve işlemler için kadın bankoya gitmiş. Pasaportunu çıkartmak için çantasını açtığında, ne görsün ; kendi kurabiye paketi, hiç açılmamış olarak çantasında durmuyor mu ? Meğer, bunca zamandır adamın kurabiyesini yiyormuş. Tabii çok utanmış ama, artık iş işten çoktan geçmiş.

Çok güzel bir yazı teşekkür ederim... Bir anda öfkelenmek herkese zarar veriyor aslında durup düşüp davranmak herzaman doğru olandır...

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 26, 2009, 01:30:24 ÖÖ »

Yorumun için ben teşekkür ederim kardeşim.
Ani hareketler çoğu zaman bize zarar verir.Acele alınan kararlarda yanılma payımız çok yüksektir özellikle öfkeli anlarda.En büyük yanılgımız yanılmaz olduğumuzdur.

Çevrimdışı İsra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 26, 2009, 01:32:32 ÖÖ »
Evet bir kere yaptım böyle bir hata şimdi pişmanlığını çok hissediyorum...

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 26, 2009, 01:46:38 ÖÖ »
Allah pişman olacağımız hallerden bizi korusun, pişmanlıklardan ders almamızı nasip etsin.Amin

Çevrimdışı İsra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 26, 2009, 01:48:33 ÖÖ »
Allah pişman olacağımız hallerden bizi korusun, pişmanlıklardan ders almamızı nasip etsin.Amin

Amin Abi... sağolsın ....

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *
« Yanıtla #9 : Eylül 26, 2009, 01:49:03 ÖÖ »
Güzel bir yazı ve güzel bir örnek olmuş..

Bir olayla karşılaştığımızda bütün olasılıkları düşünmüyoruz...İlk aklımıza gelen işimize gelen hangisiyse o oluyor...

+-/*te

Olayda burada kopuyor zaten.Tek yönlü bakış açısı ya da zihinsel şartlanma diyebiliriz.
Değerlendirmen için teşekkür ederim.

Çevrimdışı ceylin

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Eylül 26, 2009, 06:58:54 ÖÖ »
İyi bir noktaya değinmişsiniz gerçekten abi kimi zaman herşey göründüğünden farklı olabiliyor.
 +-/*te

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *
« Yanıtla #11 : Eylül 26, 2009, 12:41:58 ÖS »
Ben teşekkür ederim kardeşim.
Kesinlikle şunu unutmamak lazım ki; hiç bir şey göründüğü gibi değildir.

Çevrimdışı PamukPrenses

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Eylül 26, 2009, 07:14:52 ÖS »
çoğu zaman paradigmamı değiştirmeyi deniyorum ve yapıyorum ama sonucu, olayın aslını öğrenmek zaman alıyor ve o süre zarfı içinde çok mutsuz ve huzursuz oluyorum  :-\  :(

+-/*te
« Son Düzenleme: Eylül 26, 2009, 07:15:01 ÖS Gönderen: PamukPrenses »

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *
« Yanıtla #13 : Eylül 26, 2009, 08:39:45 ÖS »

Denemek bile bir başarıdır.Yanılmanın vermiş olduğu pişmanlık ve huzursuzluk çok daha sert olur.Zamanla bu bakış açısı oturur, olumlu sonuçlar alındıkça  huzursuzluklar ortadan kalkar.

Yorum yazan ellerinize sağlık.

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek