Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Adile Naşit

Gönderen Konu: Adile Naşit  (Okunma sayısı 5017 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DER!N

• Yeni Üye
  • *
Adile Naşit
« : Kasım 06, 2008, 11:29:14 ÖÖ »
Adile Nasit, 17 Haziran 1930’da Istanbul’da dogdu. Asil adi Adile Keskiner’dir. Tiyatro oyuncusu Amelya Hanim ile ünlü komedyen Nasit’in kizidir. Babasinin ölümü üzerine ögrenimini yarim birakarak, 1944 yilinda Istanbul Sehir Tiyatrosu çocuk Tiyatrosu’na girdi. Herseyden Biraz oyunuyla sahneye çikti. Ayni yil Halide Piskin’in grubuyla Istanbul’da turneye çikti. Daha sonra Muammer Karaca’nin tiyatrosuna girdi. 1948’de komedi oyunculari Aziz Basmaci ve Vahi öz’le birlikte kurduklari toplulukta 1951 yilina kadar çalisti. Yine 1948 yilinda Lüküs Hayat filmiyle sinema oyunculuguna basladi.

1950’de, kendisi gibi tiyatorcu olan Ziya Keskiner ile evlendi. 1954’te yeniden Muammer Karaca tiyatrosuna döndü ve 1960’a dek burada çalisti. 1961’de, esi ZIya Keskiner ve abisi Selim Nasit özcan ile birlikte, Nasit Tiyatrosu’nu kurdular. Bu toplulugun dagilmasindan sonra 1963’te girdigi Gazanfer özcan-Gönül ülkü tiyatrosunda, 1975’e kadar araliksiz olarak çalismistir. Adile Nasit, sinemaya ikinci ve asil girisini 1970’lerde yapti. 1976’da Iste Hayat adli filmdeki rolüyle, Antalya Altin Portakal Film Festivali’nde En Iyi Kadin Oyuncu ödülünü kazandi. Bu, Türk sinemasinda, ‘star’ olmayan bir basoyuncunun kazandigi ilk ödüldü. Rifat Ilgaz’in eserlerinden sinemaya aktarilan Hababam Sinifi filmlerinin birçogunda, müstahdem kadin rolüyle yeraldi ve buradaki oyunculuguyla da büyük begeni kazandi. 1978’de Uluslararasi Sanat Gösterileri’nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya basladi. 1981 yilinda TRT televizyonunda Uykudan önce isimli bir çocuk programi yapmaya basladi.

Bu programda anlattigi masallar ve öykülerle, çocuklarin gönlünde taht kurdu. Gerek sinema filmlerinde, gerekse oyunlarda, basit, saf, iyi yürekli kadin tiplemesini basariyla oynadi ve kendine has bir üslûpla yenileyerek karakteristik hale getirdi. Adile Nasit, 11 Aralik 1987’de Istanbul’da öldü.
« Son Düzenleme: Ağustos 28, 2009, 06:37:10 ÖS Gönderen: kuzu »

Çevrimdışı ahaday

• Yeni Üye
  • *
Adile Naşit
« Yanıtla #1 : Ağustos 20, 2009, 12:00:02 ÖS »
Bilgi için teşekkürler
yalnız bu kadın filmlerinde genellikle islamı kötüler nitelikte ve İslama zıt rollerde aldı, bu yönüyle pek sevemedim malesef  ::)

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
Adile Naşit
« Yanıtla #2 : Ağustos 20, 2009, 12:19:33 ÖS »
Bilgi için teşekkürler
yalnız bu kadın filmlerinde genellikle islamı kötüler nitelikte ve İslama zıt rollerde aldı, bu yönüyle pek sevemedim malesef  ::)

hangi hareketleriyle islami kötüledi mesela veya insanlara kötü örnek oldu

Gulbeseker

• Ziyaretçi
Adile Naşit
« Yanıtla #3 : Ağustos 20, 2009, 12:22:18 ÖS »
Türk tiyatrosunda orta oyunu geleneğinden gelen insanlardan biri.
çok severim adile teyzeyi  :)

eskimeyen sevimli bir yüz  :)
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2009, 12:22:42 ÖS Gönderen: Gulbeseker »

Çevrimdışı ASLANAVCISI

• Yeni Üye
  • *
  • Yalnız kaldığım Zaman Anladım ki tekgerçek "O"
Adile Naşit
« Yanıtla #4 : Ağustos 22, 2009, 02:46:38 ÖÖ »
evet hangı fılmınde kotuledı bende merak ettım bır cevap gelırse sevınırım

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
Adile Naşit
« Yanıtla #5 : Eylül 22, 2009, 06:10:07 ÖS »
hiçbir filminde hatırlamıyorum islamı kötülediği bir hareketini tek hatırladığım şey o zamanda moda olan başındaki minik eşarbıyla çocuklara ve aileye uygun bir tonton teyzeyi rol aldığı gerçek hayatında da böyle mütevazi yaşamış birisi.  bizlere sadece arkasından dua etmek düşer kötülemek değil Allah rahmet eylesin inşeallah...

Çevrimdışı EZEL-İ NUR

• Yeni Üye
  • *
  • Sükut-u hayal oldu koca bir ömür bir nefsin elinde
Adile Naşit
« Yanıtla #6 : Eylül 22, 2009, 08:08:46 ÖS »
bende adile naşit'i filmleri ile sevdim ama sadece filmleriye...

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek