Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Peygamber Efendimiz(s.a.v)in Nübüvet Mühürü..

Gönderen Konu: Peygamber Efendimiz(s.a.v)in Nübüvet Mühürü..  (Okunma sayısı 25852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tonquc

• Yeni Üye
  • *
« : Temmuz 28, 2008, 02:02:06 ÖÖ »
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2008, 03:16:16 ÖÖ Gönderen: musalli »

Çevrimdışı tonquc

• Yeni Üye
  • *
nübüvet mühürü..!!! Peygamber efendimiz(s.a.v)in
« Yanıtla #1 : Temmuz 28, 2008, 02:12:36 ÖÖ »
cümlemizden inşallah

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
« Yanıtla #2 : Temmuz 28, 2008, 12:48:33 ÖS »
bunu hiç duymamış ve görmeiştim ne işe yarıyormuş bilgilendirirseniz? teşekkürler

Çevrimdışı Rabia

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 28, 2008, 12:52:44 ÖS »
PEYGAMBER EFENDİMİZİN(s.a.v) NÜBÜVVET (PEYGAMBERLİK) MÜHRÜ

Allah, Hz. Muhammed (sav)'i alemler üzerine seçmiş ve onun "peygamberlerin sonuncusu" (Ahzab Suresi, 40) olduğunu bildirmiştir. Ondan sonra hiçbir peygamber gönderilmeyecektir ve Kuran insanlara hidayet rehberi olarak gönderilen en son kitaptır. Allah, Peygamber Efendimizin bu eşsiz özelliğini onun mübarek vücudunda bir izle tecelli ettirmiştir.

İslami kaynaklarda ve rivayetlerde Peygamber Efendimizin kürek kemikleri arasında bulunan bu işarete "nübüvvet mührü" ismi verilir. Peygamberimiz (sav)'in mührüne benzer peygamberlik işaretlerinin diğer peygamberlerde de olduğu, ancak Peygamberimiz (sav)'inkinin daha farklı olduğu el-Müstedrek tarafından Vehb b. Münebbih (ra)'den şöyle nakletmiştir:

"… Allah hiçbir peygamber göndermemiştir ki, onun sağ elinde Peygamberlik beni (şamet'ün-nübüvve) olmamış olsun. Ancak bizim Peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam bunun istisnasını teşkil etmektedir. Zira Onun peygamberlik beni, (sağ elinde değil) kürek kemikleri arasındadır. Peygamberimiz bu durum sorulunca:

"Kürek kemiklerim arasında bulunan bu ben, benden önceki Peygamberlerin beni gibidir…"78 demiştir.

Cabir b. Semüre (ra) anlatıyor:

"Ben Resulullah Efendimizin kürek kemikleri arasında bulunan nübüvvet mührünü gördüm. O, güvercin yumurtası büyüklüğünde kırmızımtırak bir yumru idi."79

Hz. Ali'nin torunlarından İbrahim b. Muhammed (ra) naklediyor:

"Dedem Hz. Ali, Peygamber Efendimizin vasıflarını anlatırken, Resulullah'ın Hilyesi (güzel sıfatlar, süs, zinet, cevher, güzel yüz, suret, görünüş) hakkındaki hadisi bütün uzunluğu ile zikreder ve:

"Kürek kemikleri arasında nübüvvet mührü vardı. Ve O, peygamberlerin sonuncusudur" derdi.80

Ebu Nadre (ra) anlatıyor:

"Ashabdan Ebu Said el-Hudri'ye Resulullah Efendimizin peygamberlik mührünün nasıl bir şey olduğunu sordum. Mübarek sırtlarında gül tomurcuğu gibi bir et parçası olduğunu söyledi."81

"İki küreği arasında peygamberlik mührü yer alıyordu. Bu mühür sağ omzuna daha yakındı."82

Muhammed b. Müsenna, Muhammed b. Hazm, Şu'be Simak (ra)'dan:

"Cabir İbn-i Semure'nin şöyle dediğini duydum: Resulullah (sav)'in sırtında mühür gördüm: güvercin yumurtası gibi idi."83

kaynaklar
78- Tirmizi'nin Şemail isimli kitabının tercümesinden, Prof. Dr. Ali Yardım, Peygamberimizin Şemaili, Damla Yayınevi, 3 Baskı, İstanbul, 1998, s. 73
79- Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed, Şemail-i Şerife, 1. cilt, Hilal Yayınları, Ankara,1976, s. 36
80- Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed, Şemail-i Şerife, 1. cilt, Hilal Yayınları, Ankara,1976, s. 38
81- Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed, Şemail-i Şerife, 1. cilt, Hilal Yayınları, Ankara,1976,, s. 42
82- Huccetü'l İslam İmam Gazali, İhya'u Ulum'id-din, 2. cilt, Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle, Huzur Yayınevi, İstanbul 1998, s. 820
83- Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed, Şemail-i Şerife, 1. cilt, Hilal Yayınları, Ankara,1976, s. 36

(ALINTI)
« Son Düzenleme: Temmuz 28, 2008, 12:58:32 ÖS Gönderen: Rabiş »

Çevrimdışı Rabia

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 28, 2008, 12:55:35 ÖS »
bunu hiç duymamış ve görmeiştim ne işe yarıyormuş bilgilendirirseniz? teşekkürler
nübüvvet mühürünü duymadığına çok üzüldüm,

''bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır''

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
« Yanıtla #5 : Temmuz 28, 2008, 12:59:44 ÖS »
ben bunu peygamberlik mührü bir et parçası olarak okumuştum arapça adını bilmiyordum daha arapçaya geçemedim :) hala türkçeden birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. allah ın izniyle allah razı olsun

Çevrimdışı Rabia

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 28, 2008, 01:04:56 ÖS »
ben bunu peygamberlik mührü bir et parçası olarak okumuştum arapça adını bilmiyordum daha arapçaya geçemedim :) hala türkçeden birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. allah ın izniyle allah razı olsun
RABBİM cümlemizden razı olsun kardeşim,

RABBİM zihin açıklığı versin

Çevrimdışı tonquc

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 28, 2008, 04:35:38 ÖS »
arkadaşlar doğru bu mühür efendimizin sırtındaki mühür et parçası doğru buda onun kopyasıdır yani onun şeklidir...cümlemizden razı olsun inş

Çevrimdışı husrev_06

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 28, 2008, 04:54:09 ÖS »

sevgili akrdeşlerim, çok önemli bir hatırlatma yapmakda fayda görüyorum..

Peygamber efendimiz(s.a.v)in  nübüvvet mühürü ile ilgili  rivayetlerde , onun bir kırmızımsı bir ben olduğu, ve bir güvercin yumurtası büyüklüğünde yassı bir şeklini olduğu gelen sahih rivayetler içindedir.
  lakin orada (yani nübüvvet mühründe) ne yazdığı veyahut herhangi bir yazının olduğunu ifade eden bir rivayete rastlanmamaktadır. dolayısıyla yukarıda yazılı levhanın onun kopyası, yada şeklidir ifadesi yanlış bir ifade olur , ve yanlış bilgilendirme sınıfına girmektedir.
  bu uyarım yazan kardeşlerimi tenkit için değil , doğru olan bilgiyi paylaşmak içindir....konuyu açan ve yorum yapan kardeşlerimin bilgisine.......Allah hepinizden razı olsun...

Çevrimdışı tonquc

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 28, 2008, 05:14:57 ÖS »
anlıyorum kardeşim sağol ALLAH(c.c) razı olsun..bu sadece bir benzetme tarife göre şeklini gösteriyor

Çevrimdışı Hüzün Çiçeği

• Yeni Üye
  • *
  • Kaçağım Eşkiya aşklar yaşarım durmadan....
« Yanıtla #10 : Ağustos 05, 2008, 06:45:59 ÖS »
emeğine sağlık

Çevrimdışı tonquc

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ağustos 05, 2008, 08:03:31 ÖS »
teşekkür ederim

Çevrimdışı BüşRam__!

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 31, 2009, 01:34:26 ÖS »
 Teşekkür ederizz  :)

Çevrimdışı n_beyaz

• Yeni Üye
  • *
  • Bizlere İRTİCA dendi onlarasa MEDENİ!!!
« Yanıtla #13 : Mayıs 31, 2009, 02:02:56 ÖS »
Bu güzel konuya güzel bir olay katmak istiyorum;

Ukkaşe (ra) Hz.leri Peygamberimeze derki;
─ Anam, babam size feda olsun Ya Rasulullah! Üç seferdir and verip “bende hakkı olan varsa gelsin”, buyurdunuz. Böyle ısrar etmeseydiniz, bir talepte bulunmayacaktım. Hâşâ sizden davacı değilim fakat emrinize istinaden buraya geldim. Tebük Seferinden sonra Hazid Muharebesinde benim devem sizin devenizin yakınında idi. Devemden indim. Size yaklaşıp elinizden öpmek istedim. Sırtımı size döndüğüm de; o zaman tevazuunuzdan öpmemi engellemek için, sırtıma kamçı ile vurmuştunuz, der.
  Bunun üzerine  Peygamber (sav) Efendimiz:
─ Sende bana vur kırbacı, buyururlar.
O esnada bütün sahabe gözyaşları içerisinde Ukkaşe’yi caydırmaya çalışmaktadır. Ukkaşe (ra):
─ Ya Rasulullah! Benim üzerimde gömlek yoktu, der.
 Peygamber (sav) Efendimiz üzerindeki gömleğini çıkarır.
  Ukkaşe (ra) Hz.leri, Peygamber (sav) Efendimizin iki omuz küreği arasındaki nübüvvet mührünü görür görmez, kendinden geçerek “La ilahe İllallah Muhammedur Rasulullah” deyip gözyaşları arasında mührü öpme şerefine nail olur.
 ─ Ya Rasulullah! Maksadım hâşâ sizi kamçılamak değil nübüvvet mührünüzü öpebilmekti. Bunun için böyle bir yola başvurdum.
Bunun üzerine Cenabı Peygamber (sav) Efendimiz ashabına dönerek:
 ─ Ehli cennetten birini ve cennetteki komşumu görmek dilerseniz; bu zâta nazar ediniz ve ziyaret ediniz. O’nun nefesinde şifa vardır. Çünkü benim nübüvvet mührümü öptü, buyurur.
            Bu hadiseden sonra ashab ve Ehli beytin ona karşı hürmet ve sevgisi daha da arttı.

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek