Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Çarşambayı Sel Aldı

Gönderen Konu: Çarşambayı Sel Aldı  (Okunma sayısı 6716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
Çarşambayı Sel Aldı
« : Temmuz 19, 2008, 09:13:41 ÖÖ »
https://video.google.com/videoplay?docid=-7765682403132208391&hl=en

Ahmet, Abdal Deresi'nin kıyısındaki yoksul köylülerden birinin oğluydu. Kara sevdası karşılık bulmuş, Melek ona kalbini açmıştı. Nişanlandılar ve Ahmet askere gitti. Ağa oğlu Mehmet Ali, Melek'e göz koydu. Melek, Mehmet Ali'yi reddedince, ağa oğlu ve adamları tarafından dağa kaldırıldı. Kötü haberi alınca firar eden Ahmet, silahını alıp, yollara düştü. Gece gündüz Melek'i aradı. Bir gün yağmur yağdı, Yeşilırmak taştı. Çarşamba bir anda göle döndü. Sel, Canik Dağları'ndan aşağı bir çığ gibi, önüne kattığı herşeyi sürükledi. Selin ardından hayat yeniden normale döndü. Abdal Deresi'nin Yeşilırmak'a döküldüğü yerde ahali toplandı. Derenin nehre bağlandığı yerdeki kayanın üstünde, selin getirdiği iki kişinin cesedi görüldü. Cesetler, Melek ve Ahmet'e aitti. Elele tutuşmuş öylece yatıyorlardı. Rivayete göre büyük kaya parçası, yedi yerinden ayrıldı ve her birinden bir servi boyu su fışkırdı. Ahali dua etti. Dualar, yıllardır can alan, insanların acısını dile getiren dizelere dönüştü.' Çarşamba'yı sel aldı' türküsü de, o acı mırıltılardan doğdu. Kayanın bulunduğu yere daha sonra bir su değirmeni kuruldu ve o yöre 'Değirmenbaşı' olarak anıldı. Ahşap değirmenin yedi taşı vardı. Yedi oluğuna su veren set üzerinden yedi kez yürümek, sağ ve sol omuz üzerinden yedişer kez su atmak uğur sayıldı. Her Hıdırellez'de tekrarlanan gelenek, 1970'lerde değirmenin yıkılmasına kadar sürdü. 

Çevrimdışı Rabia

• Yeni Üye
  • *
Çarşambayı Sel Aldı
« Yanıtla #1 : Temmuz 19, 2008, 09:47:44 ÖÖ »
hikayesini okumamıştım hiç duymadım.teşekkürler

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Çarşambayı Sel Aldı
« Yanıtla #2 : Temmuz 19, 2008, 11:24:54 ÖÖ »

Bende bu rivayeti ilk kez okuyorum ; etkilendim.. Tesekkurler cok guzel bir melodiydi..
« Son Düzenleme: Temmuz 06, 2009, 01:51:16 ÖÖ Gönderen: musalli »

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
Çarşambayı Sel Aldı
« Yanıtla #3 : Temmuz 19, 2008, 11:56:45 ÖÖ »
ben teşekkür ederim arkadaşlar değer verip dinlediğiniz için sonsuz teşekkürler

Çevrimdışı seli

• Yeni Üye
  • *
Çarşambayı Sel Aldı
« Yanıtla #4 : Kasım 23, 2009, 01:36:40 ÖÖ »
yolcu kardeşim bu paylaşımın için ben bir çarşambalı olarak özellikle tsk etmek isterim ben yeşil ırmak kenarlarında büyümüş ve bu hikayeyi çok kereker duymuştum ama konyalı bir kardeşimden çarşambayı duymak beni daha çok mutlu etti artı çarşambamın resmini görünce dahada mutlu oldum tsk selametle

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
Çarşambayı Sel Aldı
« Yanıtla #5 : Kasım 23, 2009, 03:11:47 ÖS »
Hikayeyi ilk kez duydum teşeşkkürler...Nedendir bilmem çarşama gününü ve içinde çarşamba geçtiği için sanırım bu türküyü çok seviyorum...

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
Çarşambayı Sel Aldı
« Yanıtla #6 : Kasım 23, 2009, 03:16:55 ÖS »
ben teşekkür ederim arkadaşlar Güle güle dinle Seli memleketinize bir hatıram olsun

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
Çarşambayı Sel Aldı
« Yanıtla #7 : Kasım 23, 2009, 06:14:14 ÖS »
çok severim bu türküyü çokda söylerdik gençlik işte zaman akıp gidiyor melodiyi dinlerken anılar canlandı gözümde...

Teşekürler emeğine bereket...

Çevrimdışı Jackif

• Yeni Üye
  • *
  • 21 Gram..
Çarşambayı Sel Aldı
« Yanıtla #8 : Kasım 23, 2009, 08:00:14 ÖS »
işte her türkümüz böyLe farkLI bi hikayeye sahip ondan da hepsinin ayrı bi içtenLiği ayrı bi tadı var..

Çevrimdışı seli

• Yeni Üye
  • *
Çarşambayı Sel Aldı
« Yanıtla #9 : Kasım 23, 2009, 08:04:13 ÖS »
 +-/*te

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
Çarşambayı Sel Aldı
« Yanıtla #10 : Kasım 23, 2009, 09:15:09 ÖS »

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek