Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Her Hâliyle Bizlere En Güzel Örnektir

Gönderen Konu: Her Hâliyle Bizlere En Güzel Örnektir  (Okunma sayısı 1565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 66_hulya

• Yeni Üye
  • *
  • YaLaN DuNyA
Her Hâliyle Bizlere En Güzel Örnektir
« : Haziran 12, 2009, 03:32:24 ÖS »

----Her işe besmele ile başlardı. “Besmele ile başlamayan işin hayrı ve bereketi kesilir  buyurmuştu.
----Herkese selam verirdi “Allah katında insanların en değerlisi karşılaştıklarında önce selam vermek için ha-rekete geçendir” buyururdu.

----Boş sözlerden kaçınırdı. “Malayani şeyleri terk etmesi, bir kişinin Müslümanlığının güzel olmasındandır.” buyurmuştu.
----Evine selam vererek girerdi.

----Çocuklarla şakalaşırdı.

----Bir evin kapısını en fazla 3 kez çalardı.

----İsteyeni reddetmezdi. “Bana infak etmem ve yoksulluktan korkmamam emredildi” buyurmuştu.

----Karnı acıkmadan yemezdi, “Karnınız iyice acıkmadan yemeğe oturmayın; tam doymadan da kalkın” buyurmuştu.

---Güzel kokular sürünürdü.

---Misafire ikram etmeyi severdi. “Allah’a ve Kıyamet gününe iman eden kimse, misafirine ikram etsin” buyurmuştu.

---Hasta ziyaretini ihmal etmezdi.

---Cenaze namazlarına katılırdı.

---Irkçılık yapanları sevmezdi.

----Namazları cemaatle kılardı.
----Hep hayrı tavsiye ederdi.

----Yemekten önce ve sonra ellerini yıkardı.

----Elbisesini sağdan giyerdi.

----Alış-verişte sağ elini kullanırdı.

----Ölmüş kişileri hayrla yad ederdi.

----Yemeğin sonunda şükrederdi.

----İnsanlara hediye verir ve hediyelerini kabul ederdi.

----İnsanların en mütebessimiydi.

----İnsanlara latife yapardı.

----Ondan asla kaba bir söz duyulmamıştı.

----Temizliğe çok önem verirdi.

----İşçinin emeğinin karşı-lığını hemen verirdi. “İşçi-nin ücretini alnının teri kurumadan veriniz.” buyurmuştur.

----Esnaflara dürüst olmayı tavsiye ederdi.

----Komşu ilişkilerinde çok hassastı.

----Evleneceklere yardım ederdi.

----Hz. Ömer (ra) adaleti ondan öğrenmişti.

----Ben kral değilim derdi. Karşısında titreyen bir adama, Korkma! Ben kral değilim. Kureyş’ten kuru ekmek yiyen kadının oğluyum.” demişti.

----Hayvanlara iyi bakılmasını ister, aşırı yük yüklemeyi yasaklardı.

----İyilikleri asla unutmazdı.

----Ayıpları yüze vurmazdı.

----Aksi bilinmedikçe hüsnü zan yapardı. “Başkası hakkında bana kötü bilgi getirmeyin; ben yanınıza hakkınızda iyi düşünerek selim bir kalple gelmek isterim” buyurarak hüsn-ü zannın esas olduğunu belirtmişti.

----Allah Rasulü’nün hayatında istikrar önemli bir yer tutar. “İbadetlerin en hayırlısı az da olsa devamlı olanıdır.” buyurmuştu.

----Her konuda güvenilir bir insandı. “Dürüst ve güvenilir tüccar kıyamette peygamberler, sıddîkler ve şehitlerle beraber” olarak diriltilecektir.” buyurmuştu.

----Ashabının hal ve hatırını sorardı.

----Çok nazikti, kimseyi rahatsız etmezdi.

---Herkese iltifat ederdi.

----Dişlerin bakımına önem verirdi.

----İlim öğrenenlere destek verirdi.

----Evlenenleri tebrik ederdi.

----İşkenceye hiçbir mazeret olamaz derdi. Allah Rasulü, savaş halinde bile kadın ve çocukların öldürülmesini, hatta ölünün cesedine bile eziyeti yasaklamıştı.

----Allah Rasulü, yatmadan önce avuçlarını birbirine birleştirir. İhlas, Felak ve Nas sûrelerini okur, sonra da başından başlar  mübarek vücudunu meshederdi.

----Ashabıyla tokalaştığında karşısındaki elini çekmedikçe Kendisi çekmezdi.

---Hapşırdığında eliyle ağzını kapatırdı.

----Sohbetleri insanları usandıracak kadar uzun değildi.
« Son Düzenleme: Mart 11, 2010, 06:34:01 ÖS Gönderen: ezgilim »

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek