Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Rasulullahın Dünyadaki Yaşayışı

Gönderen Konu: Rasulullahın Dünyadaki Yaşayışı  (Okunma sayısı 1514 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ebrar

• Yeni Üye
  • *
Rasulullahın Dünyadaki Yaşayışı
« : Kasım 12, 2008, 12:48:17 ÖS »
868) Ebu Hazim şunu anlattı:
Ebu Hureyre'nin, parmağıyla birkaç defa işaret ederek şöyle dedi­ğini gördüm:
-Ebu Hureyre'nin canı elinde olan Allah'a yemin olsun! Rasului-lah'la (sav) ailesi, dünyadan ayrılıncaya kadar üç gün arka arkaya buğday ekmeğinden doya doya yememiştir" [9]
869) Simak Ibn Harb şöyle demiştir:
en-Nu'man Ibn Beşir'in (Ömer Ibnu'l-Hattab'ı hutbe okurken din­ledim dediğini duydum), Ömer insanların dünyadan elde ettiklerini an­dıktan sonra:
Rasulullah'ın bütün gün kıvranıp karnını doyuracak kötü hurma bulamadağım gördüm, dedi [10]
870) Urve, Hz Aişe'nin şu sözünü aktardı:
Muhammed'i (sav) hak ile gönderene yemin olsun O, Allah'ın kendisini peygamber olarak gönderdiğinden itibaren vefat edinceye ka­dar ne elek gördü ne de elenmiş un ekmeği yedi Ben: Peki arpayı nasıl yiyordunuz? dedim O: Öf, öf diyorduk, diye cevap verdi
871) Cabir şunu anlattı:
Rasulullah'la (sav) arkadaşları hendek kazarlarken üç gün hiçbir yiyeceğin tadına bakmadan kaldılar
-Ya Rasulellah! Burada, çok sert bir damar var, dediler Bunun üzerine Rasulullah (sav):
- "Orayı su ile ıslatın" dedi ve orayı su ile ıslattılar Daha sonra Peygamber (sav) balyoz veya kazmayı eline aldı ve:
- "Bismillah" diyerek oraya üç defa vurdu Böylece orası kumlan savrulan bir yığın haline geldi
Bir aralık göz attığımda, Rasulullah'm (sav) karnına taş bağla­dığını gördüm [11]
872) Urve, Hz Aişe'nin şöyle dediğini duymuştur:
- "Aylar gelir geçerdi de, Rasulullah'm (sav) evlerinden herhangi birinde ateş yanmazdı" Ben de:
-Teyze! Peki siz ne yiyip içerek yaşıyordunuz? diye sordum O da şu cevabı verdi:
-îki siyahla yani hurma ve su ile yaşıyorduk
873) Hz Aişe şöyle dedi:
-Yeğenim! Vallahi! Biz üç defa hilali görürdükde Rasulullah'm (sav) odalarmda ateş yakümazdı Ben de:
-Teyzeciğim! Bu süre içinde sizin hayatınızı devam ettiren neydi? dedim O da: '
-İki siyahla yani hurma ve su ile yaşıyorduk Ancak Rasulullah'ın (sav) Ensarh komşuları vardı Onlar ne iyi komşulardı Onların sütü için besledikleri koyunları vardı Rasulullah'a (sav) onların sütünden verirlerdi
874) Nevfel İbn îyas el-Huzelî şöyle( söyledi:
Abdurrahman tbn Avf m evine, içinde ekmek ve et bulunan bir ta­bak getirdik Tabak Önüne konulunca Abdurrahman ağladı Ben:
-Niye ağlıyorsun? dedim O da:
-Rasulullah'la (sav) ailesi arpa ekmeğiyle doymadan öldüler Bi­zim için hayırlı olan şeyden dolayı geciktirildiğimizi zannetmiyorum, diye cevap verdi,
875) Heffan îbn Kahil'e, Hz Aişe şunu anlattı:
Bize bir gece, Ebu Bekr'in evinden bir koyun budu hediye edildi Vallahi, onu parçalamak için Rasulullah'la adeta yarışıyorduk
- Mü'minlerin annesi! Lambasız mı? dedim O da:
- "Eğer lambamız olsaydı, onu yerdik Muhammed'in (sav) aile­sinin üzerinden ay gelir geçer de evde ne ekmek pişirilir ne de tencere kaynatılırdı
876) Enes ibn Malik şunu anlattı:
Bir arpa ekmeği ve kokusu değişmiş bir miktar iç yağıyla Rasu-lullah'ın (sav) yanma gittim O'nun şöyle dediğini duydum:
"Muhammed'in ailesinin sabah akşam bir sa'dan başka yiyeceği olmadı" Halbuki onlar o sırada dokuz haneydiler [12]
877) Ebu Hureyre şöyle anlattı:
Oturarak namaz kılarken Rasulullah'ın (sav) yanına girdim: -Ya Rasulelîah! Neyin var? dedim Rasulullah (sav):
- "Açlık" dedi Bunun üzerine ağladım Rasulullah (sav):
- "Ebu Hureyre! Ağlama! Çünkü dünyada sevabı beklenirse kıya­met gününde, açlığın şiddeti acikana isabet etmez" dedi [13]
878) Enes îbn Malik şöyle dedi:
Fatıma Peygamber'e (sav) bir ekmek parçası getirdi Peygamber
(sav):
- "Fatıma! Bu parça nedir?" dedi Fatıma:
-Bir somun yaptım Bu parçayı sana getirmeden içim rahat etmedi, diye cevap verdi Peygamber (sav):
- "Bu, üç günden beri babanın ağzına giren ilk yiyecektir" dedi[14]
879) İbn Abbas şunu anlattı:
Rasulullah (sav), zırhı, ailesine yedirmek için aldığı otuz sa' arpa karşılığında bir yahudide rehinken vefat etti
880) Hz Aişe şunu söyledi:
Rasulullah, zırhı, yahudi Ebu Şahme'de rehindeyken vefat etti
881) Enes şöyle anlattı:
Rasulullah (sav) bana gelmem için haber gönderdi Rasulullah (sav) hizmetçisini, buğday satın almak üzere bir yahudiye göndermişti Şöyle dedi: Söyle ona, bize iki elbise versin Bize birşey gelince onu öde­yelim
Adam, halka satış yaparken benimle oyalanmağa başladı Sonra bana dönüp:
-Vallahi, Muhammed'in (sav) ne ekini var, ne sağılır hayvanı Bana nerden ödeyecek? dedi
Gelip Peygamber'e (sav) bildirdim Peygamber (sav):
- "Allah'ın düşmanı yalan söyledi Eğer bana verseydi, borcumu ona öderdim Ben ona, onlardan daha hayırlıyım" dedi Daha sonra şunu ilave etti:
- "Kişinin yamalı elbise giymesi, onun için, emanet olan şeyi ye­mesinden daha hayırlıdır" [15]

[1] Buharî, Sahih, 111/213; İmam Ahmed, Musned, 1/301, 441; Hakim, Müstedrek, İV/310; Beyhakî, Delailu'n-Nubuvve, J/338; İbn Sa'd, Tabakalü'l-Kübra, 1/159; Ebu Nuaym, Hılyetu'l-Evliya, İV/234

[2] Tirmizî, Sünen, 2347; imam Ahmed, Musned, V/254; Taberanî, Mucemu'l-Kebir, VİN/245; İbnu'l-Mübarek, Zuhd, N/54; Bağavî, Şerhu's-Sunne, İV/246; Munziri, Terğıb ve't-Terhib, İV/154, 189; Ibn Sa'd, Tabakatü'l-Kübra, 1/101; İbn Hacer, Fethu'l-Bari, XI/292

[3] 783 no!u dipnota bakınız
Abdurrahman İbnü’l-Cevzi, Ashâbın Dilinden Peygamberimizin Hayatı, Uysal Kitabevi: 399-400

[4] Musüm, Sahih, 730, 2281; Buharî, Sahih, kitabu'r-rikate, bab: 17; Ibn Mace, Sünen, 4139; Beyhakî, Sünenü'l-Kübra, il/150, Vll/46; Miinzirî, Terğib veVTerhib, İV/170; İmam Ahmed, Musned, H/446, 481; İbn Ebi Şeybe, Musannef, Xltl/24; Beyhakî, Delailu'n-Nubuvve, I/339, İV/87

[5] Abdurrahman İbnü’l-Cevzi, Ashâbın Dilinden Peygamberimizin Hayatı, Uysal Kitabevi: 400

[6] Tirmizî, Şemail, 190; Tarihu'l-Hatib, VII/98; Bağavî, Şerhu's-Sunne, XM/253; Tarihu İbn Asakır, M/290, X/256; Suyutî, Menahılu'z-Za'f, 19; Zebidî, İthafu's-Sadeti'l-Muttakîn, VII/98

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek