Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Başörtülüleri Denizden Kovdular

Gönderen Konu: Başörtülüleri Denizden Kovdular  (Okunma sayısı 5161 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ebsar

• Yeni Üye
  • *
« : Ağustos 28, 2008, 11:34:18 ÖÖ »
Gazeteci Balçiçek Pamir, kendi mahallesinin 'laikçi' yobazlarının başörtülü kadınlara nasıl baskı uyguladığını ve aşağıladığını şahit olduğu olaylarla gün yüzüne çıkardı. 'Hayatımda ilk defa başkalarının yaptıklarından bu kadar utandım' diyen Pamir bakın neler yazdı.

Mahalle baskısının daniskası

başörtülü cüzzamlı mıdır?

Yeme, içme, gezme, denize girme hakkı yok mudur? Hayatımda ilk defa başkalarının yaptıklarından bu kadar utandım.  

Sahne 1
Bodrum'da bir sahil. İki haşemalı genç kız denize doğru yürüyor. Ne yalan söyleyeyim ben de uzun uzun baktım. Alışık olduğum bir görüntü değil. Bir tanesi yeşil bir tanesi mor üstelik. O sıcakta terlemezler mi diye düşündüm. Bir tanesi yanıma yaklaştı. "Biz" dedi. "Bursa'dan geliyoruz, ilk defa buraya geldik. Sizin de ikizlerinizi görünce benim de 1,5 yaşında oğlum var acaba ne önerirsiniz? Ne yapsak, otelden memnun değiliz nerede kalsak?"
Bir süre sohbet ettik. Sonra ben ikizleri simitlerine oturtup denize girdim.
Sohbet ettiğim genç kadın da kız kardeşi olduğunu sonradan öğrendiğim genç bir kızla denize girdi. O sırada diğer kadınlardan taciz başladı.
Hem de yüksek sesle.
-Şunlara bak, ne biçim kıyafet… Üstelik rüküş.
-Buralara kadar geldiler. Bodrum'un da tadı kaçtı.
-Maşallah hiçbir şeyden de geri durmuyorlar.
Utandım. Öylesine utandım ki sormayın. Biz  ne zaman böylesine sert, vicdansız acımasız ve tacizkar olduk? Biz ne zamandan beri insanları kıyafetlerine ve dış görünüşlerine göre yargılar ve idam eder olduk? Hep "Sorun bizi yönetenlerde, aşağıda bir problem yok" demiyor muyduk?
Haşemalı kızlardan biri dayanamadı.
"Niye bize laf atıyorsunuz, ben de sizin gibi tatile geldim. Üstelik ben sizi rahatsız etmiyorum"
Karşıdan cevap gecikmedi.
"Görüntün beni rahatsız ediyor"
Nasıl yani?

Sahne 2
İstanbul Kemerburgaz'da bir site. Sitenin sakinlerini bir telaş almış ki sormayın. Elimde bir mail var. Site sakinleri sitelerine yeni taşınan aileden son derece rahatsız olmuşlar. Neden? Çünkü ailenin "anne"si başörtülü. Diğer site sakinlerine gönderilen mailde "Hemen bir çözüm bulmalıyız deniliyor. Artık buralara kadar geldiler. Nasıl olur da böyle bir aileye ev kiralarlar anlamıyoruz. Acilen bir toplantı düzenleyip "Kimlere ev kiralanabilir" maddesinin üzerinde detaylıca konuşmalıyız."
Kendini bilmez bir site sakini böyle bir mail atmış ne olacak ki…
Diyebilirsiniz.

Ben de öyle dedim. Bu mail bana geleli 2 ay olmuştu.
Taa ki diğer site sakinlerini cevaplarını ve konuyla ilgili önerilen çözümleri okuyuncaya kadar… İnanın öyle öneriler var ki yazmaya elim gitmiyor.
Yine utandım. Hayatımda ilk defa bu kadar net bir şekilde, ait olduğumu hissettiğim topluluktan ne kadar uzaklaştığım fark ettim birdenbire. Sahne 3
İstanbul Levent'te bir İtalyan restoran.
Dört gün önce…
Saat 21.30'da.
Elele bir çift geldi mekana.
Kadının başı kapalı.
Kenarda bir masayı tercih ettiler.
Bir süre sonra yine taciz başladı.
Bakışlar, yüksek sesle söylenmeler, gereksiz gürültüler.
Bir süre sonra "Bir daha burayı adım atmam" diye mekanı terk edenler bile oldu.
Elimde içki kadehim ağzım açık kaldı.
O çift herkesin elinde içki kadehinden, şortlarımızdan, mini eteklerimizden rahatsız olmadan baş başa bir gece geçirmek için kalkıp restorana geliyor ve biz ne yapıyoruz? Ne yapsın adam hayatını Fatih ve çevresinde mi geçirsin?
Üstelik ortada insan haklarına aykırı bir durum yok mu?
Tekrar soruyorum biz ne zaman bu hale geldik?
Şimdi beni topa tutacak kendi deyimleriyle başörtü konusunda taraf olan okuyucularıma sesleniyorum. "Elinizi vicdanınıza koyun. Bu yapılanlar ayıp değil mi? Günün birinde başörtülü biri sizden bir yardım isterse el uzatmayacak mısınız? Biz böylesine insanlıktan çıktık mı?
Zaten birilerinin amacı toplumu bölmek, biz böylesine garip insanlar haline getirmek değil miydi? Peki biz niye alet oluyoruz?

Balçiçek Pamir-Haberturk

« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2009, 11:05:42 ÖS Gönderen: Bilge »

Çevrimdışı İsra

• Yeni Üye
  • *
Başörtülüleri denizden kovdular
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2008, 01:58:37 ÖS »
bölücü bunlar başka birşey değil paylaşım için teşekkür ederim ...

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 31, 2008, 02:41:31 ÖS »
O çift herkesin elinde içki kadehinden, şortlarımızdan, mini eteklerimizden rahatsız olmadan baş başa bir gece geçirmek için kalkıp restorana geliyor ve biz ne yapıyoruz? Ne yapsın adam hayatını Fatih ve çevresinde mi geçirsin?

Ne yanlis bir yorum..Sadece Fatih ve cevresinde mi var , adaba uygun mekanlar ?
Elinde icki kadehiyle agzi acik bakan bir yazar ,neden bu konu da sozde demokratik bir yorum yapsin ki ? ? ?

Ayrica tercihlerimiz guzel olursa ; tercih eden biz oluruz , tercih edilen degil..

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
« Yanıtla #3 : Ağustos 31, 2008, 05:05:00 ÖS »
Balçiçek Pamir yazı ve makalelerinden yorumlarından öyle iğreniyorumki anlatamam kendisine mail bile attığım oldu

aynı şekilde ruhat mengi isimli yazarımızda aynı çirkin üslup ve karakterlerini yansıtan aşağılayıcı ve

düşünmeden yazılmış yorumlarını hep çirkin buluyorum

Gulbeseker

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ağustos 18, 2009, 05:22:05 ÖS »
hiç sevmem bu yazarı
yazısında  buram buram aşağılama var.
onlarda insan muamelesi yapıyor dar düşünceleriyle.
başörtülülerın içkili ortamda bulunması ise başlı başına bir makale konusu daha olur.
« Son Düzenleme: Ağustos 18, 2009, 05:30:17 ÖS Gönderen: Gulbeseker »

Çevrimdışı mesmes

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 18, 2009, 05:40:37 ÖS »
Pamir'in bu yazıyı samimiyetle yazdığını sanmıyorum... Yeni bir gündem oluşturmanın derdinde...
Bak işte içkili mekanlara başörtülüler geliyor mu demek istiyor acaba?

Çevrimdışı sudem

• Yeni Üye
  • *
  • ..............
« Yanıtla #6 : Ağustos 18, 2009, 06:07:04 ÖS »
 Ne söylesek acaba?Öyle bir hale geldik ki başörtülü arkadaşlarımıza  kimler ,nasıl üzülüyor`; kimler nasıl "sözde" sahip çıkıyor?

Ayrıca;

Tercihlerimiz guzel olursa ; tercih eden biz oluruz , tercih edilen degil.. sözü de çok uygun bir yorum olmuş...

Çevrimdışı ZiKra

• Yeni Üye
  • *
  • Ummaki, Küsmeyesin..!
« Yanıtla #7 : Ağustos 19, 2009, 12:33:36 ÖÖ »
Yazarı tanımam etmem ama, bence son derece samimi bir yazı olmuş. evet belki islamiyeti pek olmayan bir yazardır ama, yazıdan anladığım kadarıyla; insan haklarını savunan bir yazar. İçkide içse,islamiyeti yaşamasada en azından sen neden kapalısın,sen neden böylesin dememiş. Bazı kendini bilmez yazarlar gibi "hakaret etmemiş"

Yeni bir gündem oluştumak için yazdığını zannetmiyorum, öyle olsa bunun tam tersi bir yazıylada gelebilir, gündemini oluşturabilirdi. Bence kendi fikirlerini beyan etmiş. Dediğim gibi bazı durumlar hoşuna gitmesede en azından herkesin tercihine saygı duymasını bilmiş, yada biliyor :)

Badruma tatile giden kapalıya gelince belki kızanlar olacak ama bence haketmişşer. Kimse kusura bakmasın ama, bir kapalı bayanın bodrum gibi bir tatil mekanın da ne işi var? hadi gitmiş neyse denizin de ne işi var? ben bazı kapalı bayanlarımızı anlayamıyorum beynim bukadarını algılayamıyor malesef...

Çevrimdışı ahaday

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ağustos 21, 2009, 02:10:19 ÖS »
Balçiçek Pamir in bir çok yazısı islama saldırır tarzda amaaaaa
ben onun bu yazıyı kaleme almasından çok, ONA MALZEME OLANLARA kızıyorum.
Tamam dindar bayanlarında denize gitme, herhangi bir yerde yemek yeme hakları var ama bu Bodrum'un buram buram haram kokan denizi ve içki kadehlerinin tokuşturulduğu mekanlar olmamalı. Şayet olursa işte böyle başkalarına malzeme olurlar, kendi mesuliyetlerinin üstüne birde diğer müslümanların yediği lafların mesuliyetleride eklenir.

Çevrimdışı İsra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Eylül 01, 2009, 02:53:48 ÖÖ »
Yazı eski ama Şunu eklemeden geçemedim Keşke Ayşe armanda orada olsaydı ....

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek