Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Oruç Tutmayan Birini Gördüğünüzde “Misafirdir” Diyiniz.

Gönderen Konu: Oruç Tutmayan Birini Gördüğünüzde “Misafirdir” Diyiniz.  (Okunma sayısı 2511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........

Çevrenizde tanıdığınız sağcı¸ solcu¸ futbolcu¸ tarikatçı¸ radikal¸ sanatçı¸ siyasi her ne ise bunların hepsi hakkında önceden edindiğiniz kanaatleri bir müddet siliniz ve yeni tanıdığınız insan muamelesi yapınız.

Göreceksiniz ki¸ onların sizden pek fazla farkı yok.

İsterseniz bu denemeyi kendi köyünüz veya mahallenizde beraber büyüdüğünüz ve fakat yollarınızı ayırdığınız insan için yapınız.

On sekiz yıl beraber olduğunuz insanlar sizinle aynı kültürü edinirler. Yüksek okulda edindiği farklılık yüzde beşi geçmez. O farklılıklarda slogan farkıdır.

salı günü Ramazan ayı başlıyor. Düne kadar yan baktığımız¸ hoşlanmadığımız¸ Müslümanlığından şüphelendiğimiz¸ “Bu oruç tutmaz” dediğimiz insanların oruç tuttuğunu göreceğiz.

Ayrılığımızın asılda/kökte olmadığını¸ dalda ve renkte olduğunu göreceğiz.
Dünyada hiçbir kurum veya kuruluş baskı ile bir şehir halkına sahur vaktinden iftar vaktine kadar zorla oruç tutturamaz.

Her köşeye işkence ekipleri koydursa¸ oruç yiyeni meydan yerinde assa yine de başarılı olamaz. Evinin içinde tek başına kaldığında yer ve içer.

. Ama hiç bir baskı olmadığı halde halkımızın yüzde doksanı yediden yetmişe bu birinci gün orucunu tutacaktır.

Küçük çocuklarımız da oruç tuttuğunu söyleyecek acıkınca yiyecek Anadolu tabiriyle “Tekne orucu” tutacak.

Geçen senelerde hayatı hep magazin konusu olanların birçoğunun oruç tuttuğunu magazin gazeteleri yazdığında bir dostum “Hocam bunları kim etkiliyor? her geçen gün oruç tutanın oranı artıyor” dediğinde “Cemre etkiliyor” dedim ve “Cemre”yi anlattım.

Şubatın 21’inde cemre suya düşer¸ 28’inde havaya¸ Mart’ın 8’inde toprağa cemre düşünce toprağın bağrındaki çekirdekler çiçeğe dönüşür.

Mersin’de açan çiçekler¸ Sübhan Dağında ki çiçeklere telefon etmelerine e-Mail göndermelerine gerek kalmaz.

Toprağa düşen Cemre/kor¸ gül dalında kor gibi bir gülün açmasına sebep olurken üç bin kilometre uzaktaki bülbülü de harekete geçirip gül diyarına göç ettirir.” demiştim.

Toprağın bağrına cemre düşüyor. Kar altında uyuyan güzeller gözlerini açıyor. Toprağından silkinip çiçek gözleriyle gülümsüyorlar.

Kışın karından¸ tipisinden¸ boranından hiçbir şey¸ gülümseyen gözlerinde görünmüyor. Seher de saba rüzgârlarıyla teheccüde kalkıyorlar ve tan yerinin renklerinden sulanıyorlar. Karanlığın gidip aydınlığın gelişini alkışlıyorlar.

“Bizi kış boyu karanlıkta bırakanlar kahrolsun” demeye vakitleri yok. Onlar bir mevsimlik ömürlerinde güzel yüz ve güzel kokularıyla bizi güzelleştirmeye çalışırken geleceğinin teminatı olan tohumlarını da çiçek özleriyle besleyip büyütüyorlar.

21’inci asrın başlarında bu milletin ve topyekûn insanlık ailesinin bağrına İslâm’ın cemresi düştü. Batıda “Yükselen İslâm” üzerine yüzlerce eser yazıldı. Işığı görünce gözü kamaşanlar önünü kapatmaya yöneldi.

Yarasa kanadıyla güneşin önü kapatılamadığı gibi¸ İslâm’ın yayılmasına da yardım etmiş oldular.

Geçen sene mazeretsiz oruç tutmamış tanıdığınızın Perşembe günü oruç tutmasına yardımcı olunuz.

İftar sofralarınızda fakir sayısı zenginlerden fazla olsun.

Zekât¸ fıtra ve sadakalarınızı fazla fazla veriniz.

Yardımlarınızı verirken yakın akraba ve yakın komşudan başlayınız.

Oruç tutmayan birini gördüğünüzde “Misafirdir” diyerek iyimserliğinizi koruyunuz.

Tanıdığınız birisi ise “Benim bilmediğim bir rahatsızlığı vardır” deyiveriniz.

Mahmut TOPTAŞ

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
Oruç Tutmayan Birini Gördüğünüzde “Misafirdir” Diyiniz.
« Yanıtla #1 : Ağustos 23, 2010, 10:02:32 ÖÖ »
Okuyan gözlerine sağlık... :ggg

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek