Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Suç

Gönderen Konu: Suç  (Okunma sayısı 11492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kuzu

• Yeni Üye
  • *
  • <....Uzaklarda.....>
Suç
« : Ekim 09, 2008, 10:34:02 ÖS »
İnsana suç işleten KENDİSİ midir? yoksa TOPLUM mudur?

« Son Düzenleme: Mart 20, 2010, 08:23:55 ÖS Gönderen: kuzu »

Çevrimdışı İsra

• Yeni Üye
  • *
Suç
« Yanıtla #1 : Ekim 19, 2008, 01:12:56 ÖÖ »
sabırlı ve inanaçlı olmak herşeye çağredir .... toplum faktörünüde gözardı edemeyiz ama bunun arkasına sığınarak bir suç işlediğimizde kendimizi haklı görmemiz yanlış olur Peygamber Efendimiz (s.a.v.) örnek alıp onun neler çektiğini hatırlayıp biraz olsun kendimizi teskin etmeliyiz umarım yanlış birşey söylememişimdir.... selametle....

Çevrimdışı SüKuT-u HaYaL

• Yeni Üye
  • *
  • Harca(ya)madığım zamanları buldum zaman içinde
Suç
« Yanıtla #2 : Ekim 19, 2008, 01:46:58 ÖÖ »
yorumu yazdım ama okuduğumda kendimin ikilemde olduğunu gördüm şimdilik yorumsuz ama konu mükemmel bence az biraz düşünmeye ihtiyacım var...

Çevrimdışı kuzu

• Yeni Üye
  • *
  • <....Uzaklarda.....>
Suç
« Yanıtla #3 : Ekim 19, 2008, 12:24:37 ÖS »
Evet genelde insan ikilemde kalıyor yorum yapan herkese teşekkür ederim

fakat tabiki kendisidir sonuçta toplumu oluşturanda kişidir.Geçmişten bir örnek vericek olursa Habil ile Kabil olayı Kabile kimse adam öldürmeyi öğretmemiştir yada toplum öldür dememiştir .Kabil kendi iradesine hakim olamayıp suç işlemiştir.

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
Suç
« Yanıtla #4 : Mart 20, 2010, 08:11:27 ÖS »
Toplum insana suç işle demez tüm irade bizdedir bence...

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
Suç
« Yanıtla #5 : Mart 20, 2010, 08:20:55 ÖS »
Her şekilde kendi iradesi ile yapar. Toplum yaptırıyor demek yaptığı işe bir kılıftır sadece. Eğer birşey yanlışsa yapılmamalıdır. Herkes yapıyor ben de yapıyorum toplum beni buna mecbur bırakıyor demek ne kadar mantıklıdır? HİÇ!

Bu yüzden insan ne yaparsa kendi iradesi ile yapar bunu toplum yaptırdı diyerek masumlaştırmak gereksizdir!

Çevrimdışı gözyaşı

• Yeni Üye
  • *
Suç
« Yanıtla #6 : Mart 20, 2010, 10:33:06 ÖS »
suçu masumlaştırmak demeyelim....Elbette ki ilk faktör insanın kendisidir ancak toplumun yaptırım gücü de tamamen gözardı edilemez.Topluma direnebilmek için sağlam bir iman gerekir...Bizler gerekirse Hz.İBRAHİM gibi tek başımıza bir ümmet olmalıyız.
Abdullah ibn mesud ümmet Hakk'ın yanında olandır bu tek kişi dahi olsa diyor...

Ancak bu gerçekten de bir anda olacak bir iş değil...Toplum bunu yap demiyor demek yanlıştır.Toplumun dili yoktur yaptırımı vardır.Toplumun genelinde yapılan kabul gören şey inancınıza uymadığı için yapmıyorsanız horlanırsınız.Toplumun yanlış bildiği şeyi yaparsanız suçlu ilan edilirsiniz ...Ama önemli olan neye göre doğru olanı yaptığınızdır.Topluma göre değil de Allah ın istediğine göre doğru olan şey yapılıyorsa ve insan bunu yalnızca Allah rızası için yapıyorsa o insan çok güçlü olacak bütün dünyaya kafa tutabilecektir...Bu manada suçu kimin işlettiğinin önemi kadar yapılan şeyin neye göre suç olduğu da çok önemlidir....

Ancak toplumu da tamamen sıfır sayamayız...İnsanı gerçekten zorlayan bir unsurdur...

Çevrimdışı medine rüzgarı

• Yeni Üye
  • *
  • Aciz Bir Kulum Ben....
Suç
« Yanıtla #7 : Haziran 02, 2010, 04:41:39 ÖS »
Bence insana suçu işleten kendi Nefsidir.Sonuçta Rabbim herkese bir akıl ve irade vermiştir.Bunu iyi kullanmakta insanın kendi elinde kötü kullanmakta...İnsan yaptığı hataları başkalarına yüklememeli.Herşeye sebep olan birşeyler vardır ama dediğim gibi suçu işlemek insanın nefsiyle alakalı bir durumdur bence ...Vesselam...

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
Suç
« Yanıtla #8 : Haziran 02, 2010, 04:45:25 ÖS »
İnsan yaptığı hataları başkalarına yüklememeli.....suçu işlemek insanın nefsiyle alakalı bir durumdur..

Aynen katılıyorum,ne geliyorsa başımıza nefsimize hakim olamadığımız için oluyor zaten. :(

Çevrimdışı lalegül

• Yeni Üye
  • *
  • Vazgeçilmez olmadığını kabul et...
Suç
« Yanıtla #9 : Haziran 02, 2010, 05:17:08 ÖS »
İnsan yaptığı hataları başkalarına yüklememeli.....suçu işlemek insanın nefsiyle alakalı bir durumdur..

Aynen katılıyorum,ne geliyorsa başımıza nefsimize hakim olamadığımız için oluyor zaten. :(
çok güzel yorumlar allah razı olsun...
ne gelirse insanın başına kendinden gelir iyi yada kötü...çevreye ayak uydurdu derler,arkadaşına uydu derler hep kötü bir şey oldugunda ...iyi işlerde niye böyle demiyorlar...sen arkadaşına uyma kardeşim o sana uysun...bu da böyle bir şey bence toplum bahane insana suç işleten kendisidir,daha ötesi yok bence...rabbim aklımızı korusun...korusun ki dogru yoldan şaşmayalım...
bu konuda yazacak çok şey var ama konuyu uzatıp okuyanları sıkmak istemiyorum...
rabbim yardımcımız olsun inşeallah...

Çevrimdışı yarımelma

• Yeni Üye
  • *
Suç
« Yanıtla #10 : Temmuz 30, 2010, 01:47:07 ÖÖ »
Suçu işlememize  ortam hazırlayan/yol açan belki toplum olabilir ama bu açılan yolda kararlı yürümek ya da o yoldan dönmek bize kalmış bişeydir ve " bunu yapmaya beni şu veya bu itti " diye bir cümle kullanarak yükümlülüğü başkasına attığımızı düşündüren kafa yapımız ise suçlu olduğumuzun göstergesidir.

Çevrimdışı incim

• Yeni Üye
  • *
Suç
« Yanıtla #11 : Temmuz 30, 2010, 01:57:26 ÖÖ »
insanın çevresi bence çok büyük bir etken çünkü gerçekten etkiliyor insanı. Rabbim kimseyi doğru yolundan ayırmasın.

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek