Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
HAFTANIN KONUSU: Türkiyede Kadın Erkek Eşitliğini Tartışıyoruz

Gönderen Konu: HAFTANIN KONUSU: Türkiyede Kadın Erkek Eşitliğini Tartışıyoruz  (Okunma sayısı 18481 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
Evet arkadaşlar bu haftanın konusunun yöneticisi benim ve konu olarak kadın erkek eşitliğini ve Başörtüsü sorununu ele alacağız herkesten bu konuda yorum görüş eleştirilerini çekinmeden yazmasını bekliyorum 1 hafta boyunca.

Konu Başlıkları:

* Sizce Kadın Erkek Eşitsizliği Varmıdır?
 * Kadınlar hor görülüyormu?
 * Görücü Usulü Evliliklere Karşımısınız?
 * Başörtüsü Sorunu Sizce Nasıl Çözülür?

evet arkadaşlar ana konu maddelerimiz yukarda ister hepsinde görüş bildirin ister seçtiğiniz bir konuda bir birinizin yorumları hakkındada görüş ev eleştri getirebilirsiniz.
« Son Düzenleme: Mart 23, 2010, 09:10:11 ÖÖ Gönderen: WEBMASTERYOLCU »

Çevrimdışı Ç.Ö.Y

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #1 : Mart 23, 2010, 09:24:02 ÖÖ »
Aslında yolcu abi bu konular teker teker anca tartışılır ama sen böyle uygun gördüysen ne diyelim..
Ben daha önceden kardeşimin yaptığı araştırmaya verdiğim cevabı burada hemen paylaşayım dedim.

Sizce Kadın-Erkek eşitsizliği varmıdır?Ve ne olur eşit olsak?

ilginçtir ama bir dengedir eşitsizlik.Hangi konuda düşünürsen düşün, vazgeçilmez bir unsurdur aslında...
Misal;maddi yönden eşitsizlik.kimi zengin olmalı,kimi fakir olmalı,kimi iş veren kimi çalışan olmalı ki düzen olsun
 hayatta.herkesin zengin olduğunu düşünsene kimse çalışmak istemez,üretim olmaz...ve bahşedilen zenginlik
bir işe yaramaz.Veya herkesin fakir olduğunu düşün yine üretim olmaz,ihtiyaçlar giderilemez.
ilkel bir yaşamda bocalar durur insanlar.Eşitlik isteyenler ilkellik istiyordur aslıda,
dünyanın ilelermesine ve gelişmesine katlanamıyorlardır ya da ne istediklerinin farkında bile değiller.
 En çok tartışılan kadın erkek eşitliğini düşünelim.Hangi konuda eşit olmalılar???
evet soruyorum bunu çok arzulayanlara...bunu ençok arzulayan kadınlardır.ne istiyor bu kadınlar?erkeklerin ev işi yapmasınımı?
ne güzel olur fakat tam eşitlik istiyorsak bizde erkeklerin işini yapmalıyız.misal musluk tamiri,klozet tamiri,boya badana...
ve daha fazlası bir yerlerde çalışıp eve ekmek getirmeliyiz.( ki bunu yapanlarda mutsuz)Şimdi başa sarıp toparlayalım.Bir erkek işten gelip evde temizlik için bayana yardım edecek ve bayanda aynı şekilde işten gelip evde mecburi görevlerini yerine getirecek aynı zaman da boya badanada da,birşeylerin tamirinde de,ağır işlerde de eşine yardım edecek.Birde çokcukların bakımı var tabi...
hem erkek hem kadın ne kadar eşit olursa olsun anne başka görevler üstlenir baba başka görevler.çocukların bedeni ihtiyaçlarını ortak karşılayabilir fakat ruhi ihtiyaçlar ortak karşılanmaz,karşılanamaz.Ki bunu hassas yaratılan bayan, kaldıramaz hiç bir zaman.
İlahi de olsa gelenek göreneklere göre de olsa bayanların görevi; evinin, çocuklarının bakımı ve namusunu korumaktır.
Erkeklerin ise;çocuklarına güzel ahlak kazandırmak ve evinin maddi manevi ihtiyaçlarını gidermek ki sünnete uyup eşine de yardım etmek alasıdır işin.
Şimdi eşitlik isteyen bayanlar iyice düşünsün acaba "kölelik mi" istiyorlar fakında olmadan.
Kadın olmanın haysiyetini,yüceliğini korumak varken erkeklere köle olma arzusu niye?

Bize verilen eşit şeylerin( misal;zaman) kıymetini bilmez boşa harcarken,neden doğal eşitsizlikleri kusur zannediyoruz ki.halbuki kusur biziz.

Dediğim gibi hangi konuda düşünürseniz düşünün eşitlik çokta mantıklı gelmiyor dünya düzeni için...
Tabi karar sizin ama eşitlik isteyenlerin bu eşitsiz DÜZENİ bozmak için yapabileceği pekte bişeyi yok...
« Son Düzenleme: Mart 23, 2010, 09:24:27 ÖÖ Gönderen: Ç.Ö.Y »

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
« Yanıtla #2 : Mart 23, 2010, 09:29:20 ÖÖ »
Güzel bir konu seçmişsin Tebrikler ;)

Türkiyede kesinlikle kadın ve eşitliği yok erkeğe tabi olunan bir egemenlik söz konusu hala erkek ne derse o olur erkek evin reisidir erkek çalışır kadın evde oturur erkek döverde severde bu gibi lafları sıkça duymaktayım bu yüzden kesinlikle eşitlik yok ...

Kadınlar o kadar hor görülüyor ki Türkiyemizde ve tüm dünyada Bir erkek en hafif çalıştığı bir işten en az asgari ücret alırken Kadının çalıştığı en yorucu bir erkeğin bile yapması mümkün olmıyan işlerden karın tokluğuna ve asgari ücretin çok altında sigortasız bir şekilde çalıştırıldıklarını istatistiki rakamlar belirledi...  Bu durum çok üzücü...

Görücü usulü evliliklere karşı değilim hatta şu an görücü usulü ile tanışıp evlenen çiftlerin daha sağlıklı ve mantıklı yaşam sürdüklerini gözlemleyebiliyorum...Başörtüsü sorunu çözülemez gibi geliyor bu konuda hala umudum yok :-\

Tüm bunlar kendi görüşlerim tabii ki Teşekkürler ...

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
« Yanıtla #3 : Mart 23, 2010, 09:34:07 ÖÖ »
Çöy arkadaşım boya badana musluk tamiri demişsin benim bulunduğum ortamı görsen böyle demezdin kadınlar şu an yapamadıkları tek şey var afedersiniz onada mümkün değil yazamam ... badanamıza varana kadar kendimiz yapıyoruz sigortaları kendim tamnir ettim ve burada öyle bunlar ağır işler değiller artık... bayan elektirikçimiz  araba tamircimiz hurdacımız atölye sahipleri hepsi bayan ne eşitliği o zaman eşitlik çoktan bozulmuş olmamış mı ???

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 23, 2010, 09:57:49 ÖÖ »
Ç.Ö.Y kardeşim öncelikle sormak istediğim eşitlikten maksadım yani eşiniz sizi aile ortamına eşit görüyormu karar almada danışıyormu yada bu şekilde danışmalımı? bir karar verirken eşinede sormalımı?

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 23, 2010, 10:00:04 ÖÖ »
Peki Ezgilim bir erkek kadını niçin döver acaba neden dövme gereği hisseder döven erkekler için neden böyle birşeye gerek duyar sizce?
« Son Düzenleme: Mart 23, 2010, 10:00:39 ÖÖ Gönderen: WEBMASTERYOLCU »

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« Yanıtla #6 : Mart 23, 2010, 10:27:26 ÖÖ »
* Sizce Kadın Erkek Eşitsizliği Varmıdır?

Bence yoktur.Her ne kadar sözde kadın erkek eşit densede ataerkil bir toplumda yaşıyoruz erkek eğemenliği daha hakim.

* Kadınlar hor görülüyormu?

Her zaman...!Kadına değer verilimiyor mu ki sizce?

* Görücü Usulü Evliliklere Karşımısınız?

Bir sakınca görmüyorum görücü usulu evlenmelerde.Her tanışarak evlenen mutlu olmadığı gibi her gürücü usuluyle evlenende mutsuz olacak diye birşey yok..

Ama şuda bir gerçek ki dinimiz bir birine haram kılınan kadın ve erkekğin (flört saçmalığıyla)dilediği gibi davranmasınıda uygun görmüyor.

* Başörtüsü Sorunu Sizce Nasıl Çözülür?

Bu gidişle çözüleceğe benzemiyor...Ben okurken o sorun vardı çocuğum okuyor hala var.

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 23, 2010, 10:36:20 ÖÖ »
Sahra

Alıntı

Bu gidişle çözüleceğe benzemiyor...Ben okurken o sorun vardı çocuğum okuyor hala var.

ama Sonuçta bazı şeyleri değiştirmeye çalışan bir siyasi iktidar görüyorum ben ilerleyen zamanlarda sizce bu mümkün olabilirmi başörtüsünün özgür olacağı günler

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« Yanıtla #8 : Mart 23, 2010, 10:41:51 ÖÖ »
Şuanda ki iktidardan umutluyum açıkcası ama ne zaman çözülür Allah bilir...

İçimde kaldı heralde bazı şeyler...yaramı deşme YOLCU sonra susturamazsın.

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 23, 2010, 10:45:40 ÖÖ »
Sahra

Peki söz iktidardan açılmışken sana sorayım bu soruyu

Sizce bu iktidar bazı basın organları ve yasama kurumları tarafından engelleme çalışmaları varmı acaba
« Son Düzenleme: Mart 23, 2010, 10:47:22 ÖÖ Gönderen: WEBMASTERYOLCU »

Çevrimdışı Ç.Ö.Y

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 23, 2010, 10:50:12 ÖÖ »
Çöy arkadaşım boya badana musluk tamiri demişsin benim bulunduğum ortamı görsen böyle demezdin kadınlar şu an yapamadıkları tek şey var afedersiniz onada mümkün değil yazamam ... badanamıza varana kadar kendimiz yapıyoruz sigortaları kendim tamnir ettim ve burada öyle bunlar ağır işler değiller artık... bayan elektirikçimiz  araba tamircimiz hurdacımız atölye sahipleri hepsi bayan ne eşitliği o zaman eşitlik çoktan bozulmuş olmamış mı ???

evet canım işte bizim öz problemimizde bu aslında...biz kapitalizmin ışığında bilinçsizce savunurken eşitliği durum bu hale gelmiş ki hala uyanamamışız.kadın her yerde olmalıymış...siyaset,iş hayatı v.s v.s evet pek çok yerde olmalı fakat belirli bir seviyede.eşitlik isterken bu seviye bozulmuş işte...100 yıl önce türkiyede kadınların %3 deşifre edilmişken şimdi gururla söylüyorlar % 45/ 50 ye çıktı bu rakam diye.

Dinimizde de bu vardır kadın "midyenin içindeki inci" misali korunur fakat her yerde de deşifre edilmeden yer alır.nitekim Hz. Muhammed (s.a.v) savaşa veya gazveye gidecekken hanımları arasında kura çeker ve muhakkak birini götürürmüş....osmanlıdada aynı savaş alanlarında tutunda, fırında eşine yardım eden hanıma kadar herkes işin içindeymiş fakat hiç bir zaman deşifre edilmeden...

halbuki şimdi kadınları sokaklara çıkardıkları yetmiyormuş gibi onların en özelleri dahi ahlaksızca sergileniyor...,bilbordlardan reklamlara alakasız yerlerde kadınlar kullanılıyor ki "kadın her yerde var olmalı" sloganıyla aba gösterip sopa vuruluyor....

evet şimdi pek çok yerde de söz hakkına sahipve pek çok yerde var kadın.... mı acaba???

diğer açılan 3 konunun tek sebebii bu aslında kadının var olma çabası!!! nerede var olacaksa...

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« Yanıtla #11 : Mart 23, 2010, 10:52:34 ÖÖ »
Sahra

Peki söz iktidardan açılmışken sana sorayım bu soruyu

Sizce bu iktidar bazı basın organları ve yasama kurumları tarafından engelleme çalışmaları varmı acaba

Sadece onlar olsa...her yerden önü kapatılmaya çalışılıyor ap açık ortada zaten.

Ne kadar sömürülmüşüz imkanlarımız elimizden alınmış...Ülke olarakta ilerleyemedik senelerce...izin vermiyorlarki bari yapabilecek olan yapsın.
« Son Düzenleme: Mart 23, 2010, 10:53:13 ÖÖ Gönderen: sahra cold »

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
« Yanıtla #12 : Mart 23, 2010, 10:53:41 ÖÖ »

Ezgilim

peki şuan rahatça internetten faydalanıyorsunuz istediğiniz saat peki bu size eşinizin sağladığı bir imkan ve olanak değilmidir

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
« Yanıtla #13 : Mart 23, 2010, 10:56:12 ÖÖ »
Ç.Ö.Y

peki kardeşim bir erkek aile reisi eşinin giyimine müdahale etmelimi açıksa mesela kapanmalı demelimi veya daha olgun kıyafetler giyinmesi konusunda?

böyle bir hakkı varmıdır veya dinimizin emirlerinden esinlenerek?

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
« Yanıtla #14 : Mart 23, 2010, 10:58:02 ÖÖ »
Sahra

Peki bu engelleyen insanlar sizce yaptıkları hukukimi sonuçta bulunduğu kurumda görevi memurluktan öte gitmiyor.

yani halk tarafından seçilmiş biri olarak orada temsil etmiyor.

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek