Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Sabah Namazinin Sünnetinin Önemi

Gönderen Konu: Sabah Namazinin Sünnetinin Önemi  (Okunma sayısı 4994 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ebrar

• Yeni Üye
  • *
« : Kasım 12, 2008, 12:01:07 ÖS »
1102 Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem öğle namazının farzından önceki dört rek`at ile sabah namazının farzından önceki iki rek`atı hiç terk etmezdi

Buhârî, Teheccüd 34 Ayrıca bk Nesâî, Kıyâmü’l–leyl 56

1103 YineÂişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem sabah namazının iki rek`at sünnetine diğer nâfile namazlardan daha fazla önem verirdi

Buhârî, Teheccüd 27; Müslim, Müsâfirîn 94 Ayrıca bk Ebû Dâvûd, Tatavvu, 2

1104 Yine Âişe radıyallahu anhâ’dan rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Sabah namazının iki rek`at sünneti, dünya ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır ”

Müslim, Müsâfirîn 96

Yine Müslim’in bir rivayetine göre sabah namazının sünneti hakkında:
“O bana bütün dünyadan daha değerlidir” buyurdu

Müslim, Müsâfirîn 97

1105 Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in müezzini Ebû Abdullah Bilâl İbni Rebâh radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, birgün kendisi Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e sabah namazı vaktinin girdiğini haber vermeye gelmişti Hz Âişe, Bilâl’e bazı şeyler sorarak onu ortalık iyice ağarıncaya kadar meşgul etti Bunun üzerine Bilâl Resûlullah’a namaz vaktinin girdiğini haber verdi Hz Peygamber namaza çıkmayınca, Bilâl namaz vaktinin girdiğini ona bir kere daha haber verdi Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem mescide gelerek sabah namazını kıldırdı O zaman Bilâl Resûlullah’a durumu anlattı Kendisini Hz Âişe’nin, sorduğu bir şey sebebiyle, ortalık ağarıncaya kadar meşgul ettiğini, Peygamber aleyhisselâm namaza gelmeyince, ikinci defa haber verdiğini söyledi
O zaman Resûlullah:
– “Ben sabah namazının iki rek`at sünnetini kılıyordum” buyurdu

Bilâl:
– (İyi ama) Yâ Resûlallah! Namaza çok geç geldiniz, deyince Peygamber aleyhisselâm:
– “Şayet daha geç kalsaydım, yine de bu iki rek`at sünneti bütün gereklerini yerine getirerek mükemmel şekilde kılardım” buyurdu
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2009, 05:52:15 ÖS Gönderen: musalli »

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #1 : Ocak 31, 2009, 06:00:13 ÖS »

Son derece önemlı olan bu konuyu paylastıgın ve tekrar okumama vesıle oldugun ıcın Cenab'ı Hak herdaım razı olsun senden..
+

Acıklayıcı olması acısından benımde ıstıfade ettıgım makalenın devamını eklemek istedim musadenizle..;

Açıklamalar

Yukarıdaki hadislerde sabah namazının iki rek`at sünnetinin önemi anlatılmaktadır Bu hadislerden öğrendiğimize göre Peygamber Efendimiz sabah namazının sünnetini hiç terketmemiş, buna verdiği değeri diğer nâfile namazların hiçbirine vermemiş ve bu namazı dünya ve dünyadaki her şeyden daha üstün ve hayırlı saymıştır Hatta “Sizi atlılar kovalasa bile yine de sabah namazının iki rek`at sünnetini bırakmayın” (Ebû Dâvûd, Tatavvu 3; Ahmed b Hanbel, Müsned, II, 405) diye emretmek suretiyle, sadece normal zamanlarda değil, yolculukta, tehlikeli zamanlarda bile bu iki rek`at sünnetin kılınmasını tavsiye etmiştir Her ne pahasına olursa olsun sabah namazının sünnetini kılmayı tavsiye etmekle Resûlullah Efendimiz bu namazın önemini göstermiş, onu kılan müslümanın kazanacağı sevabın çok büyük olduğunu anlatmak istemiştir

Herhangi bir özrü bulunmadan bütün nâfile namazların oturarak kılınabileceğini bütün mezhep imamları kabul etmişlerdir Fakat İmâm-ı Âzam Ebû Hanîfe, bir özrü bulunmadan sabah namazının sünnetini oturarak kılmayı doğru bulmamıştır Bunun sebebi, onun bu sünneti, müekked sünnetlerin en kuvvetlisi olarak kabul etmesidir İmam farza başladıktan sonra hiçbir sünnet kılınmaz Fakat Hanefî mezhebinin imamları, sabah namazının sünnetine verdikleri önem dolayısıyla bir istisnâ getirmişlerdir
Onlara göre, sabah namazının sünnetini evinde kılmayıp câmide kılmayı düşünen bir kimse, câmiye geldiğinde imamın farza durduğunu görecek olursa, şöyle düşünmelidir: “Şayet ben farzın ilk rek`atını kaçıracak olursam son rek`atına yetişebilir miyim?” Eğer o kimse son rek’ata yetişeceğinden emin olursa, sabah namazının iki rek`at sünnetini kılmalıdır

1103 numaralı hadiste bu namazdan “nâfile namaz” diye söz edilmesi, farz namazlardan önce ve sonra kılınan sünnetlerin esasen birer nâfile namaz olması sebebiyledir Bununla beraber nâfile namazların her birinin aynı değerde olmadığı, bir kısmının sevabının diğerinden daha çok olduğu anlaşılmaktadır

1102 numaralı hadiste Âişe annemiz, Resûl-i Ekrem Efendimiz’in öğle namazının dört rek`at ilk sünnetini de hiç terk etmediğini belirtmektedir..

Hadislerden Öğrendiklerimiz

1 Peygamber Efendimiz sabah namazının iki rek`at sünnetini hiç terketmemiş, her zaman kılmıştır

2 Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem sabah namazının sünnetine diğer sünnet namazlardan daha fazla değer vermiştir.

« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2009, 06:42:26 ÖS Gönderen: musalli »

Çevrimdışı şeyma19

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 31, 2009, 07:32:52 ÖS »
Rabbim razı olsun ikinizdende canım ablalarım

Çevrimdışı ebrar

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 01, 2009, 03:03:14 ÖS »
Rabbim sizlerdende razı olsun ayrıca katkılarından dolayı teşekkür ederim kardeşim

Çevrimdışı n_beyaz

• Yeni Üye
  • *
  • Bizlere İRTİCA dendi onlarasa MEDENİ!!!
« Yanıtla #4 : Temmuz 23, 2009, 01:08:48 ÖÖ »
SABAH NAMAZININ ÖNEMİ

Sabah namazını kılan,Allah’ın (c.c.) garantisindedir..

Sabah namazı, günün ilk imtihanı, ilk ibadetidir. Dolayısıyla güne iyi başlayıp ilk imtihanı başarmalısınız ki, diğer imtihan ve tehlikelere karşı daha güçlü ve donanımlı olasınız..

Nitekim Peygamberimiz (a.s.m.), “Kim sabah namazını kılarsa, Allah’ın garantisi altındadır” (Kütüb-i Sitte, c.17, s.541) buyurarak bu gerçeği belirtmiyor mu?

Sabah namazını kılarak, güne “Allah’ın garantisi” altında başlayan bir mü’min, artık ertesi güne kadar karşılaşacağı mücadele ve tehlikelerde büyük bir güven ve güç sahibidir.

Bir insan güne nasıl başlarsa, genellikle geceye kadar öyle devam eder. Güne iyi başlayan, nefis ve şeytana karşı giriştiği savaşta zafer kazanan bir mü’min yatıncaya kadar başarılı olacaktır.

Sabah namazının sünneti bile dünyadan hayırlıdır.

Sabah namazı o kadar önemlidir ki, onun sünneti bile teheccüd namazından sonra en kuvvetli sünnettir. Hadiste, “Sizi atlılar kovalayacak bile olsa sabah namazının iki rekât sünnetini terk etmeyin”, “O, dünyanın tamamından hayırlıdır” buyrulmuştur. (Kütüb-i Sitte, c.8, s.424)

Acaba sabah namazına engel gibi gösterilen hangi bahane, bir insanı düşmanların kovalamasından daha tehlikeli ve dünyanın tümünden daha değerli olabilir?

Namaza bahane gösterdiğimiz hangi sıkıntı, hangi tehlike, bizi düşmanların kovalaması kadar korkunç olabilir?

Bu durumda bile sabah namazını kılmamız emrediliyor. Çünkü, her şeyin sahibi Allah’tır. Onun emri yapıldıktan sonra hiçbir tehlike bize zarar veremez. Verse bile, görünüşte dünyamız yıkılmış, ama ahiretimiz kurtulmuş olur.

Faniyi verip bakîyi kazanan zarar eder mi?

Peygamberimizin (a.s.m.) güzide sahabeleri namaza öylesine önem verirlerdi ki, onun uğrunda hiçbir engel tanımaz, savaş, yaralanma, ölüm bile vız gelirdi.

Dünyada iken Cennetle müjdelenenlerden Hz. Ömer (r.a.), kanlı bir suikaste uğramıştı. Yarasından kanlar akarken sabah namazını kılmış, namazı terk etmeyi aklından bile geçirmemişti.

Yine Hendek Savaşında yaralanan Sa’d bin Rebi (r.a.) için mescidin içinde çadır kurulmuş, kanları akarken orada namazını kılmış ve bu hal üzere vefat etmişti.

Şu müthiş olaya bakın:

Peygamberimiz (a.s.m.) ve ashabı Zâturrikâ’ Gazvesine çıkmışlardı. Bir yerde mola verildi ve Peygamberimiz Abbâd bin Bişr (r.a.) ile Ammar bin Yasir’i (r.a.) bir geçidin girişine nöbetçi tayin etti.

Bu iki zat geçidin ağzına gelince Ammar yattı, Abbâd ise namaz kılmaya başladı.

Onları izleyen bir müşrik, namaz kılan Abbâd’ın silüetini görünce derhal bir ok attı ve ok eliyle koymuşçasına hedefini buldu. Ancak Hz. Abbâd, oku eliyle çıkarıp namaz kılmaya devam etti. Müşrik onun namaz kılmaya devam ettiğini görünce okun isabet etmediğini sanarak tekrar ok attı. Derken üçüncü kez ok attı. Çünkü Abbâd namaz kılmaya devam ediyordu. Bir müddet sonra arkadaşı uyandı.

Müşrik onların iki kişi olduklarını görünce kaçtı.

Ammar, arkadaşından akan kanları görünce:

“Sübhanellah! Sana ilk oku atınca beni niye uyandırmadın?” diye sordu.

Abbâd’ın verdiği cevaba dikkat edin kardeşlerim:

“Öyle bir sure okuyordum ki, kesmek istemedim.” (Kütüb-i Sitte, c.10, s.199)

Bu nasıl imandır, bu ne muhteşem teslimiyettir ki, vücuduna saplanan okları, bir iğneden farksız görüyor?

İşte sahabenin dünyasında namazdan daha önemli bir ibadet, ondan daha değerli bir davranış yoktu.

Onun uğruna canlarını, mallarını, her şeylerini feda etmekten çekinmezlerdi.

alıntı

5 Vakit namaz kılabiliyormuyuz anketinde gördüm ki "sabah namazları hariç kılabiliyorum" a çoğunlukta oy verilmiş buna binaen ekleme yapmak istedim

Çevrimdışı ebrar

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 28, 2009, 03:11:12 ÖS »
Allah razı olsun

Çevrimdışı ASLANAVCISI

• Yeni Üye
  • *
  • Yalnız kaldığım Zaman Anladım ki tekgerçek "O"
« Yanıtla #6 : Ağustos 13, 2009, 02:31:38 ÖS »
Rabbim razı olsun emeklerinize sağlık

Çevrimdışı HUZUR

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ağustos 13, 2009, 03:44:17 ÖS »
ALLAH Razı Olsun Emeğinize  Sağlık  +-/*te
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2009, 03:56:43 ÖS Gönderen: mirac »

Çevrimdışı hayalet_06

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ağustos 13, 2009, 04:30:02 ÖS »
emegınıze bereket

Çevrimdışı n_beyaz

• Yeni Üye
  • *
  • Bizlere İRTİCA dendi onlarasa MEDENİ!!!
« Yanıtla #9 : Ağustos 14, 2009, 12:58:50 ÖÖ »
Mühim bir mevzu bir nebze katkıda bulunabilmişizdir inşaALLAH...
Rahman razı olsun herkesten...

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek