Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Eşarp Eleştirisi ve Bir Alternatif

Gönderen Konu: Eşarp Eleştirisi ve Bir Alternatif  (Okunma sayısı 3389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DER!N

• Yeni Üye
  • *
Eşarp Eleştirisi ve Bir Alternatif
« : Eylül 22, 2008, 12:40:23 ÖS »

Konuyu eşarpların rengine ve cafcafına yönelik açmıyorum.bu eleştiri bence anlamak isteyenlerin anlayacağı kadar yapıldı zaten.benim konuşmak istediğim eşarpların bağlanış stiline ve eşarbın neden tercih edildiğine dair.alternatif olarak sunacağım şey ise çarşaf değil,çünkü çarşaf giyebilmek belli bir aile yapısı ve sosyal çevre istiyor ve herkesin elinde olan ve yapabileceği bir şey değil bu.

öncelikle örtünme emrini hatırlatarak başlayayım:

Nur 31:"Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü'minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz! "

Bu ayetin yorumu yapılırken,"Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. "cümlesinden hareketle,başı örten örtünün boynu ve omuzları da örterek göğse gelmesi söylenegelmiştir.sanırım bu yoruma katılabiliriz. peki benim merak ettiğim,neden eşarplar bağlanırken,eşarbı çene altından iğneleyince önde aşağı sarkan uçlar orada bırakılıp göğse yayılmak yerine,boynun arkasında düğümleniyor?Böyle yapınca başın ve boynun şekli de belli olmuyor mu?ayrıca özellikle de dış örtüsü giyilmediği zaman bu tip bir bağlama stili gerdan ve göğüs bölgesini biraz açıkta bırakmıyor mu?üstüne üstlük bir de saçın topuzu belli olunca bu direkt olarak uzun saça vurgu yapmıyor mu? bu durumlarda eşarbın ideal örtü olduğu söylenebilir mi?

sizin de cevabınız "değil"se,bu tip eşarp bağlamanın bu kadar yaygın olması konusunda ne düşünüyorsunuz?beni şaşırtan bir durum bu yaygınlık,başka konularda çok beğendiğim dindar kız arkadaşlarım bile bu şekilde bağlıyorlar eşarplarını.

bu müslüman genç kızlarımızın sorgulaması gereken bir konu...

yaygınlığına dair bazı cevaplarım var.bence arkadan bağlamanın ilk nedeni,eşarplarda kullanılan kumaşın ki ipek almadığınız sürece bu sentetiktir, çok kaygan olması.(hemen bir not.sentetik kumaşlar petrolden yapılır ve kimyasal maddelerden laboratuarlarda üretilir.çok yapay ve sağlıksız bir maddedir.) ikinci bir neden de gözlemlerime göre,bayanların bluzlarının genelde en güzel ve şeklini belli eder kısmı olan yaka kısmını göstermek istemeleri.peki bu örtünmenin amacına ters değil mi?

peki senin önerin ne derseniz eğer.bazı bayanlarımızın da keşfettiği ama maalesef yayılmamış bir alternatif var:şal. Şal hem pamuklu kumaşlardan üretiliyor yani en başta daha sağlıklı.ikincisi,kaygan olmadığından yüzlerce iğne takmanıza gerek yok,namazda secdeye gidince kayıp açılmaz,en önemlisi de aşağıda göreceğiniz bağlama stili ile omuzların üstüne ve sırta yayılır,boynun ve başın şeklini belli etmez.

en garibi de ben eşarp denen şeyi başka bir müslüman ülkesinde görmedim.oralardan gelen yabancı kadınlar da siz de gördüyseniz şalla örtünüyorlar genelde.nereden türettik acaba bu modayı?

İkincisi de eşarbın önünü bir iğneyle arkaya doğru çekerek ucunu sivrileştirme huyu. İlk gördüğümde inanamamıştım ama yayıldıkça yayıldı bu görüntü.

Bu gibi şekiller gerçekten çok ilgi çekiyor ve Müslüman Türk kadınının imajını çokça yaralıyor. Örtünmeyi emir kabul etmeyenlerin diline dolanıyor bu kızlar.

Bunların yayılması bir tarafa,azalması lazım sevgili kardeşlerim.Bunun için hepimiz mücadele etmeliyiz.Buna da kendi örtülerimizi,tarzımızı düzelterek başlayabiliriz. Kıyafetlerimize dikkat etmeli,temsil görevimizin olduğunu unutmamalıyız.

Çok daha kişisel bir fikir ama,ben de eşarbın yerine pamuklu örtülerin ve şalın geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Böylece bu bağlama stillerini daha etkin bir biçimde marjinalleştirip yok edebiliriz.

_alıntı_

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek