Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Islami Siteler Ve Dindarlar Senfonisi...

Gönderen Konu: Islami Siteler Ve Dindarlar Senfonisi...  (Okunma sayısı 1695 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı {Gece Yürekli}

• Yeni Üye
  • *
Islami Siteler Ve Dindarlar Senfonisi...
« : Kasım 15, 2008, 08:59:10 ÖÖ »

Islami sitelerle tanisikligim uzun yillara dayanmaz.. Zira netle tanisikligim cok uzun seneler olmadi..Ilk olarak uc yil once netle tanismis ve islami siteleri ve forumlari da o zaman kesfetmistim...Kesfettim diyorum zira ben icin yeni birseydi..

Onceleri uzaktan uzaga seyre daldim, yazmaya cesaret edemedim..Herkesin cok bilgili oldugu, kitaplari devirircesine yazma yarisina girdigi ve bu denli guzel dili kullanan insanlarin arasinda turkcesi kit birinin kendini ifade etmesi hicte kolay degildi.
Guzel konular aciliyor herkes bilincli musluman, kulturlu musluman, birikimli muslumanlar diyordum kendimce..
Cok sey ogrenebilir ve bilmedigim yeni ufuklara yelken acabilirdim..Ne ogrenirsem kardir dusuncesi ile bismillah dedik evvela...
ve tabi kural haline gelen gelenekle baslanmaliydi.
Oyle ya gercek hayatta bile insanlarin Allah´in selamini vermekten bile usendikleri bir zamanda ve ne kadar modern olunursa o derece ileri goruslu olacaklarini sanmanin aldatmacasiyla `selamun aleykum`ler yerine `merhaba`lar almisken, nette Rabbin selami ile baslamanin Rabbin selami ile sonlanmasi yazilarin, dua temennileri..Beni acikcasi etkiliyordu...Bu kadar cok bilincli muslumani bir arada gormek na mumkunken bu nimetin kiymetini bilmek lazimdi.
Bizde besmele cekip, esselamu aleykum demistik, islami sitelere ve forumlara...

Ama biliyorduk ki, sinirlari ve kesin cizgileri olmayan insanlarin reel hayatta ne denli cabuk sapmalara giriyor olduklarina sahit olurken, sanal denen bu riya aleminde herkesin kendi yuzuyle gorunmeyeceginin bilinciyle basladik yazmaya...

Yazdikca okuduk, okudukca yazdik..Bilmedigimiz kitaplari, tanimadigimiz yazarlari, aktuel konulari, dunya gundemi, ulke gundemi, cemaatler, tarikatlar, teskilatlar, teroristler, caniler, savaslar, haklilar haksizlar..Iki yuzluler, uc yuzluler, evliler bekarlar, arayanlar, bulanlar.. Ne ariyorsaniz ve ne bulmak niyetindeyseniz karsiniza cikmasi hic zor degildi...

Eger giris amaciniz faydalanmaksa elbette faydalanacak konulari bulacaktiniz..Ki buldukta..Ama bulduklarimizi verdigimiz zamana carpinca kazanctan cok kaybettigimizi farkettik.

Bir heyecanla basladigimiz nette islami siteler seruvenimiz tanidikca bitti..
O kadar cok muslumanlik iddiasinda olanlarin var olmasina karsin neden bu denli zayifti baglar anlamakta hep acziyet icinde kaldim..Muslumanlar olarak nette bile birlesmeleri mumkun olmayan bir guruhun varligi beni her defasinda daha cok karamsarlastirdi.
Oysa herkes haril haril yaziyordu..Muslumanliga dair, islama dair, kardeslige dair..Bir tartismada hemen Allahin kelamina sarilir, konu ile ilgili ayet bulunur ya da tartisma ile bagdastirdiklari bir ayet bulur hakliliklarini tastik etmek istercesine, nefislerinin hoslarina gitmesi icin yapmadiklari ucuzluklari gormedim gercekte nette gordugum kadar.. Sanal alem reel alemin bir yansimasiydi elbette..

Ama insanlar sanal alemde aslan kesildiler. Gercekte iki kelimeyi bile yan yana getirip konusamayanlarin sanalda monutorun cazibesine kapilip, kendilerini gormek istedikleri karekterlere, duruslara oturttular.
Bazen musluman kardeslerini musluman kardeslerine tercih ettiler..Neden tercih ettiklerini bilmeden..Bazen dinin en asiri neferleri olduklarini iddia edenler, ama nefislerine yenik dusmekten kurtulamayanlar oldu...

Forumdaki genel iliskiler ikili iliskilere donmeye basladi..Once hos bes sohbetler sonra yavas yavas farkli iliskilere donusmeye baslar oldu net ortami..Hani gercek olsa belkide tek kelime edemiyecek insanlarin, gercekte olsa bir erkekle ya da bir bayanlar konusmanin caiz olmadigini soyleyenlerin nette bu denli rahat bir ortam bulup, dindar kisvesine burunerek yaklasanlarin foyasi hep cikmistir ortaya..

Oyle ya musluman yasadigi her andan sorumluydu..Net ortamindan da..

Islami siteler, kisir dongulerin, bos cekismelerin, cemaatlerin propaganda araclari, tarikatlarin reklam sirketleri, teskilatlarin bulusma ve kaynasma ayni zamanda da zamani oldurme mekanlari olmaktan oteye gecmedi, gecemedi..

`Ben´in hakliligini isbat etmek icin dindar olanlar yarisa girdiler adeta..
Bak bakalim kim daha bilgili..Hadi yaristir ilmini...ilmi olarak ben ondeyim, hadi be sen kendini oyle san..

Sen benim hocama nasil laf edersin..Senin hocan yuzunden cektik bunlari..
Var ya su sizin lider ne cok laf etti, hic icraat yapmadi..Senin bilgin liderim kadar olsun be..

Ben daha cok musluman, sen daha az musluman..

Ben tarikatci, sen sade musluman..

Ben mezhepci, sen mezhepsiz, dinsiz..Yoldan cikma..

Tekfir edenler, dinden cikaranlar, cennete gonderenler, cehenneme sokanlar.. Oldurunlenler, diriltenler ve daha niceleri..

Hasili kelam, ne cok soz soylemeye gerek var aslinda, ne cok sey ifade etmeye..Herseyin yozlastigi bir zaman diliminde, netteki muslumanlarin bu yoslasmadan nasiplenmemeleri ne mumkundu.

Elbetteki bu ortamlarda hayattaki gercek duruslarini aksettirenler. Sozumuz onlara degildir elbette. Bu yazimizda onlar kendilerinden birsey bulamayacaklar. Kendilerinden birsey bulanlar, okurken ofkelenler ve daha cok kizanlar olacaktir. Zira insan nefsine agir gelir dogrularin ve hakliliklarin soylenmesi, yanlislarin tekrarlanmasi.

Nette gecirdigimiz zaman diliminde, bir senfoni esliginde melodiler dinliyemedik. Herkes kendi melodisini calarken senfoniye dair cumleler hep yarim kaldi.

Muminler ancak kardestir diyenlerin, bunun bilincinde olduklarini sananlarin kaci aldanmadi ki. Kardesiyle ugrastigi kadar, asil dusmanlarla ugrasmak icin caba sarfetti mi ?

Disari cikip seyre dalmak lazim..Zira icinde oldugunuz durumda yanlislari gormek ne kadar az ve mumkun degilse... Hatta..Disardan bakmak ve gormek o denli kolay..

Bu bir kritik, bir elestiri, bir dusuncenin kelimelere dokumudur...

Zaman gelecek ve yasadikca yaslanacak yaslandikca onemliler sirasi degisecektir hayatimizda.. Asil onemli olanlari unutmadan devam edebilme dilegiyle...

Bir senfoni dahi olamayanlarin, birlikten bahsetmeleri, kardeslikten bahsetmeleri sozden oteye gecmeyecektir maalesef.

ve

Senfoni,

ALINTIDIR
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2009, 02:04:52 ÖS Gönderen: CaSaMpY »

Çevrimdışı Mirza

• Yeni Üye
  • *
Islami siteler ve dindarlar senfonisi...
« Yanıtla #1 : Ocak 01, 2009, 03:00:21 ÖS »
..........
 "Bu bir kritik, bir elestiri, bir dusuncenin kelimelere dokumudur...

Zaman gelecek ve yasadikca yaslanacak yaslandikca onemliler sirasi degisecektir hayatimizda.. Asil onemli olanlari unutmadan devam edebilme dilegiyle...."
..............

Bu yazı kime ait bilemiyorum lakin dikkatlice okudum ve herkesinde okumasını tavsiye ediyorum...

İslami forum sitelerini bende çok etraflıca bilmiyorum, içinde bulunduğum forum siteside benim üyesi olduğum ikinci mekan. Yapılan özeleştirinin içinde gerçekten düşünmeye değer tesbitler var. Benim düşüncelerimede yer yer tercüman olmuş. Şu an içinde bulunduğumuz ortamda, yazıda geçen menfi haller pek görünmemekle beraber, yinede okumaya, düşünmeye değer ve gözardı edilmemesi gereken orjinal tesbitler var diye düşünüyorum...

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek