Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Gül Bitirmek İçin Toprak Olmak Gerek

Gönderen Konu: Gül Bitirmek İçin Toprak Olmak Gerek  (Okunma sayısı 2589 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakkinihelalet

• Yeni Üye
  • *
  • Canim Oğlum
« : Ocak 08, 2009, 06:04:27 ÖS »
“Gül bitirmek istiyorum. Etrafına güzel kokular saçan gül gibi evlatlar, çevresine faydalı meyveler veren ağaç gibi çocuklar yetiştirmek istiyorsunuz?

Öyleyse ne yapmalısınız? Nelere dikkat etmelisiniz?

İşe önce hamilelikten başlamanız gerek.

Çünkü araştırmalar hamileliğin çocuğun üzerindeki tesirlerinin önemli olduğunu belgeliyor.. 

O halde işte size enteresan bir örnek:

“Fatih Sultan Mehmed zamanında İstanbul’un Vefa semtinde yaşayan    Şeyh Vefa Hazretlerinin küçük bir oğlu varmış. Fakat çocuk bir sopanın ucuna çivi çakarak o zaman evlere su taşıyan sucuların deriden kaplarını delmeye çalışırmış. Sucular büyük şeyhin oğlunun böyle yapmasına bir türlü mana veremeyip, belki bu kötü alışkanlık geçer diye beklermişler.

Ne var ki, Şeyh Vefa’nın  oğlu bu huyundan vazgeçmez. Çaresiz kalan sucular, durumu Şeyh Vefa’ya anlatmışlar. Şeyh Vefa çocuğuna hiçbir şey söylemeden, başını elleri arasına alıp:

“Acaba ben bu çocuğa haram bir şey mi yedirdim?” diye kara kara düşünmeğe başlamış. Fakat bir türlü haram yedirdiğini hatırlamamış.Sonra hanımına giderek:

“Bu çocuğa hamileyken veya süt verirken haram bir şey verdin mi? İyi düşün ve bana söyle.” Demiş.

Hanım düşünmüş taşınmış, hatırladığı bir olayı anlatmış:

“Bu çocuğa hamileyken, bir komşuya oturmaya gitmiştim. Komşunun masasında bir tabakta portakallar duruyordu. Canım çok çekmişti. Fakat utandığım için isteyememiştim. Komşu dışarı çıktığında portakalı iğneyle delip suyunu içmiştim.”

Şeyh Vefa bunu duyunca:

“Aman hanım, hemen git ve o komşudan helallik dile.” demiş. Sonra da bütün sucuların zararını ödemiş.

Enteresandır, annesi gidip o kadından helallik dileyince, çocuk bu kötü huyundan vazgeçmiş.

Gülay ATASOY

Çevrimdışı Şeb-i Yeldâ

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #1 : Şubat 12, 2009, 11:08:58 ÖÖ »
Allah razı olsun canım...Çok güzel anlatılmış..Nasiplenmek ümidi ile...

Çevrimdışı hakkinihelalet

• Yeni Üye
  • *
  • Canim Oğlum
« Yanıtla #2 : Mart 05, 2009, 11:42:18 ÖÖ »
Allah razı olsun canım...Çok güzel anlatılmış..Nasiplenmek ümidi ile...

amin canim...
RABBIM cümlemizden razi olsun insALLAH...
Okuyan gözlerine saglik canim...

Çevrimdışı YOLCU

• ÜST YÖNETİCİ
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 05, 2009, 11:54:55 ÖÖ »
çok güzel teşekkür ederim

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...