Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Hafızanızdan Gereksiz Bilgileri Atın

Gönderen Konu: Hafızanızdan Gereksiz Bilgileri Atın  (Okunma sayısı 3552 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« : Temmuz 21, 2008, 02:36:03 ÖS »
Kumanda aletini nereye koydunuz hatırlamıyor musunuz? Unutkan bir hafıza belki de sorunun kendisi değildir.

Çok az hatırlamanın dışında, belki de sorun çok fazla şey hatırlamanızdır. Özellikle işinize yaramayacak birçok bilgiyi hatırlamak, beyninizde kalabalık ediyor olabilir.

İyi bir beyin için gereken en önemli nokta, seçici olmaktır. Gerçekten ilgili noktaları alıkoyup, geri kalanları beyninizden atmaktır.

Beyninizi yeniden başlatmanın yolu tam olarak bilinmese de, bir denemekte fayda var!

Kısa süreli görsel hafızadan bahsedersek, mesela su içtiğiniz bardağı nereye koyduğunuz, geçtiğiniz sokağın tabelası gibi görsel noktaları beynimiz sıralamaya koyar. Ve her gelen bir diğerini aşağı iterek, son 3 veya 4 görsel noktayı alıkoyar. Bu yüzden, önemsiz ayrıntıların etkili bir biçimde yapılacak olan temizlik, iyi hafıza ve kötü hafızaya sahip insanları ayıran faktörlerdendir. Yani işin aslı, aslında kötü hafızalı ve unutkan dediğimiz insanlar, iyi dediklerimize oranla, beyinlerinde daha fazla ayrıntı depoluyorlar.

Sadece ilgilendikleri ve işlerine yarayacak olanlar altlarda, basit ve önemsiz her tür bilgi önde kalıyor. Gerçekten sonradan hatırlamak istediğiniz bir bilgi olduğunuda, konuya odaklanın, dikkatinizi toplayın, ve alt sıralara inmemesi için yoğunlaşın.

Ünlü tıp doktorları
Michael Roizen ve Mehmet Öz
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2008, 02:36:23 ÖS Gönderen: musalli »

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #1 : Ekim 19, 2008, 07:34:08 ÖS »
Ben tesekkur ederim.Sizlerinde hafizalariniza saglik olsun. :)

Çevrimdışı death

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ekim 19, 2008, 08:43:05 ÖS »
evt gerekli bilgilerimiz malesef gereksizlerin altında eziliyo ;D aslında unutmak diye birşey yok hatırlayamamak var mesela insan hipnozla anne karnında aldığı pozisyonu bile hatırlayabiliyormuş..teşekkürler

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ekim 19, 2008, 10:20:00 ÖS »
Ezmemeleri icin, gereksiz bilgileri fazla beslememek gerekiyor demek ki. :) Kiymetli yorumun icin ben tesekkur ederim.

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
« Yanıtla #4 : Ekim 19, 2008, 10:31:16 ÖS »
teşekkürler güzel bir konu beyin konusuyla çok ilgilenmiştim bir ara,  hafızam acayip kuvvetlidir gerekli gereksiz ne varsa hepsi ön plandadır buda kötü oluyor gerçi.  ayrıntıları bile hatırlamak insanı yoruyor,  gerekli birşeyi karşımdaki hatırlamazsada üzülüyorum ben ne yapmalıyım :)

Çevrimdışı hakkinihelalet

• Yeni Üye
  • *
  • Canim Oğlum
« Yanıtla #5 : Ekim 19, 2008, 10:38:08 ÖS »
bende biraz unutkanim  :)
bilgilendirdin için tesekürler ablaçim...

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ekim 20, 2008, 12:34:41 ÖÖ »
O zaman sende Elifsu kardesim, tam tersini yapacaksin..Gereksiz bilgileri besledikce besle ; zamanla hafizanda dusunebilecegin birsey kalmaz. :) Ben tesekkur ederim..

Ben tesekkur ederim kardesim.

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek