Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Biz Kimle Evleneceğiz

Gönderen Konu: Biz Kimle Evleneceğiz  (Okunma sayısı 14371 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 66_hulya

• Yeni Üye
  • *
  • YaLaN DuNyA
Biz Kimle Evleneceğiz
« : Haziran 21, 2008, 03:56:30 ÖS »
Tesettürlü kızların isyanı Ceylan, "Evlenemeyen Kızlar ve Evlenmeyen Erkekler" adlı kitabında, tesettürlü kızların dindar erkeklere isyanını ele aldı.

İSLAMİ kanadın yazarlarından İsmail Fatih Ceylan, çok sayıda gençle görüşerek yazdığı "Evlenemeyen Kızlar ve Evlenmeyen Erkekler" adlı kitabında tesettürlü kızların ilginç bir isyanlarını dile getirdi. "Herkesin sevgilisi var, eş yok" diyen Ceylan, kitabında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan bir grup tesettürlü genç kızın, "Biz namuslu olduğumuz için evde kaldık. Şimdiki erkekler, namus kavramını önemsemeyen kızlardan hoşlanıyor. Bekaretimizi mezara mı saklayacağız" isyanına yer verdi. Son 10 yılda sayılarının giderek arttığını söylediği tesettürlü kızların eş bulmakta zorlandıklarını öne süren Ceylan, buna dindar erkeklerin "kapalı" yerine "açık" kızlarla evlenmelerini gerekçe gösterdi. Ceylan’a göre, dindar camianın dindar erkeklerle evlenmek isteyen kızları, "Dindar erkekler açıkları tercih ediyorlar. Sebebi, açıkları alıp hidayete erdirmek" diyor. İşte, Ceylan’ın ktabından çarpıcı bölümler:

BİZ KİMLE EVLENECEĞİZ Başörtülü kızlar, evlenme konusunda, genel problemlerin dışında diğerlerinden çok farklı sıkıntıları da yaşıyor. Bunlardan biri, bazı dindar erkeklerin, başörtülü kadınları değil de, açık kızları tercih etmesi. Nice dindar genç var ki, takvası yerinde, namazını beş vakit kılıyor, orucunu tutuyor, başkalarının kurtuluşu için çaba sarf ediyor ama açık bir bayanla evlenmek için uğraşıyor. Başörtülü kızlar işte buna çok kızıyor: "Dindar erkekler de açık kızlarla evlenirse biz kiminle evleneceğiz" diye dert yanıyor.

EŞİ DİNDAR KENDİ "AÇIK" Bir arkadaşımın eşinin tanıştırdığı bayan, şık giyinen, makyaj yapan birisiydi ama beş vakit namazını kılıyordu. Bir görüşmemizde, niçin kapanmadığını açıkladı: "Bana çok zor geliyor. Benim kapanmam, başı örtülü kızın başını açması gibi bir şeymiş gibi hissediyorum. Fakat ibadet yaparken böyle bir endişe taşımıyorum. Namaz konusunda sıkıntım yok. Bunun dışında gençliğimi, güzelliğimi de gizlemek istemiyorum doğrusu. Nihayetinde ben bir genç kızım ve evlenmek benim de hakkım. Kapanırsam evlilik şansımı azaltırım. Dindar bir erkekle evlenirsem, kendimi başkalarına beğendirmek gibi bir zorunluluğum olmadığı için eşim isterse kapanırım."

Bar bar kız peşindeki dindarlar

YAZAR İsmail Fatih Ceylan, kitabı hakkında şunları söylüyor: "Bu konuda hayli öfkeli kızlar tanıdım. Bu görüşmelerden birini yaptığım ve ara ara görüştüğüm Damla’nın evlenmediğini ve 30 yaşında olduğunu duyunca çok şaşırmıştım. Ona, ’Evlenemeyen kızlar, evlenemeyen erkekler’ kitabını yazdığımı söylediğimde, ’Demek bizi yazıyorsun’ dedi. ’Sen de mi evlenemeyen kızlardansın?’ dedim, anlattı: ’Evet, ama çevremde benim gibi pek çok kız var. Sırf kapalı oldukları için evlenemiyorlar. Mesela bir arkadaşımın ağabeyi, son derece takva, kız kardeşini sokağa bile çıkarmıyor, kendisi teheccüt namazlarını kılıyor ama bar bar gezen açık bir kızın peşinde koşuyor. Onunla evlenip sevaba gireceğini söylüyor."

alıntı
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2009, 06:38:42 ÖS Gönderen: gözyaşı »

Çevrimdışı mirac

• Yeni Üye
  • *
  • * Suskunluğumu En Güzel DUA Kıl Ya RAB ! *
Bİz Kİmle EvleneceĞİz
« Yanıtla #1 : Temmuz 17, 2008, 01:39:21 ÖS »
İSLAMİ kanadın yazarlarından İsmail Fatih Ceylan, çok sayıda gençle görüşerek yazdığı "Evlenemeyen Kızlar ve Evlenmeyen Erkekler" adlı kitabında tesettürlü kızların ilginç bir isyanlarını dile getirdi. "Herkesin sevgilisi var, eş yok"

ilginç ama doğru bir tespit........

erkeklerin evlenmek için genç kızlarda aradıkları standartlar değişmiş demek ki.....

Çevrimdışı L@vinya

• Yeni Üye
  • *
Bİz Kİmle EvleneceĞİz
« Yanıtla #2 : Temmuz 17, 2008, 05:44:36 ÖS »
bu kitabı okuduğum zaman da bu konuya hem fikir olmuştum ama burada bahsedilen açık bayanlarla evlenme şu şekilde yani benim çevremde adam çok dindar namazlı abdesli ama eşinin ünvrst mezunu ve özellikle çalışan olması öğretmen doktor mühendis vs yani kendi mesleği ile bişekilde eşit olması türkiye şartlarında da devlet memurlarnın kapalı olması zor olduğu için açık olsun mesleği olsun haa biraz dindar olsada olur düşünesi
çokkızıyorum bu zihniyetteki insanları var benimde bi çok akraba vs tanıdıklarım var hacı hoca çocuklarıda imamhatip mezunu ama gelinleri çalışan olsun diye mini etek makyaj o biçim modern gelin ;) bilmem anlatabildimmi??
tşkrler güzel ve gerçek bi konu

inanan lar bu nun arkasında durmazsa gerisine ne diyim

Çevrimdışı 66_hulya

• Yeni Üye
  • *
  • YaLaN DuNyA
Bİz Kİmle EvleneceĞİz
« Yanıtla #3 : Temmuz 18, 2008, 12:46:48 ÖÖ »
haklisin lavinya dunyanin ve genclerimizin gidisati hayirli degil Allah yardimicmiz olsun

Çevrimdışı Jackif

• Yeni Üye
  • *
  • 21 Gram..
Bİz Kİmle EvleneceĞİz
« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2009, 08:22:42 ÖÖ »
aslında ben bu konuya katılmıyorum bunun ispatı da yok.. aslında tam tersi bir surum bile söz konusu denebilir..

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
Bİz Kİmle EvleneceĞİz
« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2009, 08:56:50 ÖÖ »
iki tane çok sevdiğim ablam biri 33 yaşında ve diğeri 36 yaşında evlenemediler aynen yukardaki görüşte belirtilen nedenlerden bir kaçı yüzünden . zaten evdende çıkamadıkları için görülüp beğenilmeleride olanaksız dışardan gelip oğulları yada akrabaları için vs gelen görücülerde aynen bu kelimeleri söylüyorlar bize çalışan gelin lazım bize hoş giyimli gelin lazım oracıkta o gelen hanımları boğasım geliyor bazen ablalarımada üzülüyorum sonuç itibariyle evlenmek ve çocuk sahibi olmak istiyorlar Allah ım yardımcı olsun böyle düşünen dindar erkek olucaksa olmaz olsun bence...

Çevrimdışı L@vinya

• Yeni Üye
  • *
Bİz Kİmle EvleneceĞİz
« Yanıtla #6 : Mayıs 28, 2009, 10:22:15 ÖÖ »
yorumu mu konuyu ilk okuyunca yapmıştım ama bu durumu şuan bire bir yaşayan bir kişiyim erkek kardeşim 27 yaşında küçüklüğünden beri namaz lı edepli ahlaklı sohbetlerden,dini proğramlardan hiç bir zaman alakasını kesmeyen harama asla kafasını kaldırmamış bu zamanakadar ünvr mezunu öğretmen hiç kız arkadaşı olmamış biri ve abimle bana göre daha muhafazakardır ki bizde boş değiliz elhamdulilah...
neyse okulda bi öğretmen arkdaş ediniyor evlenmek isitiyor tabi
gelin adayımız başı açık yazın denize gidip mayo giyen ailesinde kapalılara örümcek kapalı diye hitap edilen dinle imanla alakası olmayan bir ailenin tek kızı huy itibariyle sakin biri gibi görünsede  çok yol kat etmesi gerektiğini düşünüyorum
vel hasıl kardeşim bu kız ile evlenmek istiyor ve çok sevdiğini sölüyor biz ailecek saygı gösteriyoruz fikrine ama mantık olarak hiç uymadıkalrını çok sorun yaşayacakalrını düşünüyoruz
evimizde annem ve babam fikirlerimize hep saygı gösterdiği için onun bu fikrinede saygı gösteriyor
konuya gelince dindar olan erkekler kapalı kızlar la evlenmiyormuş evlende vardır elbette ama
ben birebir yaşıyorum yorum  yapamıyorum artık .Allah herkeze hayrılısını nasp etsin

Çevrimdışı n_beyaz

• Yeni Üye
  • *
  • Bizlere İRTİCA dendi onlarasa MEDENİ!!!
Biz Kimle Evleneceğiz
« Yanıtla #7 : Mayıs 28, 2009, 11:36:33 ÖÖ »
Başta şunu söylemek istiyorum başörtülüyüm ve bekarım hiç telaş etme gerek Allahın izniylede evde kalmam ;D ve beni beğenende bu halimi başörtümü tasdik edecek zaten tasdik etmeyenin benim hayatımda yeri yok..Hem açık bayanı alıp başörtü taktırıp İslami yaşatacağı ne malum ya diğer insan onu yoldan çıkarırsa sonuçta hepimizde nefis var ...Size bir kitapta okuduğum alıntıları yazıp yorumu bekar kardeşlerime bırakıyorum..

“Kadın dört meziyet için nikahlanır; Malı için, soyu için, güzelliği için ve dini için. Ama sen dindar olanı (’ın emirlerine riayet edeni) seç ki, elin bereketli olsun,evin huzurla dolsun.”

Hz. Peygamber (as)’ın evlilikle ilgili buyurduğu şu hadis–i şerife göre Müslüman’ın, evlilikte yine Müslüman kadını tercih etmesi sünnet kabul edilmiştir.

Yani Bakara suresindeki: “(Ey iman edenler) ’a eş tanıyan kadınlarla onlar iman edinceye kadar evlenmeyin.” (Bakara, 2/221) ayeti, Maide suresindeki: “...Kendilerine sizden önce kitap verilenlerden yine hür ve iffetli kadınlar dahi, siz onların mehirlerini verip nikah edince (size helaldir.)” (Maide, 5/5) ayetiyle hususileşmiş oldu.

Aile yuvası kurarken,genç erkek ve kızlar çok dikkatli olmalı,önce birbirlerini küfüv(İslamın koyduğu denklik ölçüsü)olup olmadığını araştırmalıdır

Çevrimdışı n_beyaz

• Yeni Üye
  • *
  • Bizlere İRTİCA dendi onlarasa MEDENİ!!!
Biz Kimle Evleneceğiz
« Yanıtla #8 : Mayıs 28, 2009, 11:40:19 ÖÖ »
yorumu mu konuyu ilk okuyunca yapmıştım ama bu durumu şuan bire bir yaşayan bir kişiyim erkek kardeşim 27 yaşında küçüklüğünden beri namaz lı edepli ahlaklı sohbetlerden,dini proğramlardan hiç bir zaman alakasını kesmeyen harama asla kafasını kaldırmamış bu zamanakadar ünvr mezunu öğretmen hiç kız arkadaşı olmamış biri ve abimle bana göre daha muhafazakardır ki bizde boş değiliz elhamdulilah...
gelin adayımız başı açık yazın denize gidip mayo giyen ailesinde kapalılara örümcek kapalı diye hitap edilen dinle imanla alakası olmayan bir ailenin tek kızı huy itibariyle sakin biri gibi görünsede  çok yol kat etmesi gerektiğini düşünüyorum
vel hasıl kardeşim bu kız ile evlenmek istiyor ve çok sevdiğini sölüyor biz ailecek saygı gösteriyoruz fikrine ama mantık olarak hiç uymadıkalrını çok sorun yaşayacakalrını düşünüyoruz
evimizde annem ve babam fikirlerimize hep saygı gösterdiği için onun bu fikrinede saygı gösteriyor
konuya gelince dindar olan erkekler kapalı kızlar la evlenmiyormuş evlende vardır elbette ama
ben birebir yaşıyorum yorum  yapamıyorum artık .Allah herkeze hayrılısını nasp etsin

size haddim olmadan bir tavsiyede bulunmak istiyorum..Kardeşinize Ahmed Şahin'in "Gençlik ve Evlilik" kitabını okumasını tavsiye edermisiniz?Kitapta kardeşiniz gibi bir kaç örnek var ve örneklerin sonu hep hüsran...

Çevrimdışı DER!N

• Yeni Üye
  • *
Biz Kimle Evleneceğiz
« Yanıtla #9 : Mayıs 28, 2009, 11:44:20 ÖÖ »
Bu kadar peşin hükümlü olmayın hiç de azımsanmayacak kadar çok örnekleri var çevremde.

İslami yaşayış tarzını sürdüren erkeklerin, dine uzak kızlarla evlenip onları çok da güzel İslam'a yakınlaştırdıklarını biliyorum.

Kimin kime vesile olacağı bilinmez. Şahsi görüşümdür ve  örnekleriyle de tespit edilmiştir.

Çevrimdışı CaSaMpY

• Yeni Üye
  • *
  • OsLeM
Biz Kimle Evleneceğiz
« Yanıtla #10 : Mayıs 28, 2009, 03:28:32 ÖS »
vala ben katılmıyorum yaa.. büyük şehirlerde durum böyle olabilir ama benm yaşadığım yerde (Tokat) erkekler genelde evlenecekleri bayanın kapalı olmasına özen gösteriorlar...

hatta burda kapalıysan ve yaş artık 20 veya üzeriyse tamam sen gelinlik kızsın demektir  ;D

kapalı oldugu için evlenemediğini düşünenler Tokat'a gelsin :D :D onlara 3 vakte kadar evlilik gözüküor  ;)..
« Son Düzenleme: Mayıs 28, 2009, 03:29:51 ÖS Gönderen: CaSaMpY »

Çevrimdışı L@vinya

• Yeni Üye
  • *
Biz Kimle Evleneceğiz
« Yanıtla #11 : Mayıs 29, 2009, 08:04:14 ÖÖ »

size haddim olmadan bir tavsiyede bulunmak istiyorum..Kardeşinize Ahmed Şahin'in "Gençlik ve Evlilik" kitabını okumasını tavsiye edermisiniz?Kitapta kardeşiniz gibi bir kaç örnek var ve örneklerin sonu hep hüsran...

öle bir durumdur ki kardeşime bun benzer kitaplar verdim okuması için malesef benim akıla ihtiyacım yok dedi
örnekler anlattım herkez aynı olmaz dedi.hayırlısı artık bu saatten bazı insanlar görerek yaşar ve anlar umarım onun için çok geç ve pişmanlık duyacağı bir karar olmaz

• Yeni Üye
  • *
  • ...
Biz Kimle Evleneceğiz
« Yanıtla #12 : Mayıs 29, 2009, 09:20:46 ÖÖ »
vala ben katılmıyorum yaa.. büyük şehirlerde durum böyle olabilir ama benm yaşadığım yerde (Tokat) erkekler genelde evlenecekleri bayanın kapalı olmasına özen gösteriorlar...

hatta burda kapalıysan ve yaş artık 20 veya üzeriyse tamam sen gelinlik kızsın demektir  ;D

kapalı oldugu için evlenemediğini düşünenler Tokat'a gelsin :D :D onlara 3 vakte kadar evlilik gözüküor  ;)..

haklısın canımm tokata ilk gittiğimde daha bekardım ananeimin kapıyı aşındırmışlar bi sümüklü resmim vardı kadının biri çalmış elden ele gezmiş :D sümüklü dediğime bakma tabi... bir sürü kişi istemiş ama kapalı olmak dini tam yaşamak demek değil. ben tokata çok gittim oradakilerde dinle alakalı olmayan insanlar bile başları kapalı zorunlu oldukları için bizim burada anlatılmak istenen konu bu değilki. ruhuyla ve bedeniyle Allaha bağlı bir insanın ruhuyla ve bedeniyle Allah a bağlı dengini bulması mevzudur...

Çevrimdışı L@vinya

• Yeni Üye
  • *
Biz Kimle Evleneceğiz
« Yanıtla #13 : Mayıs 29, 2009, 11:07:34 ÖÖ »

hatta burda kapalıysan ve yaş artık 20 veya üzeriyse tamam sen gelinlik kızsın demektir  ;D

kapalı oldugu için evlenemediğini düşünenler Tokat'a gelsin :D :D onlara 3 vakte kadar evlilik gözüküor  ;)..

bende tokatlıyım kapalı olmak güzel birşey ama hakkıyla kapalı olmak lazım benim çevremde ailemde akrabalarımda açık çk var hakkıyla kapalı olup yaşayanalrda beni kapalı olduğum için yada vasıflarım şudur budur diye sorunlar yaşayıp evlilik isteme konusunda bi sıkıntım olamdı ben namaz kılamayn biri bilegelip beni istemesin diye nam yapmıştım namaz kılan şahslar sadece o lütüfa erişip beni görmeye geldiler :D kısmet eşim evlendim
ama dediğimiz gibi bu yazı kapalı kızlaar evde kalcak kaygısı değil
farklı bir durumdan bahsediyor

• Yeni Üye
  • *
  • ...
Biz Kimle Evleneceğiz
« Yanıtla #14 : Mayıs 29, 2009, 12:01:48 ÖS »
ne kadar çok tokatlı olduk :) bende tokatlıyım :)

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek