Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
3.Haftanın Konusu:Duyguların Kontrolü

Gönderen Konu: 3.Haftanın Konusu:Duyguların Kontrolü  (Okunma sayısı 22994 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı deniz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #15 : Mart 29, 2010, 07:16:59 ÖS »
Doğru sözlü olmakla her düşündüğümüzü söylemek aynı olmasa gerek.Büyük zatlardan birinin söylediği gibi^Her söylediğin doğru olsun fakat her doğru her yerde söylenmez^

Çevrimdışı duaile

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Mart 29, 2010, 07:55:35 ÖS »

Duygularımı şimdiye kadar hiç kontrol altına al(a)madım, almak ister miydim onun cevabını tam olarak veremiyorum. Çünkü duygu kontrolu sağlandığında insan aslında eksik kalır...Kontrol ancak akıl yoluyla olur ama sevinç, hüzün, heyecan gibi duygular bence akılla yönlendirilemez.

Mesela değer verdiğim bir insan bana kendimi değersiz hissettirdiğinde ona karşı duygusal bir savunma geliştirerek ona karşı azalan bir değer ve sevgi hissiyle yaklaşmaya başlayabilirim ama şu varki asla kestirip atmam, atamam. Aklım beni bu konuda uyarsa da hissettiğim duyguların etkisinde kalmaya uzunca bir süre devam ederim...

Çevrimdışı gözyaşı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Mart 29, 2010, 08:31:18 ÖS »

Duygularımı şimdiye kadar hiç kontrol altına al(a)madım, almak ister miydim onun cevabını tam olarak veremiyorum. Çünkü duygu kontrolu sağlandığında insan aslında eksik kalır...Kontrol ancak akıl yoluyla olur ama sevinç, hüzün, heyecan gibi duygular bence akılla yönlendirilemez.

Mesela değer verdiğim bir insan bana kendimi değersiz hissettirdiğinde ona karşı duygusal bir savunma geliştirerek ona karşı azalan bir değer ve sevgi hissiyle yaklaşmaya başlayabilirim ama şu varki asla kestirip atmam, atamam. Aklım beni bu konuda uyarsa da hissettiğim duyguların etkisinde kalmaya uzunca bir süre devam ederim...

Benimki de hemen hemen aynı.Ancak akılla duygular beraber hareket edebilir bence.Yani genelde şöyle bir yargı vardır:Akılla duygular birbirine ters...Bence ikisinin de buluştuğu bir çözüm yolu her zaman vardır ve olması gereken de odur bence.Yani ne çok duygusal ne de çok akılcı.Her şey yerine göre kullanılmalı.Ve orta yol bulunmalı...Bizim özeliğimiz de mü'minler olarak orta yolda olmak...

Ben önceleri akılcı olmayı fazla başaramıyordum ancak yavaş yavaş akılla duyguları birleştirebiliyorum...Çok akılcı olduğum zaman da çok duygusal olduğum zaman da kendimi iyi hissetmiyorum...

Çevrimdışı Ç.Ö.Y

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Mart 29, 2010, 08:46:45 ÖS »
Tek zaafım vardı...bir tek o konuda kontrol edemezdim duygularımı ki onuda başardım Elhamdülillah!

Duygu kontrolü çok başka birşey...Kültürlü yahut kültürsüz olmakla alakalıdır.Eğitimli yahut eğitimsiz(Avam veya Avas ) olmakla alakası yok.Her halukarda incindiğin,sevindiğin konular farklı farklı da olsa oluyor.Misal; Avam'dan biri, kişilerin dünyalık sözlerine yahut herhangi bir kıyafete...V.B şeylere takıp kafayı sevinip, üzülebilirken;Havastan birinin aklını dünyalık kurcalamaz da dünya gidişatı,insanların halleri kurcalar...ve her ikiside kendince sebeblerden duygularına hakim olamayabilirler...Tabiki kendini terbiye etmeleri dahillinde her ikiside duygularının hakimi olabilirler.Yani eğitim değil kültüre bakar bu mevzu...

İlmi siyaset diye bir bilim dalı vardır ya hatta bununla alakalı kıssa da şöyle anlatılır:
12 yıl Dervişlik eğitimi almış bir zat isteğe bağlı verilen İlmi siyaset dersine ihtiyacı olmadığını düşünür ve oradan ayrılmak üzere hocasının elini öper...Hocası " " gel evladım 1 yılda şu eğitimi al" diye ısrar etsede itiraz eder ve ayrılır.
Uzun yolun ardından bir köyde konaklar ve namaz için camiye girer.Köyün çok sevilen vaaz veren imamını dinlemeye koyulur fakat imamın söyledikleriyle dinin alakası yoktur.Bunun üzerine duygularını kontrol edemeyip "bu imam yalan söylüyor işin aslı böyle değildir" der.Fakat imam severler adamı linç eder. ve biziim derviş İlmi siyaset dersi almamakla hata yaptığını anlar.Geri döner...1 yıllık eğitimin ardından hocasının elini öper ve dini tebliğ etmek üzere köyden ayrılır.
Tekrar yol üstündeki aynı köye varır.camiye girer ve başlar vaaz veren adamı dinlemeye.fakat söyledikleri yine dini istismar eder... Bizim derviş aldığı ders üzere  sinirlerine hakim olur ve ayağa kalkar, tüm cemaate seslenir;
"Ey muhterem imamın güzel cemaati!Hocanız mükemmel bir insan,öyle güzel laflar ediyorki...Onun bir tek tüyünü koparan cennetliktir" der.bu sözler üzerine cemaat tüy koparabilmek için  imamın üzerine saldırır....

Velhasıl eğitimli de olsa eğitimsizde olsa her kişinin ilgilendiği konular ayrı (kaldırabildikleri yük farklı)olduğu için hüznü, sevinci v.b duyguları muhakkak yaşayacaktır. fakat bunun  karşısında duygularını kontrol altına alarak verdiğin tepki önemlidir. ki asıl imtihan budur!Yüklenen yük karşısında nasıl tepki verdiğin...

Bu yüzden Rabbine yapılan ve söylenenlere karşı izleyeceğin siyaset ile özelindeki siyaset ayrı olmalıdır.bunu eğitimli yahut eğitimsiz her kültürlü insan (günümüzde başka şansı yoktur) kendisi geliştirecektir.

Çevrimdışı duaile

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Mart 29, 2010, 09:00:43 ÖS »

Benimki de hemen hemen aynı.Ancak akılla duygular beraber hareket edebilir bence.Yani genelde şöyle bir yargı vardır:Akılla duygular birbirine ters...Bence ikisinin de buluştuğu bir çözüm yolu her zaman vardır ve olması gereken de odur bence.Yani ne çok duygusal ne de çok akılcı.Her şey yerine göre kullanılmalı.Ve orta yol bulunmalı...Bizim özeliğimiz de mü'minler olarak orta yolda olmak...

Ben önceleri akılcı olmayı fazla başaramıyordum ancak yavaş yavaş akılla duyguları birleştirebiliyorum...Çok akılcı olduğum zaman da çok duygusal olduğum zaman da kendimi iyi hissetmiyorum...

Evet en doğrusu orta yolu bulmak gözyaşı...fazlasıyla haklısın ama bazen olmuyor ya da bana göre olmuyor, başaramıyorum, kolayca ağlıyorum kolayca gülebildiğim gibi...duygusal geçişler bende çok hızlı oluyor.Bazen en çocuk halimle söyleyecek kelime bulamadan sadece Allah a sığınıyorum, bazen de aklımda kelimeler sıralanmışken duygularıma onları kabul ettirmek çok zor oluyor...

Çevrimdışı gözyaşı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Mart 29, 2010, 09:06:08 ÖS »
abla o ben de de oluyor ve herkeste de olabilir.Önemli olan ondan sonrası.Ama ben şunu söyleyebiliyorum iyi ki de hemen ağlıyorum.İnsanlar beni güçsüz zannetseler dahi bu güzel bir şey.Çünkü insan rahatlıyor...Ağlayamadığım zamanlar kendimi hiç sevmiyorum...

Çevrimdışı İsra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #21 : Mart 30, 2010, 12:09:13 ÖÖ »
duygularımı o an çok güzel kontrol ederim soğuk kanlıyımdır ama kendimle baş başa kaldığımda su yüzüne çıkıyor herşey ve yıpranma payı en çok bana düşüyor biriktirdiklerim sonradan çıkıyor çoğu kez pişman olmuyorum ama üzülmemekte elimde olmuyor malesef....

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« Yanıtla #22 : Mart 30, 2010, 10:33:58 ÖÖ »

duygu kontrolu sağlandığında insan aslında eksik kalır..Çok güzel ifade etmişsin tamamıiyle katılıyorum sana.

Duygularımı şimdiye kadar hiç kontrol altına al(a)madım, maalesef ben almak durumunda kaldım...çok pişmanım,çok şeyler kaçırdığımı düşünüyorum.

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« Yanıtla #23 : Mart 30, 2010, 10:37:52 ÖÖ »

"Ancak akılla duygular beraber hareket edebilir bence" Ben senin gibi düşünmüyorum.Akıl başka bir yöne duygular ise bambaşka bir yöne çekiyor insanı.Belki birleştiğinde güzel sonuçlar veren durumlar olabilir ama her sorun için aynı şey geçerli değildir bence.Öyle şeyler vardık ki içine mantık girince büyüsü bozuluyor.

Çevrimdışı lalegül

• Yeni Üye
  • *
  • Vazgeçilmez olmadığını kabul et...
« Yanıtla #24 : Mart 30, 2010, 10:49:55 ÖÖ »
her zamanki gibi güzel bir konuya deginmişsiniz ...aynı zamanda yorumlarda çok güzel ,hepsi birbirinden degerli...ben bu güne kadar her zaman duygularımı konturol edenlerdenim,aklım ve mantıgım her zaman duygularımın önüne geçmiştir...ama bazan hayatı deli dolu yaşamak lazımmış ben bunu ögrendim hayattan...
bencede akıl ve duygular birbirine ters,asla aynı hareket etmezler ...bazan istisnalar olabilir ama...bence mantıklı olalım ama duygularımızıda görmezden gelmeyelim ....

Çevrimdışı Jackif

• Yeni Üye
  • *
  • 21 Gram..
« Yanıtla #25 : Mart 30, 2010, 01:26:15 ÖS »
bazı zamanlar duygularımı kontroL edemiyom.. evet herkes bazen çocuk gibi davranır.. oLgunlaşmamıştır bazı şeyLer ondan
çocuk gibi davranma diyoz neden çünkü çocuk da bazı şeylerr oturmamıştır nasıl davranacağını biLmez.. deneme yanıLma
yoLuyla öğrenir ondan doLyıdır ki bişey yaparken tutarsız davranıyosak oLgun davranmıyosak çocuk gibi davrandı derler
evet bu söz çoğu zaman kırıcı oLur karşı taraf için.. çünkü kimse çocuk gibi kaaLe fazla aLınmamazLık istemez..

mükemmel oLma konusunda ise insan mükemmeLi arzulamaLı ama mükemmel olamayacağın ıda biLmeLi..
mükemmeLi arzulama bizi sürekLi daha iyi bi insan oLma peşinde koşturur.. ama mükemmeL değiL diye de üzüLcek değiL..
insan kendini sevmeLi buLunduğu ortam ısevmeLi. .sevdikçe mutLu oLur içi rahat eder.. koptukça uzaklaştıkça ayrı düşer kızdıkça..

insan içinde geLdiği gibi davranmaLı.. öyle insanlar beni sevsin diye hareket ederse, miLLeti tatmin etmek zordur
sürekLi daha fazLa isterLer.. bunla da başa çıkmak imkansız gibi bişey.. ama kendi gibi oLursa seven sever sevmeyen sevmez..
Tarkanın dediği gibi ''başkası oLma kendin oL, böyLe çok daha güzelsin''.. şu günLerde ne3 kadar çok hasretiz kendi oLan insanlara..
herkesin roL yaptığı bir ortamda.. herkes beni sev beni sev diyo beni daha çok sev diyo bunun için de eLinde ne varsa kuLlanıyo..
ama herkes beni sevecek diye bişey yok.. zaten herkesin de beni sevmesini bekLemiyorum da.. herkes sevmesin de :)

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« Yanıtla #26 : Mart 30, 2010, 01:48:09 ÖS »
her zamanki gibi güzel bir konuya deginmişsiniz ...aynı zamanda yorumlarda çok güzel ,hepsi birbirinden degerli...ben bu güne kadar her zaman duygularımı konturol edenlerdenim,aklım ve mantıgım her zaman duygularımın önüne geçmiştir...ama bazan hayatı deli dolu yaşamak lazımmış ben bunu ögrendim hayattan...
bencede akıl ve duygular birbirine ters,asla aynı hareket etmezler ...bazan istisnalar olabilir ama...bence mantıklı olalım ama duygularımızıda görmezden gelmeyelim ....

Teşekkür ederiz güzel yorumun için.
İşte bu;"bence mantıklı olalım ama duygularımızıda görmezden gelmeyelim ...."

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« Yanıtla #27 : Mart 30, 2010, 01:58:05 ÖS »
bazı zamanlar duygularımı kontroL edemiyom.. evet herkes bazen çocuk gibi davranır.. oLgunlaşmamıştır bazı şeyLer ondan
çocuk gibi davranma diyoz neden çünkü çocuk da bazı şeylerr oturmamıştır nasıl davranacağını biLmez.. deneme yanıLma
yoLuyla öğrenir ondan doLyıdır ki bişey yaparken tutarsız davranıyosak oLgun davranmıyosak çocuk gibi davrandı derler
evet bu söz çoğu zaman kırıcı oLur karşı taraf için.. çünkü kimse çocuk gibi kaaLe fazla aLınmamazLık istemez..

mükemmel oLma konusunda ise insan mükemmeLi arzulamaLı ama mükemmel olamayacağın ıda biLmeLi..
mükemmeLi arzulama bizi sürekLi daha iyi bi insan oLma peşinde koşturur.. ama mükemmeL değiL diye de üzüLcek değiL..
insan kendini sevmeLi buLunduğu ortam ısevmeLi. .sevdikçe mutLu oLur içi rahat eder.. koptukça uzaklaştıkça ayrı düşer kızdıkça..

insan içinde geLdiği gibi davranmaLı.. öyle insanlar beni sevsin diye hareket ederse, miLLeti tatmin etmek zordur
sürekLi daha fazLa isterLer.. bunla da başa çıkmak imkansız gibi bişey.. ama kendi gibi oLursa seven sever sevmeyen sevmez..
Tarkanın dediği gibi ''başkası oLma kendin oL, böyLe çok daha güzelsin''.. şu günLerde ne3 kadar çok hasretiz kendi oLan insanlara..
herkesin roL yaptığı bir ortamda.. herkes beni sev beni sev diyo beni daha çok sev diyo bunun için de eLinde ne varsa kuLlanıyo..
ama herkes beni sevecek diye bişey yok.. zaten herkesin de beni sevmesini bekLemiyorum da.. herkes sevmesin de :)

Konu "Duyguların kontrolü" yorumcu "Jackif" ??  ???

Yani Jackif istediğin zaman çok ciddi olabiliyorsun ama çoğu zamanda hayatı tiye alıyorsun sanki...şimdi senin gibi bir geçek varken başka örnek aramaya ne luzum var diye düşünüyorum. :)

Yanlış anlama bu bir hakaret değil tam tersi duygularını istediğin gibi yönlendiriyorsun yada karşı tarafa onu bire bir yansıtıyorsun...Buda bir meziyettir. ;)

Bazen nabza göre şerbet vermek gerekirya bende onu yapamıyorum.Birşeye kızdıysam bitti herşey(kötü bir huy ama öyle).Sende bunu görmüyorum mesela...

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« Yanıtla #28 : Mart 30, 2010, 02:07:37 ÖS »
Duygu kontrolü çok başka birşey...Kültürlü yahut kültürsüz olmakla alakalıdır.

Ben buna katılmıyorum...Konuyu nasıl buraya bağladın anlayamadım inan.Neye göre kültürlü?Her okuyanı kültürlü sayamayacağımız gibi hiç okuma imkanı olmayanlarıda cahil göremeyiz...Ki bunu duyguyla bağdaştıra mıyorum doğrusu.

Çevrimdışı Jackif

• Yeni Üye
  • *
  • 21 Gram..
« Yanıtla #29 : Mart 30, 2010, 02:08:38 ÖS »
hmmm :) hangisi daha iyi ki.. arada ciddi oLmak mı arada espiriLi oLmak mı :?
yok kızmadım kızmadım da ben senin her soruna cevap vermeye çaLıştım yaa ondan
>tabiki de bazen biz de kendimizi kaybediyoz en ufak şey de herşeyi siLiyoruz ama
bu doğru değiL tabiki de.. kimse mükemmeL değil ben bile düşün artık :) :)
siLme kimnseyi yaa hemen yazık.. yoksa bi gün seni de başkası siler bundan kork bari..

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek