Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
HAFTANIN KONUSU: Türkiyede Kadın Erkek Eşitliğini Tartışıyoruz

Gönderen Konu: HAFTANIN KONUSU: Türkiyede Kadın Erkek Eşitliğini Tartışıyoruz  (Okunma sayısı 18484 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahaday

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #30 : Mart 23, 2010, 12:38:55 ÖS »
KeRvAnCaN

Alıntı

Göröcü usulüne gelince güzel bir ader diye düşünüyorum

Dediniz peki bu görücü usulü evliliklerde eşler bir birlerini tam tanıyamama sorunu yaşanıyor gördüğüm kadarı ile birçok şey evlenince anlaşılıyor adam içki içiyor kumar oynuyor vs vs .

bu yönden kötü bir tarafı yokmudur sizce?
Arkadaşlar
görücü usulü denilen mevzu, kelime anlamı olarak algılanıp yanlış değerlendirilmektedir.
Olayın özü şudur :
her iki gencide tanıyan bir aile , erkek damat adayıyla, bayanlar kız adayıyla muhatap olarak konuyu açarlar aileler görüşür, gençler ailelerin izniyle görüşür konuşurlar, gerekli araştırmalar yapılır düğün olur.
Yada büyükler , evlilik çağı gelmiş olan erkek yada kız hakkında tanıdıkları güvendikleri kişilere bahsederler onlarında o özelliklerde birisiyle geçineceğini düşündükleri damat yada gelin adayı varsa ailelere böyle böyle birisi var diye bahsedilerek, aracı aileler vasıtasıyla yine aileler ve gençler tanıştırılır anlaşırlarsa evlenirler.
Yani olayın tek farkı, günümüzde adına "flört" yada "erkek-kız arkadaşlığı" "sevgili" denilen mevzular olmadan, erkek ve kızın aracılar vasıtasıyla direk evlilik maksadıyla görüşmeleridir.
Olayı bir çok kişi hiç birbirini görmeden yada araştırma yapmadan evleniliyor gibi algılıyor, eger eşlerden birinin kötü bir huyu varsa demekki karşı aile araştırmasını tam manasıyla yapamamış demektir.

Çevrimdışı Ç.Ö.Y

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #31 : Mart 23, 2010, 01:06:24 ÖS »
haklısın ahaday kardeşim sonuna kadar katılıyorum . görücü usulü sağlıklı bir metod olmasaydı Efendimiz hiç tavsiye edermiydi üstelik.ama
Alıntı
eger eşlerden birinin kötü bir huyu varsa demekki karşı aile araştırmasını tam manasıyla yapamamış demektir.
bu nasip meselesi işin içinde birde imtihan var direk aileleri suçlayamayız.

bu konuların hepsi tam can alıcı konular olarak gösterilmiş mevzular.Bu şekilde bizim kendi dinimizi sorgulamamızı istiyor birileri yıllardır....Ve en büyük hataya düşüp dinimizin emirlerine karşı çıkar olduk....okuyup, öğrenmek farz oldu herkese artık bu devirde...

tebrik ederim yolcu abi iyi toparlamışsın.

Çevrimdışı duaile

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #32 : Mart 23, 2010, 01:14:05 ÖS »

Yıllardır güncelliğini kaybetmemiş konulara değinmişsiniz, teşekkürler YOLCU :)

Kadın erkek eşitliği var mıdır?

Kadın ve erkek gerek aile içinde gerekse toplum içinde eşit düşünülemez. Aile boyutunda geçimi sağlamada birincil sorumluluk erkeğindir ve bu sorumluluk kadının tek başına yerine getiremeyeceği, getirse bile tam manasıyla üstesinden gelemeyeceği şekildedir. Örneğin bir kadın eşinden ayrılmışsa ya da eşi bazı istisnai durumlardan dolayı çalışamıyorsa hem çocukların sorumluluğu hem de evin geçimi kadının üzerindedir, hal bu olunca kadın hem evin erkeği oldum hem de çocuklarımın anne baba rolünü ben üstlendim der ve bu da yapısı gereği kadının erkeğe göre daha erken yıpranmasına sebebiyet verir.

Toplum içinde de kadın ve erkeğin en eşite yakın bir yerde bulunabilecekleri tek konu hukuk kurallarının devreye girdiği noktada olur ki o bile tam manasıyla sağlanamaz. Tabi tüm bunlar kadının zayıf karakterli, erkeğin ise daha sağlam karakterli olduğundan ileri gelmez. Bedensel farklıklıklar, kadının aile içindeki rolü, kadının toplum içindeki yeri kadını erkeğe göre daha fazla korunmaya ve gözetilmeye doğru götürür. Ailenin geçimi, çocukların bakımı gibi konular biyere bırakılırsa bir erkek bir konu hakkında karar verilmesi gerektiğinde eşinin de görüşünü mutlaka almalıdır.Fikir verme, yol gösterme anlamında kadınların daha alternatif fikirler ortaya koyabildikleri gözardı edilemez.

Kadınlar hor görülüyor mu?

Kadınların hor görüldüğü aileler maalesef hala var. İslamda kadın her yönüyle değerlidir ama hayata geçirme konusunda bazı değerler kadını fazlasıyla değersiz hale getiriyor. Günümüzde çoğu kadın bir meslek sahibi olmayı, ayakları üzerinde durmayı erkeğe karşı bir egemenlik kurabilirim düşüncesiyle yerine getiriyor ve benim de bir maaşım olursa sosyal haklarım olursa eşim beni ezemez, hor göremez görse bile kendimi ezdirmem gibi durumlar ortaya çıkıyor. Zorunluluk arzeden sorumluluklar hariç kadının iş hayatında yer almasına ve birçok konuda hor görülmesine sebep maalesef erkekler oluyor..Bu konu bence çok derin:) uzunca konuşulması gerekir..

Görücü usulü evliliklere karşı mısınız?

Evlilik çok boyutlu bir kavram ve bizzat kader kısmet diyorum. Kişinin eşini seçmesi kendi iradesiyle olabileceği gibi kader boyutu daha farklı anlamlar yükleyebiliyor evliliğe, görücü usulüne karşı değilim ancak her şeyin de hayırlısı...

Başörtüsü sizce nasıl çözülür?

Başımızın örtüsü her şeyden önce dinimizin bir gereğidir ancak günümüzün modern (!) anlayışı karşısında başörtüsü İslamı gereği gibi yaşamak istemek şeklinde anlaşılmıyor ne yazıkki, ya siyasi bir simgeyi, ya geri kafalılığı (!), ya ailevi bir zorunluğu ya da bir özentiyi temsil ediyor...öyle ki her insanın çevresinde bunlara örnek verebileceği birileri mutlaka vardır.

Yakın zamanda şahid olduğum bir örnek, ufak tefek ev gereçlerinin satıldığı bir mağazada çalışan örtülü bir kızkardeşimiz sözde çağdaş bir bayan tarafından sorgulanır derecede eleştirilmiş,  -senin ne güzel bir yüzün var, bu yaşta neden başörtüsü takıyorsun, sizi kullanıyorlar şeklinde yorumlar yapmış, eğer o sırada orada olsaydım söyleyecek sözlerim vardı ama denk gelmedi...Yakın çevremden tanıdığım evli bir abla şu an uzun yıllardır taşıdığı başörtüsünü, iş hayatına girebilmek için çıkarmayı düşünüyor, bu çok üzücü...

Başörtüsü Kur'an-ı Kerim'de geçmiyor diyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Başının örtüsüyle ve giyim şekliyle tesettüre tam anlamıyla riayet eden bir bayan neden çağ dışı oluyor??, günümüzde herşey reklamla idare edilir oldu, bir araba firmasının tanıtımını bayanlar yapıyor, bir başka üretici firmanın temsilcilik görevi yalnızca sözde çağdaş bayanlara veriliyor...Bana göre kadın asıl bu şekilde hor görülüyor ve kullanılmış oluyor..

Kadın da erkek gibi sosyal bir varlık, eğer zorunluluğu yoksa iş hayatında yer almamalı ve erkek de eşini mağdur durumda bırakmamalı, eğer geçim sıkıntısı varsa kadın, başının örtüsüyle, tesettürüyle uygun bir işte çalışabilir ve bu eşler arası karara bağlı olmalıdır, bir karşı çıkış şeklinde aile huzurunu bozacak nitelikte olmamalıdır. İnsanlar yetinmeyi bilse, eşler birbirini hor görmeden aile saadeti sağlanabilse tüm bu karmaşalara da gerek kalmaz...

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« Yanıtla #33 : Mart 23, 2010, 01:16:47 ÖS »
eger eşlerden birinin kötü bir huyu varsa demekki karşı aile araştırmasını tam manasıyla yapamamış demektir.

Herşey tamamda buna katılmıyorum...Öyle zamanlar oluyorki çok yakınımızda ki insanları bile tanımakta zorluk çekiyoruz...

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
« Yanıtla #34 : Mart 23, 2010, 01:45:29 ÖS »
Peki Ezgilim bir erkek kadını niçin döver acaba neden dövme gereği hisseder döven erkekler için neden böyle birşeye gerek duyar sizce?

Kendi  ezikliğini gizlemek için  aciz yapısını tek dayanağı olan gücüyle göstermeye çalışan erkekler eşlerini dövme eğilimi gösteriyor akıllarını sadece beden ve güç olarak algılayan erkekler eşlerine bu tür davranışlarda bulunuyor  ...

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
« Yanıtla #35 : Mart 23, 2010, 01:48:15 ÖS »
Çöy arkadaşım boya badana musluk tamiri demişsin benim bulunduğum ortamı görsen böyle demezdin kadınlar şu an yapamadıkları tek şey var afedersiniz onada mümkün değil yazamam ... badanamıza varana kadar kendimiz yapıyoruz sigortaları kendim tamnir ettim ve burada öyle bunlar ağır işler değiller artık... bayan elektirikçimiz  araba tamircimiz hurdacımız atölye sahipleri hepsi bayan ne eşitliği o zaman eşitlik çoktan bozulmuş olmamış mı ???

Ezgilim

peki şuan rahatça internetten faydalanıyorsunuz istediğiniz saat peki bu size eşinizin sağladığı bir imkan ve olanak değilmidir

evet eşimin sağladığı bir olanak fakat yetişme tarzım ailemde ki imkanlarım belliydi ya evlenmiyecekti benimle ya daher istediğimi yapmak zorundaydı .. Şu an ben tüm herşeyimden vazgeçtim özgürlük kısıtlama  diyelim buna tek kullandığım özgürlük internet telefon .. Şuan için yetiyor yetmediği yerler mutlaka olacaktır ..

Çevrimdışı ahaday

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #36 : Mart 23, 2010, 01:48:38 ÖS »

Herşey tamamda buna katılmıyorum...Öyle zamanlar oluyorki çok yakınımızda ki insanları bile tanımakta zorluk çekiyoruz...
Alıntı yaptığım mesajda yazılan eğer içki içiyorsa kumar oynuyorsaya cevap olarak yazdım, içki içen kumar oynayan kişi elbette bilinir ne olduğu etrafında....
Yoksa tabiki dediğinizde haklısınız kimsenin içini bilemez kimse...

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« Yanıtla #37 : Mart 23, 2010, 02:41:34 ÖS »
Sevdiğim bir büyüğüm vardı kulakları çınlasın 60-65 yaşlarında...

Eşinin sürekli içki içmesi aralarında hep sorun olmuş ama nasıl sabırlı teyzem anlatamam....

Birgün konuşuyoruz yine;nasıl karar verdiniz evlenmeye hiçmi araştımadınız dediğimde(zaten ayrı şehirlerde yaşıyorlarmış) uzaktan akrabamız o kadarda kefil oldularki dedi...Birde bana içiki içimez dediler meğer su içmezmiş demesinmi....

Demem o ki ailelerde hiç masum değiller.

Çevrimdışı ikranur

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #38 : Mart 24, 2010, 11:02:36 ÖÖ »
geçenlerde kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı eğitimnde görevliydm bilmedğmz o kadar olaylar var ki kadınlarımız ne sıkıntılar çekiyormuş meğer... Ben kadın erkek eşitliği olduğuna inanmıyorum. tamam erkek herzaman biraz daha ön saflardadır ama bu demek değildir ki kadın ezilmek zorunda çalışan ev hanımı hiç farketmio  şiddet heryerde herşekilde...

Çevrimdışı gözyaşı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #39 : Mart 25, 2010, 05:20:46 ÖS »
Sizce Kadın Erkek Eşitsizliği Varmıdır

Vardır veya yokturdan ziyade olmalı mıdır sorusuna cevap vermek istiyorum.Bence Kadın vew erkeğin her koşulda eşit olması adaletli bir davranış değildir.Çünkü kadın ve erkeğin gerek fizyolojik gerekse psikolojik yapısı bir değildir.Kadın ve erkek her şeyi aynı oranda yüklenemez.Çünkü yaratılış özelikleri farklıdır.Bu manada kadın ve erkeğin eşit olması adil değildir.çünkü eşitliğin yapıldığında adil olabilmesi için aynı koşullarda,aynı özellikte olan maddelerin eşitlenmesi gerekir.Fakat böyle bir şeyden söz edemeyiz.Mesela bir erkek 50 kg lık bir çimentoyu kaldırırken belki çok az zorlanır.Ama bayan 50 kg lık bir çimentoyu yüklenmek istese çok çok zorlanır.
Veya şöyle düşünün bir öğretmensizin ve çalışan öğrenciye de çalışmayana da aynı notu veriyorsunuz.Bu eşit olur ancak adil olmaz...

« Son Düzenleme: Mart 25, 2010, 05:35:28 ÖS Gönderen: gözyaşı »

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« Yanıtla #40 : Mart 25, 2010, 05:39:17 ÖS »
Farklı bir bakış açısı seninkisi tabii...

Yazdıklarını okuyunca anladımki kadınlara çok fazla sorumluluk yükleniyor bizim ülkemizde ama yüklenen sorumluluk kadar değer veriliyor mu hayır.

Çevrimdışı gözyaşı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #41 : Mart 25, 2010, 06:00:29 ÖS »
Kadınlar hor görülüyormu?
Hor görülüyor.Hemen hemen  her kesimde var bu.

* Görücü Usulü Evliliklere Karşımısınız?

karşı değilim.Çünkü İslamiyete en uygun hangisiyse o şekilde yapılmalı.Görücü usulü yanlış anlaşılmasın.Görücü usulü diye bildiğimiz normalde erkek tarafı kızı araştırır.Bunun üzerine gidip o tarafla görüşürler.kız tarafı da erkeği  güzelce araştırır dinine bağlı mı deği mi ,çevrede nasıl bilinir.Ailesi nasıldır güzel bir araştırmanın ardından kebul edilecekse edilir...Ben evlenecek kiişlerin çok fazla görüşmesinden yana değilim.Ne de olsa haram sonuçta...

Başörtüsü sorunu sizce nasıl çözülür?

Bu konuda dua ile ablamın ifadelerine katılıyor ve onu içten bir şekilde tebrik ediyorum....+10

Bu soruya verilen bence çözülmez cevaplarına üzüldüm açıkcası.Çünkü bizler bu sorun çözülmez diyip kestirip atıyoruz.Kendimize şu soruyu sormalıyız.Bu sorunun çözülmesi için bizler ne yaptık?Veya bu sorun ortaya çıktığında böyle bir uygulama yapamazlar demedik de şimdi neden bu sorun çözülmez diyoruz?Bizler yani halk bunu en başından kabul etmeseydi,Köklü bir direniş verilseydi bu kadar büyür müydü sizce?Bize hep halk güçsüzmüş baştakiler çok güçlüymüş gibi gösteriliyor.Ancak esas güçlü olan halktır.Halkın sindirmediği hiç bir şey bu millete kabul ettirilememiştir.Ancak biz DİRENME  varken bunu göze alamamış ve bu yüzden de kaybetmeye,sindirilmeye mahkum olmuşuz...
Yıllarca herkes baştakiler yaptı,bizim de çalışıp başa geçmemiz lazım.Başa geçip değiştireceğiz dediler ve sırf bunun için başlarını açarak okuduklarını söylediler....O kadar yıldır başa geçen onca örtülü ablamız varken niçin hala hiç bir şey değişmedi?Çünkü hedef doğruda olsa rota yanlıştı...Taviz vererek,bu sorunu önleyemeyiz...Bir abim var.o hep der ki:Kumar oyna onunla cami yaptır...Bu da tıpkı ona benziyor.İnsanları değiştirmek içn ,sorunu kaldırmak için başımızı açarak okumamız AsLa bir çözüm olamaz.Bizler direnmeliyiz,mücadele etmeliyiz...Ama şu an bu  konu öyle bir hale geldi ki insanlar bırakın direnmeyi başlarını açmış olmanın sızısını bile duymuyor.Sanki sorun kalkmış gibi,böyle olması normalmiş gibi davranıyor herkes... :'(
hep söylediğim bir şey vardır bir günahın açıkça yapılmasından daha kötü olan şey bunu toplumun normal karşılamasıdır.Artık kimse bize BAŞINI AÇARAK NASIL OKUYORSUN? diye sormuyor.Yaptığımızın -bırakmayı yapamasak bile-- kötü olduğunu hatırlatan hiç kimse yok... :'( :'( :'(

Bir şeyleri değiştirmek istiyorsak önce kendimizden,düşüncemizden ve eylemlerimizden başlamalıyız.Ve neler yapabileceğimizi denemeden biz yapamayız dememeliyiz...
Bu konu benim içmi kanatan bir konu...Daha söylenecek çok fazla şey var...Ancak şimidlik bu kadar yazabiliyorum... :-X :-X Selametle...

Çevrimdışı gözyaşı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #42 : Mart 25, 2010, 06:02:44 ÖS »
Farklı bir bakış açısı seninkisi tabii...

Yazdıklarını okuyunca anladımki kadınlara çok fazla sorumluluk yükleniyor bizim ülkemizde ama yüklenen sorumluluk kadar değer veriliyor mu hayır.

bence de değer verilmiyor.Ancak bu da insanların islamı bilmemesinden kaynaklanıyor bence ablacım...Yoksa Peygamber efendimizin kadına verdiği değere bakınca o kadar harika ki...Ama maalesef bilinmiyor.İslamın bilinmediği ataerkil bir toplum olduğumuz için böyleyiz.Oysa İslamı bilen toplumlar anaerkildir...

Çevrimdışı manolya

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #43 : Mart 25, 2010, 07:57:34 ÖS »
kadın erkek eşit deyildir eşit olsaydık hepimiz erkek yada hepimiz kadın olurduk ama fikirler eşit olmalı bizim evde fikir ayrılığı yoktur ama kadın kadındır erkek erkektir önemli olan bizim evde ki gibi fikirler eşit olur kadın erkek birbir lerine yardıcı olmalıdır ayrıca sevgi saygı fikir birliyi yardımlaşma ben buna eşilik derim emeyine sağlık

Çevrimdışı Jackif

• Yeni Üye
  • *
  • 21 Gram..
« Yanıtla #44 : Mart 26, 2010, 01:46:16 ÖÖ »
Bi kere eşitLik konusunda çöy'e katıLıyorum.. Burda eşitLik oLamaz hiç bi yerde eşitLik oLamaz..
oLacak şey adaLettir, kadın erkek adiL oLsunlar biribirine yeter.. eşit oLamaz çünkü fıtratlarımız başka
düşüncelerimiz başka olaylara bakışımız başka anlayışımız başka yorumlarımız başka giyimimiz kuşamımız
oturuşumuz kaLkışımız topLum içindeki davranışLarımız başka, namazımız bile başka..
Bu kadar başkaLıkLar içinde eşitLik nasıL oLacak.. eşitLik yerine adalet dense daha doğru oLur.. Bunu da
isLam vermiştir kadına söke söke aLmak hakkıdır onun.. Aynı şekiLde erkeğin de söke söke aLmak hakkıdır hakkını..

kadınların hor görüLmesi meselesi maalesef hepimizin canını sıkıyor.. Ama işin doğrusu şu günlerde erkekLer horlanıyor..
Bunun o kadar çok şahidi oLdum ki, erkek o kadar çok aLttan aLıyo ki bana dokunuyo bunLar.. İslam dini evin reisLiğini
erkeğe vermişken kadının bunu kullanması erkeğin sürekLi aLttan aLması erkeğe en büyük hakarettir bence..

Görücü usuLe karşı değiLim, çıkarak severek gezerek tozarak evlenme konusunda kadın da erkek de o kadar kuLlanıLıyo ki
sonunda taraflar kendi iffetinden şüphe eder utanır hale geLiyo hak katında da haLk katında da kendi gözünde de..
Ben ondan dolayı görücü usuLü daha doğru buLuyorum.. Ama ötekine de karşı değiLim oLabiLir
becerebilen yapsın, nefsine güvenen yapabiLir neden olmasın..

başörtüsü sorunu da çözülecek başka çaresi yok, zamanla bu toplum herşeyi çözer.. ama zamana ihtiyaç var.
anayasa değişikliği ile belki çözülür belki başka şekilde çözülür ama çözülür 3-5 yıl içinde kesin çözülür..
gerçi başörtüsünden dolayı artık okumayan çok az insan kaldı, kimseyi zan altında bırakmak istemiyorum ama
başını açmak adiyattan sayılıyor artık sorun olmuyor, bacılarmızı vicdan azabı çekmiyor gibi çok şenler okulda..

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek