Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Kur'an Öğreniyorum Ders-2(Harflerin Doğru Telaffuzu)

Gönderen Konu: Kur'an Öğreniyorum Ders-2(Harflerin Doğru Telaffuzu)  (Okunma sayısı 6953 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« : Haziran 09, 2010, 10:05:15 ÖÖ »
Evet arkadaşlar ilk dersinizde "Harfler"i öğrendik.Umarım Harfleri ezberlemişsinizdir çünkü ezberlemedikce yol kat edemeyiz.

İlk dersi kaçıran arkadaşlar buyurun buradan; https://www.tesetturforum.gen.tr/kuran-ogreniyorum-ders1harfler-t32298.0.html

İkinci dersimizin konusu "Harflerin Doğru Telaffuzu".Bu notları özenle okuyun uygulayın lütfen.İlk dersimizde sizlere bir program önermiştim bu derste bu program çok yardımcı olacaktır size...Programı indirmeyenler buradan indirebilirler.

İndirmek için: Tıklayın..

Gelelim bugünkü dersimize;

Harflerin Doğru Telaffuzu

Tecvid güzel okumak demektir arkadaşlar. Bunun ilk şartı da harflere hakkını vererek, doğru ve yerinden telaffuz etmektir. Özellikle birbirine benzeyen bazı harfler vardır. Bunları karıştırmamak gerekir. İnce ve kalın seslilere dikkat etmek gerekir.

Kalın Sesli Harfler:

ح خ ر ص ض ط ظ ع غ ق  harfleridir.

Benzer Harfler:

ا ع  Elif  ا  harfi ince "e" sesi verir.
Ayn ع ise boğaz sıkılarak çıkarılan "a" sesi verir.

ط ت -Te ت ince, Tı ط ise kalın seslidir. "Telefon" derken ت yi, "tabak" derken ط yı kullanırız.

ث س ص - Baştaki ث peltek yani dil ucu iki diş arasından dışarı çıkarılarak telaffuz edilir. س ise normal ince "s" harfidir. ص ise ağız dolusu kalın bir "sa" sesi verir.

ح خ ه -Elifbadaki sırasıyla ح kalın bir "ha"sesi çıkarır. "hac"daki gibi. خ ise hırıltılı, adeta boğazı yırtarak çıkan bir "ha" sesidir. ه ise ince "h" sesi verir. Hece'deki gibi.

د ض -Dal د harfi "dede"deki "d" sesidir. Dad ض harfi ise dilin ucu sağ veya sol avurda hafifçe değerken çıkarılan "d" sesidir. Bu seste "d" ile "z" arası bir ses çıkar.

ز ظ ذ -Baştaki ذ peltek ze denir.
Aynı ث harfinde olduğu gibi dilin ucu alt ve üst dişlerin arasında olduğu halde çıkarılan "z" sesidir. ز ise ince ve keskin "z" sesidir. ظ kalın ve tok bir "z"dir. "zalim" derken çıkan z gibi.

ق ك -Kef ك ince "k" sesidir.
Kaf ق ise kalın "k" sesidir. İngilizcedeki Q harfinin karşılığıdır.

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar.Bir sonraki dersimizin konusu "Harflerin Çıkış Yerleri ve Okunuşları"...

Çevrimdışı Yara ßenim

• Yeni Üye
  • *
  • Tükendim YaresulAllah
« Yanıtla #1 : Haziran 09, 2010, 10:12:24 ÖÖ »
Allah razı olsun

Çevrimdışı sahra cold

• Yeni Üye
  • *
  • ........
« Yanıtla #2 : Haziran 15, 2010, 08:57:25 ÖS »
Ecmain inşeAllah... :ggg

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 20, 2010, 02:48:18 ÖÖ »

د ض -Dal د harfi "dede"deki "d" sesidir. Dad ض harfi ise dilin ucu sağ veya sol avurda hafifçe değerken çıkarılan "d" sesidir. Bu seste "d" ile "z" arası bir ses çıkar.

ز ظ "...

Emegın ve harcagın zaman için Allah razı olsun sahra.. Inseallah bılmeyenler için öğrenmeye vesıle olur bu çalışmalar..

Burada değinmemiz gereken önemli bir mevzu var.. Yıllardır Kuran kursalarında ''dad'' harfinin z ile karışık çıkması gerektıgı anlatılmıştır.. Oysa ki bu çok yanlış bir anlatımdır..
Arapça bilen kardeşlerim ne demek istedığimi çok daha net anlayacaklardır..Arapçada ufacık bir yanlış telefuz kelimeyi mana itibariyle tamamen değiştirmektedir..

Örneğin ; Fatiha suresınde ; ''veleddalin..'' Burada ki dad eğer z ile karışık söylenirse ''gölgelenen'' manasına geliyor, oysaki dad oldugu gibi ve kalın olarak çıkarılmalıdır. Bu şekilde ''sapkınlık, sapıklık'' manasına gelmektedir..

Bu yüzden Dad harfi dad şeklinde çıkarılmalıdır.. Kalın bir şekilde sadece dad..

Bu konunun üzerinde inşeallah çok durulmalı, gerekirse araştırılmalı, ve mutlaka yayılmalıdır..

Selametle

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek