Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Kına Out

Gönderen Konu: Kına Out  (Okunma sayısı 1472 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı :)sevde:)

• Yeni Üye
  • *
Kına Out
« : Ekim 19, 2008, 03:30:08 ÖS »
Rahmetli ninem ellerine ayaklarına kına yakardı. Hem şimdikiler gibi sadece avuç içine değil parmaklarına ve avucunun tamamına yakardı. Turuncu elleri ve ayakları ile; bembeyaz yaşmağı öyle güzel yakışırdı.

Gerçi elini öperken kınanın kokusu biraz bana garip gelirdi ama gene de severdim kınayı. " bu cennet sıvası be kızanım. Cennetin duvarları kına ile sıvalı" derdi. Yeni evlenen genç kızlara kınayı tavsiye ederdi. " Fatıma Annemiz sizin gelini olduğunuzu nereden anlayacak " diye sorardı.

İşte bugün de bakıyorum.  da oje nereden çıktı ? ya da bizim kınamızın suyu mu çıktı ?

Kına Geceleri bizim kültürümüz... Gelinlere kına yakardık ; eşine kurban olsun diye... Şimdi gelinlerimiz kınalı elleriyle soluğu mahkeme koridorlarında alıyor.
Çocukluğumda ilahi ile tekbirler ile yakılırdı kına...Şimdi kına geceleri türkülü danslı oluyor.

Askere kına yakardık biz... Vatanına kurban olsun diye... İlahi ile tekbirler ile askere uğurlardık... Şimdi davulla zurna ile askere uğurluyoruz. O uğurlamalar da gitmek isteyenlere... Çoğu askerden kaçmak için binbir takla atıyor.

Bir de koyuna kına yakardık biz... İki üç ay ellerimizle beslediğimiz o kuzuları bayrama bir ahfta kala ılık suyla yıkardı ninem. Sabunlardı. Koyunların sabunlu suyu yalamalarına sonra kınalanmalarına bayılırdık. O kadar güzel manzaraydı...

Şimdi Kurban Bayramında falanca vakfın hesabına para yatırıp soluğu Maldivlerde alıyoruz.

Evet artık kına out orası kesin de kına ile kimliğimizi de hayatımızdan çıkardık.
« Son Düzenleme: Ekim 19, 2008, 03:37:17 ÖS Gönderen: :)sevde:) »

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
Kına Out
« Yanıtla #1 : Şubat 01, 2009, 07:40:34 ÖS »
Evet kına belkı eskısı gıbı kullanılmıyor olabılır fakat yazıda bu kadar soz sankı bosuna soylenmıs..Sımdı ben yazıyı okurken geleneklerıne baslı bır yazar mı canladırmalıyım gozumde yoksa ''kına out'' baslıgının olusturdugu tezatlıgı mı dusuneyım ( ? ) Demekkı eskıyı yad etmek,bugunden sıkayetcı olmak bıle bır uslub gerektırıyor..Tezatlıga dusulurse verılmek ıstenen mesaja okuyucu yogunlasamayabılıyor..

Evet oldukca kulturune sahıp cıkan bır yazı..Kına 'out' , ingilizce 'in'..

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek