Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Abdestsiz Kur'an-ı Kerim Taşınır mı?

Gönderen Konu: Abdestsiz Kur'an-ı Kerim Taşınır mı?  (Okunma sayısı 4319 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SüKuT-u HaYaL

• Yeni Üye
  • *
  • Harca(ya)madığım zamanları buldum zaman içinde
« : Eylül 13, 2008, 02:05:25 ÖÖ »

Yalnız Kur'an-ı Kerim öğrenmek için ergenlik çağına gelmemiş çocuklar abdestsiz Kur'an-ı taşıyabilirler. Büyükler ne öğrenim için ne de başka  bir şey için abdestsiz olarak Kur'an-ı Kerim taşıyabilir ne de ona dokunabilir. Öğrenimin dışında çocuklarda dokunamaz. (1)

Namaz kılmak, Kabe'yi tavaf etmek, tilavet secdesi yapmak, Kur'an dokunmak için abdest dinen gereklidir. Sünni mezheplerin çoğpu bunların farz olduğunda görüş birliğinde olup yalnız Hanefiler Kâbeyi tavafta abdesti vacip görürler. Kur'an'a dokunmak için abdestin farz olduğu hükmü Kur'an'da:
"Şüphesiz bu, değerli bir Kur'an'dır, Korunmuş bir kitaptır. Ona ancak temizlenenler dokunabilir."
(Vakıa 56/77-79)
Sünnetta de Beyhaki, Sünen, 1, 87-88)'e dayandırılmakla birlikte esasen müslümanların Kur'an'a atfettikleri önemi ve ondan istifadeyi azami ölçüye çıkarma gayretini yansıtan ve bünyesinde  birçok sosyal ve psikolojik gerekçeyi  barındıran kolektif şuur konumundadır. (2)

Kaynak:
1) Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN, (Tahtavi:82)
2) İlmihal, İman ve İbadetler, Türkiye Diyanet Vakfı, İslam Araştırmaları Merkezi

Çevrimdışı Yara ßenim

• Yeni Üye
  • *
  • Tükendim YaresulAllah
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2010, 09:56:26 ÖS »
Allah razı olsun

Çevrimdışı gözyaşı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 08, 2010, 09:58:34 ÖS »
Peki ya Kur'an'ın mealine dokunulur mu?

Çevrimdışı Yara ßenim

• Yeni Üye
  • *
  • Tükendim YaresulAllah
« Yanıtla #3 : Ağustos 08, 2010, 10:08:45 ÖS »
Kur'an meali abdestsiz okunabilir. Ancak Kur'an-ı Kerim ve meali bir arada ise, Mealli Kur'an-ı Kerim de Kur'an hükmünde olduklarından abdestsiz tutulması caiz değildir.

Çevrimdışı ra55

• Yeni Üye
  • *
  • İnsanların Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır.
« Yanıtla #4 : Ağustos 09, 2010, 08:54:15 ÖÖ »
Esselamünaleyküm,

Yüce Allah'ın biz insanlara öğüt almak ve yaşamımızı İslami kurallara göre tanzim etmek ve uygulamak üzere gönderilen mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'i;  ibadet dışında incelemek, araştırmak üzere abdestsiz dokunulup, okunabileceğin de bir mahsur olmadığını sanıyorum. Doğrusunu Yüce Allah bilir!

Allah'a emanet olun ve sağlıcakla kalın.

Çevrimdışı gözyaşı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 10, 2010, 09:59:46 ÖS »
Esselamünaleyküm,

Yüce Allah'ın biz insanlara öğüt almak ve yaşamımızı İslami kurallara göre tanzim etmek ve uygulamak üzere gönderilen mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'i;  ibadet dışında incelemek, araştırmak üzere abdestsiz dokunulup, okunabileceğin de bir mahsur olmadığını sanıyorum. Doğrusunu Yüce Allah bilir!

Allah'a emanet olun ve sağlıcakla kalın.

ben de sizin gibi düşünüyorum.Bir de dokunmak için bile abdestli olunma şartının koşulmasını bir zorlaştırma olarak görüyorum.

Doğrusunu Yüce Allah bilir!

Çevrimdışı ra55

• Yeni Üye
  • *
  • İnsanların Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır.
« Yanıtla #6 : Ağustos 11, 2010, 01:00:06 ÖÖ »
Abdestsiz Kur'an-ı Kerim'e dokunma konusunda, işte "O'na ancak temiz olanlar dokunabilir" derken, burada hangi temizliğin kastedildiğini anlamadan, hemen abdest temizliğine bağlamak doğru değil. Ben bu konuda uzman değilim ama, uzman olanların açıklamalarına bakmakta fayda var. Bu engel, müslümanın Kur'an-ı Kerim'e yaklaşmasını önlemek, onun okunmasına mani olmak ve öğüt almayı zorlaştırmak içindir. Zaten bir ara hocalardan başka kimse Kur'an-ı Kerim okuyamaz ve açıklama yapamazdı. Sanki bu İslam dini sadece hocalara has kılınmıştı.

Yüce Allah beni affetsin ama, ben inanıyorum ki, öğüt almak üzere bir konuya bakmak için abdestli olmamın şart olduğunu asla kabul etmiyorum ama abdestli dokunmanın da güzel bir haslet olduğuna karşı çıkmıyorum.  Ama ibadet amaçlı okuyacağım zaman abdestli olmam gerektiğine de inanıyorum. Namazda Kur'an okumak gibi.
Doğrusunu Yüce Allah bilir.

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek