Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Hakka Giden Yol

Gönderen Konu: Hakka Giden Yol  (Okunma sayısı 2148 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *
Hakka Giden Yol
« : Temmuz 28, 2008, 08:14:36 ÖS »

Hakka Giden Yol

İnsanların kendilerine örnek aldıkları kişiler ahlak, kişilik ve tavır yönünden pek çok zaaf sahibi olabilirler. Bu nedenle bir insanın kendine örnek alacağı kişiyi çok büyük bir titizlikle seçmesi gerekmektedir. Eğer insan kendine ideal bir örnek seçerse, geçen her gün lehine sonuçlanacak. Kendisine ahlak, kişilik, görünüm, kültür gibi pek çok açıdan süratle geliştirebilme imkânı elde edecektir. Bu imkân ancak ve ancak kusursuz bir insanda var olmuştur. Sevgili peygamber hz. Muhammed (s.a.v) kusursuz, güzel ahlakı sayesinde insanları islam diniyle şereflendiren insani vasıfları, değerleri aşılayan bir peygamber olarak çok güze ve tek örnektir.

Efendimiz hz. Muhammed (s.a.v) bir zamanlar azınlık durumunda yaşarken zülüm altında şiddetli saldırılara maruz kalmıştır. Fakat her şeye rağmen sabır ve tevekkül göstermiş, insanlar arasında islam dinini yaymaya çalışıp bunu ihlâs ve azmi sayesinde başarmıştır.

Hayırda da, şerde de hayrı aramayı, gerçek sevginin lezzetini, sonsuzluğu ve sonsuzlukta varılacak en güzel yeri ve o yere varmanın nasıl bir imanla olduğunu ifade ediyor. Bana bende olması gerekeni ve benim ruhumun mukaddes güzelliğini benliğime kazandırdığı ilahi güzelliği ifade ediyor. Kelimelerin bitiği yerde sükûta dalmayı, sükûta daldığım her anda yanımda birinin olmasının mutluluğunu veriyor.

Gerçek dostu ''ey kul kendin gibi aciz kuldan değil, benden; kâinatın gerçek sahibinden iste'' diyeni hatırlatan bir resul. Bütün ilahi düğümleri çözmenin sırrını veren bir peygamber, gerçekten ve sonsuz güzellikten başka neyi ifade edebilir.

Güzel ahlak sahibi mübarek bir insandı bizim hiç umursamadıklarımızı bile ince ince akıl süzgecinden geçirirdi. Öyle bir nur ki öyle bir şefkat ötesi şefkat ki aklıma geldiği her anda zere miktarı kötülük kalmıyor bedenimde, ruhumda, nefsimde ve kalbimde.

İblis ve insanların içindeki nefisle savaşan bir peygamberdi. Nur üstüne nurdu. Küfürlü sözler duyarken mübarek kulakları, karşısındakilere ses çıkarmayan bir peygamberdi. Sükutun edepten geldiğini benliğime her yönüyle aşılayan bir peygamberdi. Ümmetini kendine tercih eden ''ümmetim ümmetim ''diye ağlayan bir peygamberdi. O, Bana en güzel davayı, İslam davasını ifade ediyor.

''Hırsızlık yapan kızım fatıma bile olsa elini keserim '' diyen bir peygamber, adaleti simgeleyen en güzel örnektir.''sana zulüm edeni sen affet. Sana küsene sen git. Sana kötülük yapana sen iyilik yap. Aleyhinde de olsa doğruyu söyle ''diyen bir peygamber, insanlara cennete giden yolu gösteren, insanlara en güzel davranışı öğretmekten başka daha neyi ifade etmeli.

Her şeyde ümitsizliği aklımıza getirmemeye çalışmamıza rağmen, tahammülsüzlük sınırını aşmamak için çaba sarf etmemize rağmen, öfkemize yenik düşmemeye çalışıp, husumeti içimizde beslememeye çalışmamıza rağmen yine de hepimizin kalbimde şeytana ait bir kara leke var; fakat o öyle bir peygamber ki içinde, yüreğinde, nefsinde iblise ait tek bir kara leke yok. İşte böyle tertemiz bir resul, cennetin kabul göreceği en güzel insan örneğinden başka daha neyi ifade edebilir.

Sevenlerin kendine en derin hislerle teveccüh etiği peygamberimiz manevi bir mevkide olmasına rağmen bir çocukla dahi sohbet edebilecek kadar mütevazi idi ve yine son derece cömertti.

İyiliği emreden, en değerli varlığın insan olduğunu izah eden, gerçek insani duyguları, islam nuruyla hayatımızı aydınlatan bir peygamber. Sevmenin cennetten bir nefes almak olduğunu bana hissettiren bir peygamber, daha hangi güzelliği ifade etmelidir.

baştan aşağı şefkat ..

baştan aşağı merhamet ..

baştan aşağı sonsuz nur ..

Nuruyla faniyi verip bakiyi kazanmam gerektiğini hatırlatan bir peygamber.

ey insanlar açın kalp gözünüzü! Sizler aklınızı; savaşlarla, kinlerle, nefretlerle, düşmanlıklarla, insan öldürmekle değil gerçek var edeni bulmakla ve hak yoluna varmakla yorun. Hakikati mükemmel varlığı ile ifade eden peygamber efendimizin üstün şahsiyetini bulmakla yorun. Peygamberimiz din adına da olsa zulme karşıdır. Kardeşin kardeş kanı dökmesine karşıdır. Allah rızası için yaptığı her savaştan önce her zaman üstün ahlakıyla, hoşgörüsüyle insanları İslam dinine davet etmiştir. Gerçek dost allah' tır ve gerçek dostun yolunu gösteren gerçek rehberde hz. Muhammed (s.a.v)'dir.

LEYLA YOLDAŞ..

Çevrimdışı husrev_06

• Yeni Üye
  • *
Hakka Giden Yol
« Yanıtla #1 : Temmuz 28, 2008, 08:36:15 ÖS »

baştan sona kadar çok güzel bir anlatım şekli sergilenmiş...yazandan , aktarandan razı olsun Rabbimiz..

"Rehber-i mutlak, muhbir-i sadık gibi en güzel vasıflarla tezyin edilen nebiler ve rasûller, insanları, doğru yola ulaştırma ve îmanı muhafaza etme hususunda Hakk'ın seçtiği önderler olmuşlardır. Ve yaşadıkları hayatın güzellikleriyle biz mü'minlere nasıl kulluk yapacağımız hususunda yol göstermişlerdir.

Hazreti Allah (c.c.) son peygamber olarak gönderdiği Rasûl-i Kibriya Efendimizi diğer nebi ve rasûllerden farklı olarak bütün insanlığa tek önder ve tek peygamber olarak göndermiştir. Artık, akıl sahibi her ins ve cin, son peygamber olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)'e îman ile mükelleftir. Cenâb-ı Hakk'ın Mâide sûresinde buyurduğu üzere: "Bugün size dininizi kemale erdirdim. Üzerinize nimetimi tamamladım ve size din olarak İslâm'a razı oldum." Ve Âl-i İmran sûresindeki: "Allah yanında tek din İslâm'dır." "... Muhammed (a.s.) Allah'ın Rasûl'ü ve peygamberlerin sonuncusudur." âyet-i celîleleriyle razı ve hoşnut olduğu dinin İslâm; nebi olarak da son peygamber Hz. Muhammed Mustafa olduğunu ilâhî kelâmı olan Kur'ân-ı Mübîn'de ebedî olarak ilân etmiştir."

Çevrimdışı stalker

• Grupsuz
  • *
Hakka Giden Yol
« Yanıtla #2 : Temmuz 28, 2008, 09:48:13 ÖS »

Amin.

Allah sizden de razı olsun arkadaşlar.

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek