Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Allah Dilemedikçe Siz Dileyemezsiniz

Gönderen Konu: Allah Dilemedikçe Siz Dileyemezsiniz  (Okunma sayısı 4612 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı EZEL-İ NUR

• Yeni Üye
  • *
  • Sükut-u hayal oldu koca bir ömür bir nefsin elinde
Allah Dilemedikçe Siz Dileyemezsiniz
« : Temmuz 28, 2008, 02:06:05 ÖÖ »
ALLAH dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Ayet i Kerime

ALLAH dilemeseydi biz dileyemezdik, o halde günahlarımızı da ALLAH diliyor yani biz sorumlu değiliz zaten ALLAH bunları affedecek veya günahlarımızı da ALLAH diliyor sonra da bizi cehenneme atıyor bu ne biçim adalet?
Böyle diyenlere cevaben:
Bu “dilemek” ne manada kullanılmış onu açıklamaya çalışalım:

Küçük bir çocuk düşünelim 2-3 yaşlarında konuşuyor istiyor ama gücü bir iş yapmaya yetmiyor. Şimdi bu çocuğu güçlü kuvvetli bir adamın omuzlarına koyalım ve adam o çocuğun emrine amade olsun her istediğini yapsın.
Çocuk diyor ki şu kayayı şuradan al buraya koy. Adamda kayayı kaldırıp istenilen yere koyuyor.
Şimdi düşünelim, çocuk o kayanın yer değiştirmesini diliyor, adam ise çocuk diledi diye, o işi yapmayı diliyor ve kayanın yerini değiştiriyor. Şimdi o çocuğun gücü o işi yapmaya yetmiyor, adamın ise yetiyor. Önce çocuk diliyor sonra adam çocuk dilediği için o işi yapmayı diliyor ve yapıyor.

Peki adam o işi yapmayı dilemeseydi çocuğun dilemesinin bir ehemmiyeti olacak mıydı? Adam o işi yapmayı istemeseydi çocuk istese de istemese de bir şey değişmeyecekti. Yani adam dilemeseydi çocuğun dilemesinin bir önemi olmayacaktı.

Teşbihte hata olmaz, işte biz o çocuğuz, her istediğimizi yapan zat ise ALLAH u Tealadır. Biz isteriz ALLAH onu oldurur ama ALLAH onu oldurmak istemezse o olmaz. Yani ALLAH bizim dilediğimiz şeyi yapmayı dilemezse bizim dileğimizin bir manası ve tesiri olmaz yani ALLAH bizim dilediğimizi yapmayı dilemese biz dilememiz bir işe yaramaz, istediğimiz şey oluvermez.

Tıpkı asansörün içindeki halimiz gibi. Bazen asansörlerde kaldığımız olur, asansör de bir arıza vardır ve durur kapılarını açmaz kat düğmelerine bassak da bir karşılık vermez, orda biz her ne kadar da zemin tuşuna bassak (zemine inmeyi diliyoruz) asansör gitmezse bir işe yaramaz beyhude basıp dururuz. Yani bizim zemine inme dileğimizi asansör de dilemedikçe bizim dilememiz bir işe yaramaz.

Velhasıl, ben zina etmeyi dilersem ALLAH bunu -ben yapmak istediğim için- benim yapmama izin verir o fiili oldurur. Çünkü bana özgür irade vermiş beni hür yaratmış ne istersem onu yapma kabiliyeti vermiş, nasıl ki Kendisini tespih edenler olduğu gibi Kendisine adice küfr edenler de var ve ALLAH o küfredenleri o saniyede yerle bir etmiyor çünkü istediğini yapmakta özgür bırakmış. Ben isterim ALLAH oldurur ben haram ya da helal neyi istersem ALLAH onu oldurur.
« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2009, 02:00:55 ÖS Gönderen: kuzu »

Çevrimdışı 66_hulya

• Yeni Üye
  • *
  • YaLaN DuNyA
ALLAH dilemedikçe siz dileyemezsiniz
« Yanıtla #1 : Temmuz 28, 2008, 02:39:49 ÖÖ »
emegine saglik ezeli nur kardesim +

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek