Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Ramazan Ayına Saygımızı Yitirdikmi ?

Gönderen Konu: Ramazan Ayına Saygımızı Yitirdikmi ?  (Okunma sayısı 5174 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

• Yeni Üye
  • *
« : Eylül 06, 2009, 02:27:11 ÖÖ »
Sevgili forum üyelere bu ankette çevrenizde gözlemlediğiniz ve şahit olduğunuz olayları görüşlerinizi bizlerle paylaşırsanız sevinirim..
Açıkcası eklemek istediğim bir kaç cümlem var Türkiye çoğunluu müslüman olan bir ülke ve en azından şu içinde bulunduğumuz mübarek ayda turistlerin bile saygı duyduğu oruç ibadetine biz türk kardeşlerimizin saygı duymasınıda isterim. Ama malesef son zamanlarda şahit olduğum bir kaç hadise beni bu anketi açmaya sürükledi insanın gözüne baka baka birşeyler yemeler içmeler ve en acısı tesettürlü bayan kardeşlerimizin bile sakınmaksızın orta yerde bulunduğu hal ve hareketler için Yazık!! demekten kendimi alıkoyamıyorum. Yalnız özellikle şunu belirtmek isterim herkes oruç tutmayabilir... Rahatsızlığı vardır yada iradesi el vermez ama nispet yaparcasına davranmak hangi inanca yakışır soruyorum ? İçilen sigara dumanını bile yüzümüze üfleniyor... Bizim beklediğimiz sadece saygı en son olarakta EDEP YA HU !! Diyorum ... Yorum ve görüşlerinizi bekliyorum ....
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2009, 02:28:01 ÖÖ Gönderen: İsra »

Çevrimdışı musalli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #1 : Eylül 06, 2009, 04:43:05 ÖÖ »

Hamdolsun ki şuana kadar böyle bir durumla karşılaşmadım .. Fakat anlatılanlar beni de oldukça düşündürüyor ve üzüyor.. Söz ettiğimiz konu saygı.. İnsanın kendisine saygısı olduğu müddetçe bu tür hal ve hareketlerden olabildiğince kaçınır, kaçınması gerekir.. Meselenin özünü kaçıranlar, haddide malesef ki aşıyorlar..

Eshab-ı Kiram dönemlerinde, müslümanlığın en zor yaşandığı dönemlerde dahi buna çok özen gösterilirdi.. Yahudiler , müslümanların bu özel günlerine saygı gösterir, müslümanlarda yahudilerin özel oruç günlerine saygı gösterir ve ona göre davranılırdı.. Bu konu fıkıh kitaplarında özellikle geçmektedir..

Fakat günümüzde bu karşılaşılan üzücü durumun geçici oldugunu, bu şekilde saygısını yitiren insanların azınlıkta oldugunu ve gün geçtikçe nesillerinin tukendıgıne, tükenecegıne ınanıyorum..

İnsanın başkasına ve inançlarına saygı duyabılmesı ıcın once kendisine saygı duymalı.. Bunu başaramıyanlardan, idraklarını ve verilen muntazam aklı doğru kullanmayı bilmeyenlerden bunu beklemek ne kadar doğru tartışılır (!)..

Çevrimdışı Büsra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 19, 2009, 09:50:55 ÖS »
inşallah karşılaşmassın musalli abla çünkü insanın çok sinirleri bozuluyor hele ben bu sene okadar çok insan gördümki gözümün içne baka baka su içip yemek yiyenleri Allah ıslah etsin ne diyim

Çevrimdışı özlem

• Yeni Üye
  • *
  • Daha Düşemedik Biz Aşka !..
« Yanıtla #3 : Eylül 20, 2009, 01:09:53 ÖÖ »
Allah bilir yanlış birşey söylemek istemem ama ben bunları insanların biraz da kasıtlı yaptıklarını düşünmeye başladım yüzümüze üflenen sigaralar gözümüzün içine bakılarak yenen yemekler oruç tutmayabilirler ama Ramazan ayının içinde olduklarını da unutmuşlar sanki restoranlar falan iyice dışarı taşırdı masaları zaten sigara yasağından sonra insanların gözünün içine baka baka yiyip içiyorlar bu ay mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaya çalıştım sokakların hali fena ben yaşadığım çevreyi temiz bilirdim burada da bozulmalar başladı inşallah yanlış birşeyler dememişimdir

Fakat günümüzde bu karşılaşılan üzücü durumun geçici oldugunu, bu şekilde saygısını yitiren insanların azınlıkta oldugunu ve gün geçtikçe nesillerinin tukendıgıne, tükenecegıne ınanıyorum..

inşallah ablacım inşallah

Çevrimdışı BüşRam__!

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 20, 2009, 02:52:03 ÖS »
    MaaLesef çevremizde Ramazan Ayına saygı kaLmadı. Ben hiç rastLamadım fakat çevreden duydukLarım beni çok üzüyor. ALLahü teaLa hidayete erdirsin demekten başka eLime birşey geçmiy0r.Eğer şimdiye kadar denk geLseydim onLara Ramazan Ayında oLdukLarını ve müsLiman oLdukLarını hatırLatırdım.GayrimüsLimLer biLe bu kadar saygı duyarken bu nasıL bir edepsizLiktir? ALLahü teaLa hidayete erdirsin!!!

Çevrimdışı ErhanYlmz

• Yeni Üye
  • *
  • Lâl neyzen...
« Yanıtla #5 : Eylül 20, 2009, 07:47:26 ÖS »
Aslında bu olanlar daha öncedende bilinen olması beklenen şeylerdi.Bir hadis'te "Gün gelecek insanlar islam'la isimlendikleri halde islamdan uzak yaşayacaklar!" diyordu peygamber efendimiz..

Ben git gide daha da bozulacagımızı düşünüyorum.Şahsen ben dahi o kadar düzgün degilim :)

Çevrimdışı Jackif

• Yeni Üye
  • *
  • 21 Gram..
« Yanıtla #6 : Eylül 21, 2009, 02:49:13 ÖÖ »
Ya bence ramazanda gittikçe herşey daha güzeL oLuyo gibi
dikkat ettininz mi bu sene hiç medyada ramazan tartışması futboLcu oruç tusun mu tutmasın mı tartışması yaşanmadı
ramazanı kötüLeyecek haber yapmıyo artık karteL medyası bu asLında çok güzeL bi geLişme
haLk oLaraka da katıLım artıyor..

geçen camide imam geçen yıLa oranLa namaz vakitlerindeki cemaat sayısı % 150 arttı diyodu bu müthiş bi oran düşünsenize..

Çevrimdışı ZiKra

• Yeni Üye
  • *
  • Ummaki, Küsmeyesin..!
« Yanıtla #7 : Eylül 21, 2009, 01:25:01 ÖS »
Aslında bu olanlar daha öncedende bilinen olması beklenen şeylerdi.Bir hadis'te "Gün gelecek insanlar islam'la isimlendikleri halde islamdan uzak yaşayacaklar!" diyordu peygamber efendimiz..

Ben git gide daha da bozulacagımızı düşünüyorum.Şahsen ben dahi o kadar düzgün degilim :)

Oruç tutmamak farklı birşey, insanların gözünün önünde yiyip,içmek hatta ve hatta sigara dumanını boğazımız da hissedecek kadar yüzümüze üflemeleri farklı birşey.Herkesin kendi tercihidir; oruç tutmak yada tutmamak.

Fakat; karşı tarafa saygı duyulması gerekir.

Evet katılıyorum; gitgide daha da kötü olacak, malum sona soğru yaklaşıyoruz, hesap günü geliyor az kaldı.

Kötü olacak ki; hesabı kolay olanlarla,çetin olanlar ayrılsınlar.

Keşke birkaç kendini bilmez, tv de Ramazanı kötüleseydi de; çevrem de bu kadar saygısız insan görmeseydim. Oturduğum çevreyi çok dindar bilirdim, ama maleseff burda bile kaç pastane de çay içen,pasta yiyen gördüm.

Birde dedikodu yapmamıza vesile oluyorlar, evet oruç tutmayabilirsiniz ama, bari karşımız da durmadayın da dedikodunuzu yapmayalım. Ramazan da karşımda sigara içen,yemek yiyen birilerini görünce sanki;

deliler,hastalar gibi geliyor.

Kimse kusuruma bakmasın ama kaba tabirle "tiksiniyorum" ...

Rabbim herkese hidayet lütfeylesin...

AmiNnn ...

« Son Düzenleme: Eylül 21, 2009, 01:29:05 ÖS Gönderen: ZiKra »

Çevrimdışı Jackif

• Yeni Üye
  • *
  • 21 Gram..
« Yanıtla #8 : Eylül 21, 2009, 01:41:30 ÖS »
söyLedikLerinizin tam tersinin oLduğunu gazeteciLer cami imamLar söyLüyor.. saygı azaLmıyor tam tersine artıyor.. kötü şeyLer gözümüze çarpıyo beLki ama eskisi kadar çok değiL..

Çevrimdışı ZiKra

• Yeni Üye
  • *
  • Ummaki, Küsmeyesin..!
« Yanıtla #9 : Eylül 21, 2009, 03:11:16 ÖS »
Cami imamlarına,ilahiyatçılara bakarsak zaten oooo :)

Ben bu Ramazanda ki kadar saygısızlık hiçbir zaman görmedim.

Çevrimdışı Kelebekler Diyarı

• Yeni Üye
  • *
  • ...
« Yanıtla #10 : Eylül 21, 2009, 05:08:00 ÖS »
evet saygısızlık her yerde olabilir. Allah kabul etsin kendimce şöyle düşünmeye çalışıyorum onlar böyle yaptıkça karşımda yemek yedikçe su içtikçe nefsimle mücadele edip daha çok sevaba girdiğim hissi beni mutluluktan deli ediyor zaten yapmam gereken bir farz için daha çok sevap alırım belki düşüncesi çok güzel :) Allah ım onlarıda affetsin cahillerdir yinede günah almasınlar bu durumdan oruç tutamadıklarından dolayı.

evet medyayı takip ettiğim kadarıyla saçma haberler vs çıkmadı bu sene şükür. ben şimdi hac mevsimini bekliyorum saçma haberler o zamanda çıkmazsa medyamız biraz akıllandı diye düşüneceğim :)

bizler müslümansak ince düşünmeliyiz . 4 yaşımdaki oğluma sokakta su içirmedim çerez yedirmedim olur ya canı çeken olur mesuliyet alamam diye KUL HAKKIYLA NASIL HESAP VERİRİM aLLAH IM AFFETSİN...

Çevrimdışı ZiKra

• Yeni Üye
  • *
  • Ummaki, Küsmeyesin..!
« Yanıtla #11 : Eylül 22, 2009, 12:57:08 ÖÖ »
Alıntı
4 yaşımdaki oğluma sokakta su içirmedim çerez yedirmedim olur ya canı çeken olur mesuliyet alamam diye

İşte Müslüman'ın şuuru böyle olmalı. Tebrik ederim sizi...

Çevrimdışı mirac

• Yeni Üye
  • *
  • * Suskunluğumu En Güzel DUA Kıl Ya RAB ! *
« Yanıtla #12 : Eylül 23, 2009, 04:37:37 ÖS »
iyi ki sizler  karşılaşmamışsınız
 ama yaşadığım şehir ( haziran ayında taşındım bu şehre) beni hüsrana uğrattı. neredeyse kimse oruç tutmuyordu.

açık veya kapalı fark etmiyordu. öyleki ellerinde meyva sularıyla gezen kapalı bayanlar gördüm. (işte o zaman yuh bu kadar olamaz dedim.)

Çevrimdışı sonarzu81

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Ekim 06, 2009, 03:49:39 ÖS »
Gerçekten  saygı denen bişiy  kalmadı ramazan  ayı içerisinde gezerken  birçok saygısız kişiyle karşılaştım  ve çok üzüldüm hasta oldum inanki bukadarda olamaz dedim  am malesef oluyo

Çevrimdışı Jackif

• Yeni Üye
  • *
  • 21 Gram..
« Yanıtla #14 : Ekim 10, 2009, 03:36:14 ÖS »

biraz güzeL görüp güzel düşünün arkadaşLar sizin gördüğüüzü ben niye göremiyorum..

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek