Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
İlim Ve Okumak

Gönderen Konu: İlim Ve Okumak  (Okunma sayısı 3038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hafız-kız

• Yeni Üye
  • *
  • Sükût gerekliydi,sus/tum. Sadece izliyorum..
İlim Ve Okumak
« : Eylül 13, 2008, 12:24:50 ÖÖ »
    * Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım, başım göğe değerdi.(İmam-ı Azam Hz.)
    * Âdemin hayvaniyeti yemekle,  insaniyeti okumakla kâimdir. (Namık Kemal)
    * -u Teâlâ’nın mahlûklarını inceleyen fen adamları, O’nun büyüklüğünü herkesten iyi anlarlar.(Fahreddin-i Razî)
    * Anlayış nerede olursa, orası ululuk kazanır; bilgi kimde olursa o, büyüklük bulur. (Yusuf Has Hacib)
    * Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlâktan yoksun olanlardır. (Hz.Ali)
    * Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.(Hz.Ali)
    * Bana öyle geliyor ki, yalnız başlarına yaşayanların en büyük acıları kitapsız oluşlarıdır. (İbrahim Halil Billurcu)
    * Bilgiden başka hiçbir kuvvete heves etme. (Molla Câmî)
    * Bilgili olan güçlü olur.(Firdevsî)
    * Bilgin kimseyi hoş tutup sözünü dinle, fazilet öğren, öğrendiğini işinde kullan. (Kaşgarlı Mahmud)
     * Bilgisi ile amel etmeyen âlim, elinde meş’ale tutan köre benzer.başkasının önünü aydınlatır, ancak kendi dünyası karanlıktadır.(Sadi Şirazi)
    * Bilgisiz ne dünya olur, ne ahiret.Evvela ilim lazım.Farzdan evvel farz, ilim; farz içinde farz da ihlastır. (Mehmet Feyzi Efendi)
    * Bilmeyene yazıklar olsun, bilip de yapmayana yetmiş defa yazıklar olsun.(Ebu’d-Derdâ)
    * Bir kitabın ilk sayfalarını açarken çoluk çocuk sahibi emeliyle okumaya başlamalıyız.(Peyami Safa)
    * Bir kitabın kaç dakikada okunduğunu bırak, kaç yılda yazıldığını düşün.(Arif Nihat Asya)

# Dünyada en güzel yer, rahvan(sarsmadan giden atın sırtı), zaman içinde en hayırlı dost ise kitaptır.(el-Mütenebbî)
# Dünyada her şeyin çaresi bulunur.Yalnız câhil bir inatçıyı kafasına saplanmış bir düşünceden döndürmeye imkan yoktur.(Şinasi)
# Dinsiz ilim kör, ilimsiz din topaldır(Albert Einstein)
# Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz. (Hadis-i Şerif)
# İlim ilim bilmektir, ilim, kendin bilmektir.Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır. (Yunus Emre
    * İlim öyle bir şeydir ki, sen ona tam gücünü vermedikçe o sana yarısını bile vermez. (Ebu Yusuf)
    * İlim servetten daha kıymetlidir. Çünkü, serveti sen korursun, halbuki ilim seni korur. (Hz.Ali r.a.)
    * Dersle uğraşmak namazda bulunmak gibidir.( İbn-i Mesud (r.a.))
    * Bir saat ilimle meşgul olmak, bütün geceyi ibâdetle geçirmekten daha hayırlıdır.(Ebu’d-Derdâ (r.a.
    * Gecenin bir kısmında ilim müzakere etmek, bana, geceyi sabaha kadar ibadetle geçirmekten daha sevimlidir.” (İbn-i Abbas (r.a.))
   *İnsanın bilmediği bir şey için bilmiyorum demesi de bir ilimdir."   (İbn–i Mes'ud)

* Sabah ve akşam ilim meclisine gitmeyi cihad saymayan kimsenin aklı zayıf, görüşü kısadır. Ebu’d-Derdâ (r.a.)
    * İnsanın, nefsine bir ilâç, başkaları için de bir ıslah vesilesi olacak ilimden bir bölüm öğrenmesi, bir senelik nafile ibadetten daha hayırlıdır. Ebu Hureyre (r.a.)
    * İlim tahsil etmek sabah akşam yolunda cihad etmek gibidir. Kâ’bu’l-Ahbâr (r.a.)
    * Edindiğin bilgiler, giysilerine benzememeli, sen yıkanırken akıp gitmemeli.(El-Bîrunî)
    * Gerçek bilgi, disiplinli ve denenmiş bir bilgidir. (Cemil Meriç)

Muallim çok iyi mizaca ve karaktere sahip olacak, çocukları eğitmek için gayret gösterecek, görevini ağır bulup sevmezlik etmeyecek, çocukların bilmedikleri konuları güzellik ve yumuşaklıkla anlatacaktır.”
( Fatih Sultan Mehmet)
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2008, 01:15:22 ÖÖ Gönderen: hafız-kız »

Çevrimdışı husrev_06

• Yeni Üye
  • *
İlim ve okumak
« Yanıtla #1 : Eylül 13, 2008, 01:06:52 ÖÖ »

Allah razı olsun kardeşim kıymetli ve faydalı bir paylaşım olmuş, bir kaç cümlede ben ilave edeyim inşaalah..

Bediüzzaman hazretleri "İnsan bu aleme ilim ve dua vasıtasıyla tekemmül etmek için gelmiştir. Mahiyet ve istidat itibarıyla her şey ilme bağlıdır. Ve bütün ulum-ı hakikiyenin esası ve madeni ve nuru ve ruhu marifetullahdır." demiştir.Yani müslümanın öğrenmesi gereken en önemli ilim marifetullahtır, zira kabiliyetlerin gelişmesi ve gerçek kemalat yalnızca Cenab-ı hakkı bilmek,tanımak ve esmasını tefekkür etmekle olabilmektedir.

Yine risale-i nurun ezber cümlelerinden olan şu veciz ifadede ilmin kıymetini farklı bir zaviyeden gözler önüne semektedir, benide ziyadesi ile etkilemiştir,"Vicdanın ziyası ulum-ı diniye (dini ilimler), aklın nuru funun-ı medeniyedir (fen ilimleri). İkisinin imtizacıyla (birleşmesi ile) hakikat tecelli eder, talebenin himmeti pervaz eder.’’

Çevrimdışı hafız-kız

• Yeni Üye
  • *
  • Sükût gerekliydi,sus/tum. Sadece izliyorum..
İlim Ve Okumak
« Yanıtla #2 : Eylül 13, 2008, 01:14:58 ÖÖ »
cümlemizden Rahman razı olsun inşaallah

Çevrimdışı Rabia

• Yeni Üye
  • *
İlim Ve Okumak
« Yanıtla #3 : Eylül 16, 2008, 01:09:49 ÖÖ »
ALLAH razı olsun kardeşim

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek