Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Hadislerde Fatiha

Gönderen Konu: Hadislerde Fatiha  (Okunma sayısı 1398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ebrar

• Yeni Üye
  • *
Hadislerde Fatiha
« : Kasım 15, 2008, 12:28:28 ÖS »
Allah ile Kulu Arasındaki Taksim

Allah Teâlâ buyurdu ki: "Ben namazı kulumla kendi aramda iki kısma böldüm, yarısı bana ait, yarısı da ona Kuluma istediği verilmiştir

Kul: "elhamdu lillâhi rabbil-âlemîn" deyince, Azîz ve Celîl olan Allah: "Kulum bana hamdetti" der "er-rahmânir-rahîm" deyince, Allah: "Kulum beni övdü" der "mâlik-i yevmid-dîn" deyince, Allah: "Kulum beni büyükledi" der

"Yalnız sana ibadet eder, yalnız senden yardım isteriz" deyince, Allah: "Bu benimle kulum arasındadır, kuluma istediğini verdim" der "Bizi doğru yola sevket, kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna, gadaba uğrayanların ve dalâlete düşenlerin değil" dediği zaman, Allah: "Bu da kulumundur, kuluma istediği verilmiştir" buyurur

(Müslim, Salat 38, (395); Muvatta, Salat 39, (1, 84-86); Tirmizi, Tefsir, Fatiha, (2954, 2955); Nesai, İftitah 23, (2,135, 236))

Hz Peygamber (SAV), Ubey İbnu Ka'b (RA)'a uğradı O namaz kılıyordu Rasulullah şöyle buyurdu:

"Nefsimi kudret elinde tutan Zat-ı Zü'l-Celâl'e yemin ederim ki, Allah, Fatiha'nın bir mislini ne Tevrat'ta, ne İncil'de, ne Zebur'da, ne de Furkan'da indirmemiştir O (namazlarda) tekrarla okunan yedi ayettir" (Tirmizi hadisin sahih olduğunu söylemiştir Nesai'nin yine Ebu Hüreyre'den yaptığı bir rivayette: "O (Fatiha suresi) benimle kulum arasında taksim edilmiştir Kuluma istediği verilmiştir" ziyadesi vardır)

(Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 1, (2878))

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek