Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/tsstfrm/public_html/Sources/Load.php on line 2074

Notice: Undefined index: googletagged in /home/tsstfrm/public_html/Sources/GoogleTagged-Integrate.php on line 35
Tarihten Sayfalar 1

Gönderen Konu: Tarihten Sayfalar 1  (Okunma sayısı 1815 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mirac

• Yeni Üye
  • *
  • * Suskunluğumu En Güzel DUA Kıl Ya RAB ! *
Tarihten Sayfalar 1
« : Ağustos 26, 2008, 04:50:34 ÖS »
İNGİLİZ SİYASETİ
Merhum şairimiz Mehmed Akif Ersoy(1873–1936) anlatıyor: “Yukarı Mısır’da dolaşıyordum. Orada aklı başında bir Müslüman’la görüştüm. Konu siyasete intikal etti, dedim ki; “Hayret doğrusu 15 milyonluk Mısır’da çok az bir İngiliz kuvveti var.(Mısır İngilizlerce 1882’de işgal edildi ve sömürge yapıldı.) Bu kadar az bir kuvvetle koca ülke nasıl korunabiliyor?
Cevaben o zat dedi ki: “O yabancı devlet adamlarından biriyle samimi görüşürüz. Söylediklerinizi ben de düşünmüş ve demiştim ki; “Günün birinde, mesela Osmanlı Devleti 40–50 bin kişilik bir ordu hazırlayarak Mısır’a gönderse ne yaparsınız?”

—Hiçbir şey yapamayız. Savunma imkânımız olmadığı için Mısır’larını kendilerine teslim eder, çıkarız. Fakat şunu iyi biliniz ki, biz Osmanlılara değil 40 bin kişi, 40 kişi gönderecek kadar fırsat vermeyiz. Ülkelerinde bitmez tükenmez meseleler çıkartırız. Onlar birbiriyle uğraşmaktan vakit bulup da bir kere olsun Mısır’a bakamazlar.”

Hâlâ da aynı plan uygulanmıyor mu?

VAPUR MU KÜTÜPHANE Mİ?
Abdürreşid İbrahim kendisini Çin’den Japonya’ya ulaştıran Hozan Maru adlı Japon vapurda gördüklerini şöyle anlatıyor: “Hozan Maru on iki mil üzerine yol alıyor, vapurda tayfa yolcu farkı kalmadı; hep gemi tayfası efendi kesildi, mütalaaya daldı, vapurumuz hemen  bir kütüphane şeklini aldı. Herkes vapurun her tarafında karyolalara uzanmış, bazılarının elinde kitap, bazılarının elinde gazete hep mütalaa ile meşgul bulunuyorlardı. Yalnız, Amerika’ya gitmekte olan birkaç Rus  amelesi vardı, bunlar okuma bilmedikleri için  her yerde güvertede uzanmış yatmakta idiler. Ama Japonlar hep mütalaa ile vakit geçirmekte idiler. Hatta büfede hizmet etmekte olan aşçılar ve garsonlar dahi hep okumakta idiler. Vapurun kaptanı  ara sıra gelir, yolcuların hatırını sorardı. Bir şey lazım olursa kendisine söylememizi rica ederdi. Bu suretle benim kütüphane deniz üzerinde tam kırk saat yol aldı, insanın burada gördüğü insanca muamele söylemekle tükenmez, o kadar hoş idi.”

BİR FRANSIZ TARİHÇİSİNİN GÖZÜYLE PREVEZE
Preveze Deniz zaferi(1541) deniz savaşları tarihinde önemli bir yer tutar. Andrea Doria komutasındaki gururlu Haçlı donanmasının Akdenizin dibini boyladığı bu savaşı, o zamanı yaşayan  Fransız deniz tarihçisi Amiral Jurien Da La Gravieve şöyle anlatır: Barbaros Hayreddin uzun kumaşlar üzerine yazılmış Kur’an ayetlerini kendi kasırgasının bordalarına bağlattı. Bunun neticesinde bu kış mevsiminde esmekte olan rüzgar pek garip şekilde birdenbire durdu. Doria’nın ağır yelkenli gemilerini hareketsiz bıraktı. Türklerin süratli kadırgaları da bu gemilerin yanından geçerken top ateşi ile onları hırpaladı. Kalyonlarındaki savaşçı üstünlüğü Doria’ya bir fayda vermedi. Doğruca, gemilere rampa edilmeden sırf manevra ile deniz harbi kazanılması ilk defa olarak bu surette vuku buldu.” 

“Denizde dağlar gibi akıp gidenler (gemiler) de O'nun (varlığının) delillerindendir. Dilerse O, rüzgârı durdurur da, onun (denizin) üstünde kalakalırlar. Elbette bunda çok sabreden, çok şükreden herkes için ibretler vardır. ''(Şura:32-33)

-KAYNAKLAR-
1-Geçmişten Geleceğe Işıklar-İbrahim Refik- Albatros Kitapları-İst–2000
2- Alem-i İslam-(2 cilt)-Abdürreşid İbrahim- İşaret Yayınları-İst-2004
3- Hadislerin Işığında Hadiseler- Safvet Senih -Nil Yayınları- İzmir-1998

« Son Düzenleme: Ağustos 26, 2008, 04:51:27 ÖS Gönderen: mirac »

Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek