Skip to main content

Gönderen Konu: HTML Nedir, Öğrenmek Gerekir mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Y
  • *
  • ÜST YÖNETİCİ
  • İleti: 6401
HTML Nedir, Öğrenmek Gerekir mi?
OP: Haziran 10, 2015, 03:59:06 ÖS
HTML nedir ne işe yarar?
Kısa adı HTML olan (Hypertext Markup Language) bu kısmı hiç dikkate almanıza gerek yoktur. Bilmeniz gereken en önemli konu HTML çok sık kullanılmasa bile tüm sitelerin temeli olduğudur. Webtasarım bir merdiven ise HTML bu merdivenin ilk basamaklarından biridir.

Sadece Statik Siteler Yapabilirsiniz!
Daha önceki bir konumda dinamik ve statik siteler hakkında bilgi vermiştim. Tek başına HTML ile yapacağınız site Statik olup, tam olarak isteklerinizi yerine getiremez. Örnek HTML ile bir forum sistemi, içeriklere yorum özelliği, üyelik sistemi vs yapılamaz. Bunun için HTML + proğramlama dilleri bilmek gerekir. Fakat bu sizi korkutmasın proğramlama dili bilmedende sitenizi wordpress gibi hazır sistemler ile kurabilirsiniz.

En Güvenli Site Statik Sitelerdir?
Yanlış hatırlamıyorsam 2002 yılında yayında olan sitelerin %80’lik kısmı statik yani sadece HTML sitelerden oluşurdu. Şuan dünyanın en hızlı ve en güvenli siteleri statik sitelerdir. Daha anlaşılır bir hale getirmek için özetliyim. Bir firma sitesi düşünün Ana sayfa (index) Hakkımızda, Ürünler, İletişim vs 4 sayfadan oluşan bu siteye 4 sayfa içerik oluşturup, bu şekilde yayına verirsiniz. Herhangi bir veritabanı bağlantısı olmadığı için site hızı %98 gibi olacaktır. Ama dinamik sitelerde içerikler veritabanında olması nedeniyle site hızı önlem alınmaması halinde %70-%80 olacaktır. Aynı şekilde veritabanında saklanan admin ve üye şifreleri her an ele geçme riski bulunmaktadır. Yani sitenizde çok fazla bir özellik olmayacak ve az sayfadan oluşacaksa size tavsiyem statik sayfalar yapmanızdır.

HTML Öğrenmek Gerekir mi?
Ya üstad iyide ben statik, yani gelişmemiş siteler yapmayacağım. O ndenle benim HTML öğrenmem gerekmez diye düşünmeyin. Çünkü tüm sitelerin omurgası HTML ile oluşur. Yani tüm sitelerin temelinde bir parçada osla HTML ve CSS bulunur. Yoksa PHP yada ASP ile tek başına bir site yapma imkanı yoktur. O nedenle bilin, karşınıza çıkan sorunlarda takılmayın.

Link, Resim, Tablo Ekleme HTML İle Mümkündür
HTML kendi içerisinde etikey ve taglardan oluşur. Bunları farklı amaçlar için bir yerde kullanırsınız. Örnek bir resim ekleme, link ekleme yada bir içeriği listeleme yapmak için HTML etkilerinden yararlanmak gerekir.

HTML Nasıl Öğrenilir?
En çok yapılan hatalardan biri bir anda öğrenme isteğidir. Bu şekilde yapmak yerine HTML öğrenmek için 2-3 hafta zaman ayırmalısınız. Yaklaşık 15-20 konuluk bir alan olup, her gün bir aşamayı bol bol uygulayarak geçtiğinizde artık HTML sizin için sanki ana diliniz Türkçe kadar kolay hale gelecektir. Bu nedenle ben bu sitede sizlere konu konu aktarıyorum.

Ücretsiz Web Tasarım Kurlarına Katılın
Aynı şekilde daha başarılı bir şekilde öğrenmek için Türkiye’nin bir çok yerinde bulunan ücretsiz web tasarım kurslarından yararlanabilirsiniz. 2009 Yılında benimde severek katıldığım İsmek Web Tasarım kursu özellikle İstanbul’da yaşayanlar için ücretsiz ve gerekli bilgi birikimi vermektedir. Aynı şekilde Komek, Busmek, Kaymek ve Halk Eğitim Merkezi kurslarıda ücretsiz ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifilı eğitim vermektedir. İsmek’in web tasarım branşı hakkında daha fazla bilgi için yandaki linki kullanabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/web-tasarim-kursu

Html 5 Çıktı (Şimdilik Boşverin)
Yanılmıyorsam 1989 yılında kullanılmaya başlanan HTML işaretleme dili geçtiğimiz yıllarda HTML 5 olarak bazı değişiklikler yapılmış ve bazı yenilikler eklenmiştir. Fakat siz şimdi bunla kafanızı yormayın. HTML dersleri sonunda ayrıca HTML 5 Farkları ve bilmeniz gereken önemli konuları paylaşacağım.

Kaynak: http://www.webmasteryolcu.com/html-nedir-ne-ise-yarar.html
  • IP logged

 
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek